4 grudnia 2018, 11:40
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1387 razy

POLAND ON AIR - album oraz wystawa fotografii lotniczych

POLAND ON AIR - album oraz wystawa fotografii lotniczych

15 miesięcy pracy, 40 godzin w powietrzu i ponad 10 000 przejechanych kilometrów by wykonać zdjęcia lotnicze 12 największych polskich miast. Dwoje fotografów od zadań specjalnych – Maciej Margas i Aleksandra Łogusz. Jeden wyjątkowy album i wystawa fotografii POLAND ON AIR.

POLAND ON AIR to dwujęzyczny, polsko-angielski album liczący 256 stron fotografii lotniczych przedstawiających współczesną Polskę z pokładu śmigłowców bez drzwi oraz samolotów. Maciej Margas i Aleksandra Łogusz przez ponad 15 miesięcy organizowali i wykonywali sesje lotnicze nad największymi miastami w Polsce. Autorom udało się pozyskać zgody na loty w ściśle strzeżonych strefach powietrznych, dzięki czemu w albumie znajdą się zachwycające widoki. Fotografowie sportretowali min. Warszawę, Łódź, Białystok, Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Rzeszów, Lublin, Katowice, Kraków, Bielsko-Białą. W albumie znajdują się zarówno zdjęcia dzienne jak i nocne, z nieodkrytych do tej pory perspektyw. Kolekcja fotografii to efekt ponad 40 godzin podniebnych sesji, jakie autorzy spędzili w powietrzu, fotografując nawet 3,5 km nad ziemią w helikopterze bez drzwi.

Album POLAND ON AIR powstał w modelu self-publishingu pod marką POLAND ON AIR. Wykonanie tak trudnych i kosztownych zdjęć oraz wydanie albumu nie udałoby się 25-letniemu fotografowi, gdyby nie Internauci, którzy wspierali projekt poprzez zbiórkę crowdfundingową oraz partnerzy projektu: Colliers International, Direct Communication, CM Systems. 

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

"Ten album powstał z miłości do fotografii, lotnictwa i kraju. Nie ma przecież lepszej metafory Wolności niż perspektywa z lotu ptaka! Staraliśmy się zrobić album, który stanie się wizytówką Polski na całym świecie, który ludzie jadący za granicę będą mogli zabierać ze sobą jako prezent i pokazywać jak wygląda współczesna Polska" – komentuje Aleksandra Łogusz, wydawca albumu – "Chcieliśmy stworzyć coś co łączy ponad podziałami. Niestety żadne instytucje promujące Polskę nie były takim projektem zainteresowane, więc wykonaliśmy go niezależnie. Nie było to łatwe przede wszystkim ze względów logistycznych i organizacyjnych. Początkowo planowaliśmy doloty nad poszczególne miasta z Warszawy, ale takie rozwiązanie spowodowałoby olbrzymie koszty. We wszystkich miastach oddzielnie szukaliśmy pilotów, samolotów, helikopterów. Sami też zainwestowaliśmy w sprzęt fotograficzny. Każde fotografowane miasto przysporzyło nam wielu wyzwań. Najwięcej trudności przysporzył nam Kraków i Gdańsk, gdzie na pobliskich lotniskach jest duży ruch i zdobycie pozwolenia na przelot małym samolotem w celach fotograficznych trwało kilka miesięcy. Oczywiście przy tego typu skomplikowanym projekcie kluczowa jest również pogoda, na którą nie mamy wpływu."

[kn_advert]

Maciej Margas - "Ze względu na pogodę kilkukrotnie musieliśmy zmieniać plany sesji, dlatego projekt powstawał przez ponad 15 miesięcy. Dzięki fotografowaniu miast do albumu POLAND ON AIR wielokrotnie przeżyliśmy momenty zachwytów. Dużym zaskoczeniem była dla nas geometryczna sieć ulic Łodzi, zielona Bydgoszcz, Bielsko-Biała, która z lotu ptaka tworzy kształt ryby, czy konstelacje ulic i placów w Szczecinie."

"Stąd też nazwa - POLAND ON AIR - chcemy, żeby o Polsce mówiło się jak najwięcej i jak najlepiej. Od kilku lat zajmujemy się filmowaniem i fotografią miast, architektury z niedostępnych miejsc – dachów wieżowców, helikopterów i samolotów. Prowadzimy stronę www.polandonair.com a nasze filmy można oglądać na kanale www.youtube.com/polandonair. Lubimy odkrywać nowe perspektywy, a naszą misją jest promocja Polski. Od trzech lat samodzielnie wydajemy albumy, eleganckie fotoobrazy na ścianę, pamiątki. Poprzez nasze zdjęcia staramy burzyć stereotypy i udowadniać, że "polskie pamiątki" nie muszą być kiczem, mogą być eleganckie!" - podkreśla założycielka sklepu internetowego i wydawnictwa POLAND ON AIR

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

 

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

 

Wystawa fotografii lotniczych POLAND ON AIR odbywa się w przestrzeni konferencyjnej Panorama Room na 35. Piętrze wieżowca Warsaw Trade Tower, zlokalizowanego na warszawskiej Woli przy ul. Chłodnej 51, skąd roztacza się niesamowity widok na panoramę Warszawy. Wybudowane w latach 1997-1999, WTT jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców stolicy.

Panorama Room już po raz trzeci gości Macieja Margasa i Aleksandrę Łogusz – poprzednią wystawę ich zdjęć zdjęć w 2017 roku odwiedziło ponad 10 tys. Gości. POLAND ON AIR to jedyna ogólnodostępna wystawa fotograficzna w Polsce na szczycie wieżowca. Zaprezentowanych jest 26 zdjęć w formacie 100x80cm, opisanych w dwóch językach – po polsku i po angielsku. Wystawę można zwiedzać codziennie od 13 do 21 do 18 grudnia 2018 r. Wstęp jest biletowany – 8zł.

 

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

Szczecin

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

Kraków

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

Gdańsk

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

Warszawa

 

POLAND ON AIR fotografie lotnicze

 

 

 

 

 www.swiatobrazu.pl