22 kwietnia 2011, 11:05
Autor: Tomasz Waryszak
czytano: 71132 razy

Podstawy fotografii: Aparat analogowy

Podstawy fotografii: Aparat analogowy

Przedstawiamy słownik terminów fotograficznych: Podstawy fotografii. Słownik przeprowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania.

Dziś hasło: Aparat analogowy. Zapraszamy do lektury.


Aparat analogowy – rodzaj aparatu fotograficznego, który rejestruje obraz za pomocą nośników analogowych, takich jak np. błona pokryta światłoczułą emulsją. Obecnie wypierany przez aparaty cyfrowe, rejestrujące zdjęcia w postaci ciągu zer i jedynek.

Do roku 1975, kiedy wyprodukowano pierwszy, eksperymentalny aparat cyfrowy w laboratoriach Kodaka, aparat analogowy stanowił jedyną możliwą formę urządzenia rejestrującego obraz. Tym samym, pierwszy aparat fotograficzny, skonstruowany na bazie camery obscury przez Josepha Nicéphora Niépce’a w 1826 roku, był jednocześnie pierwszym aparatem analogowym.

Fotografia od A do Z Lustrzanka jednoobiektywowa
Mamiya 645 – analogowa lustrzanka średnioformatowa produkcji japońskiej, która zdobyła uznanie wśród profesjonalistów na całym świecie.

Aparaty analogowe charakteryzują się tym, że obraz rejestrują w postaci innej niż zero-jedynkowy zapis cyfrowy. Najczęściej oznacza to użycie jako medium rejestrującego srebrowej błony fotograficznej, którą jeszcze nie tak dawno można było kupić praktycznie na każdym rogu w kioskach i sklepach, możliwe jednak są również inne formy zapisu analogowego.

U początków fotografii zdjęcia wykonywano na metalowych płytach pokrytych substancją światłoczułą. Z czasem wyparły je płyty szklane, których zaletą była możliwość wykonywania wielu odbitek z jednej naświetlonej płyty. Pierwsze płyty szklane, wynalezione w 1848 roku przez G. Le Graya i F.S. Archera, wykonywane były w tzw. mokrej technice. Płytę tego rodzaju należało przygotować na krótko przed założeniem do aparatu. W 1871 roku Richard Lee Maddox opracował technikę suchych płyt światłoczułych, które były o wiele praktyczniejsze w użyciu i przetrwały niemalże do czasów współczesnych w niektórych zastosowaniach specjalnych.

[kn_advert]

Największą rewolucją było jednak wynalezienie przez Georga Eastmana, założyciela firmy Kodak, błony fotograficznej, czyli celuloidu pokrytego światłoczułym związkiem srebra. Technika ta zyskała tak wielką popularność, że w pewnym okresie czasu używano wręcz słowa "kodakowanie" zamiennie z "fotografowanie". Błony Kodaka z czasem zyskały formę zwijanych rolek taśmy o różnych szerokościach. Najpopularniejszym formatem tego rodzaju nośników okazał się (zwłaszcza w ostatnich 30-40 latach XX wieku) film perforowany o szerokości 35 mm, nazywany małoobrazkowym.

W poczet aparatów analogowych należy zaliczyć również część konstrukcji prekursorskich względem współczesnego cyfrowego sprzętu obrazującego. W 1981 roku firma Sony zaprezentowała aparat o nazwie Mavica (Magnetic Video Camera), który co prawda rejestrował obraz przy użyciu matrycy wypełnionej fotodiodami, jednak nie zamieniał uzyskanego sygnału na postać cyfrową. Zdjęcia w analogowym formacie NTSC zapisywane były na dyskietkach magnetycznych. Podobne rozwiązania pojawiły się niewiele później również w ofercie innych producentów, były to m.in. Canon RC-701 i Nikon QV-1000C.

Fotografia od A do Z Aparat analogowy
Sony Mavica – analogowy aparat elektroniczny, wyposażony w matrycę światłoczułą.

 

Podstawy fotografii

Aparaty analogowe przez cały okres istnienia fotografii występowały w wielu różnych formach, z których część obecnie ma jedynie historyczne znaczenie, z kolei inne są stosowane do dziś, nawet w urządzeniach cyfrowych. Przede wszystkim należy wśród nich wymienić:

Fotografia od A do Z Aparat analogowy
Aparat skrzynkowy z 1895 roku produkcji Kodaka.

 

Fotografia od A do Z Aparat analogowy
Aparat mieszkowy Klito produkowany w Anglii w latach 1900-1920.

 [kn_advert]

Fotografia od A do Z Lustrzanka dwuobiektywowa
Rolleiflex 6x6 – pierwsza lustrzanka dwuobiektywowa, która podbiła rynek. Zastosowano w niej obiektyw 75 mm o jasności f/4.5 lub f/3.8 w zależności od wersji, a najkrótszy czas otwarcia migawki wynosił 1/300 sekundy.

 

Fotografia od A do Z Lustrzanka jednoobiektywowa
Contax S – pierwsza lustrzanka jednoobiektywowa na film 35 mm wyposażona w poziomy wizjer optyczny, matówkę i pryzmat pentagonalny.

 

Fotografia od A do Z Aparat analogowy
Smiena 8M – popularny w europie wschodniej przed upowszechnieniem się analogowych kompaktów aparat amatorski.

 

Fotografia od A do Z Aparat analogowy
Leica M7 - analogowy dalmierzowiec na film 35 mm z 2002 roku.

 

Fotografia od A do Z Aparat analogowy
Polaroid Supercolor 600 - jeden z niezliczonych modeli aparatów natychmiastowych firmy Polaroid, produkowanych od 1948 do 2008 roku.

 

 www.swiatobrazu.pl