20 maja 2011, 18:54
Autor: Tomasz Waryszak
czytano: 31779 razy

Podstawy fotografii: Autofocus

Podstawy fotografii: Autofocus

Przedstawiamy słownik terminów fotograficznych: Podstawy fotografii. Słownik przeprowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania.

Dziś hasło: Autofocus. Zapraszamy do lektury.

Autofocus  – system automatycznego ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych.


Ostrość obrazu, wynikająca ze zogniskowania obiektywu na pożądanym elemencie obrazu, jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o poprawności technicznej fotografii. Niezamierzona nieostrość obrazu jest błędem, którego praktycznie nie można poprawić w późniejszej obróbce zdjęcia, a jedynie w niewielkim stopniu zamaskować za pomocą kontrastu (o ile jest to drobne odchylenie).

Fotografia od A do Z Autofokus
Widok w wizjerze Canona EOS 60D. Aparat umożliwia wybór jednego z dziewięciu pól autofocusu. Wszystkie elementy są krzyżowe, tzn. potrafią mierzyć ostrość pomiędzy punktami zarówno w pionie, jak i w poziomie.

 

Fotografia od A do Z Autofokus
Obiektyw Nikkor 18-55 mm 1:3.5-5.6 G II ED z widocznym przełącznikiem pomiędzy trybem autofocusu i ostrzeniem manualnym.


Oprócz autofocusu, istnieją dwie inne metody uzyskiwania ostrości. Pierwszą z nich jest ręczna regulacja przez osobę fotografującą przy użyciu (lub braku) metody pozwalającej oszacować ostrość. Druga metoda polega na użyciu obiektywu o ustalonej na stałe ogniskowej przedmiotowej, takiej, która przy danej przysłonie odpowiada odległości hiperfokalnej, czyli obejmującej wszystkie plany zdjęcia od stosunkowo bliskich do nieskończoności. Takie obiektywy z angielskiego nazywane są fix-focus (fixed focus) i stosowane są w najprostszych aparatach, np. wbudowanych w telefony komórkowe.

 
Fotografia od A do Z Autofokus
Pentax ME-F z 1981 roku. Pierwsza lustrzanka wyposażona w system autofocus (w tym wypadku wykorzystujący metodę detekcji kontrastu). Wybór obiektywów zgodnych z tym systemem ograniczony był do jednego modelu.
 
 
Powyższe metody mają jednak znaczne ograniczenia. Ręczne ustawianie ostrości może być czasochłonne, niewygodne, a także podatne na błędy. Z kolei obiektywy fix-focus zakładają konieczność użycia małego otworu względnego oraz uniemożliwiają selektywne ustawianie płytkiej głębi ostrości, jak również wykluczają fotografowanie z małej odległości (poniżej metra). Dlatego praktycznie każdy produkowany obecnie aparat fotograficzny, będący samodzielnym urządzeniem wyposażony jest system autofocus, czasami (w bardziej zaawansowanych modelach) uzupełniony o opcjonalną regulację ręczną.
[kn_advert]

Podstawy fotografii: Autofocus

Systemy autofocus, zasadniczo podzielić można na dwie grupy: 

 
Fotografia od A do Z Autofokus
Nikon 35Ti QD, analogowy aparat kompaktowy wyposażony w aktywny, podczerwony system AF.
 
 
 
Praktycznie wszystkie stosowane współcześnie systemy autofocus należą do typu pasywnego. Jako najważniejsze metody w obrębie tego typu należy wymienić:
 
 
 
Fotografia od A do Z Autofokus
Schemat działania systemu autofocus wykorzystującego detekcję różnicy faz.
 
 
Współczesne rozwiązania autofocusu, w obu z powyższych metod oferują bardzo często również takie funkcjonalności jak wybór obszaru pomiarowego (np. z boku kadru) albo ciągłe śledzenie ostrości, przydatne przy fotografowaniu obiektów w ruchu.
 
Fotografia od A do Z Autofokus
Multi-CAM 3500, 51-polowy moduł systemu autofocus wykorzystywany m.in. w Nikonie D3.
 

 



www.swiatobrazu.pl