9 listopada 2014, 14:19
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 33053 razy

Pomysł na prezent dla fotografa - świąteczny poradnik zakupowy

Pomysł na prezent dla fotografa - świąteczny poradnik zakupowy

Zbliża się czas wszystkich lubiących obdarowywać i być obdarowywanymi. Jest to też (co wydaje się oczywiste) okres zwiększonego popytu na sprzęt oraz akcesoria foto i wideo. Co jednak można wręczyć osobie interesującej się fotografią lub filmowaniem, jeśli zależy nam, aby był to prezent nie tylko miły, ale przede wszystkim użyteczny? O tym właśnie traktuje nasz poradnik. Zapraszamy!

Przemyślany prezent

Dobry prezent cieszy nie tylko za sprawą uczuć, jakie towarzyszą obdarowującemu i obdarowanemu, lecz także dlatego, że jest on dla przyjmującego użyteczny. I nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o prezentach tzw. praktycznych, czy też o rozmaitych drobiazgach. Dobry prezent to taki, który będzie dla jego przyszłego właściciela przydatny. A co może okazać się przydatne dla miłośnika fotografowania lub filmowania? Cóż, zależy to od wielu czynników, ale postaramy się pomóc Wam w wyborze czegoś odpowiedniego. Zacznijmy jednak od podstaw – kilku zasad, które warto znać, gdy szuka się prezentu dla pasjonata technik foto i wideo.

[kn_advert]

Koniecznie sprawdzić, co nasz fotograf już ma, a czego nie

Podstawa to dobry wywiad środowiskowy – szczególnie gdy my sami mniej orientujemy się w temacie fotografii od osoby, dla której szukamy prezentu. Najważniejsze to nie kupić czegoś, co obdarowany już ma (o ile oczywiście nie potrzebuje więcej niż jednej sztuki). Kryje się tu jednak pewna pułapka: aparat aparatowi nierówny i to samo można powiedzieć o wielu innych urządzeniach. Przykładowo, użytkownik dużej lustrzanki może być zainteresowany małym kompaktem jako uzupełnieniem dotychczasowego sprzętu, a stojąca w domu fotografa drukarka niekoniecznie musi nadawać się do wykonywania odbitek, i ten będzie więcej niż zadowolony, mogąc uzupełnić swój warsztat o fotograficzną atramentówkę.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Jeśli osoba, którą pragniemy obdarować, ma już swój aparat, to raczej nie będziemy kupować jej kolejnego – chyba że wiemy, iż coś takiego właśnie chciałaby dostać. Na szczęście nasze możliwości na tym się nie kończą. (Fot. George Marks)

 

Bywa też, że fakt posiadania jakiegoś urządzenia wcale nie znaczy, że drugie takie samo (lub bardzo podobne) nie będzie mile widziane. Tak jest np. z monitorami, które wymagający fotograf lub montażysta jest w stanie podłączyć do swojego komputera w liczbie dwóch lub nawet większej (najczęściej jednak dwa wystarczają), powiększając sobie przestrzeń roboczą i znacznie podnosząc komfort pracy. 

Warto więc nauczyć się słuchać uwag rzucanych przez naszych bliskich mimochodem i często nieświadomie. Gdy podczas wakacji po raz kolejny padnie stwierdzenie, że lustrzanka na taki wyjazd jest za duża i że dobrze byłoby mieć coś mniejszego, za to wodoodpornego, to trafionym prezentem na święta może się okazać wytrzymały i uszczelniony aparat kompaktowy.

 

Dla jednego przydatne, dla innego niekoniecznie

Pojawia się tylko jedno pytanie: czy sam fakt bycia fotografem sprawi, że ktoś ucieszy się z jakiegoś fotograficznego prezentu w takim samym stopniu jak inny fotograf? Oczywiście nie. Fotografia i techniki wideo to bogaty poligon nietrafionych prezentów – osprzęt do nie tego systemu co trzeba, filtry niepasujące do używanej optyki, cała masa specjalistycznych drobiazgów, z których użytek zrobią tylko niektórzy itd. Przede wszystkim jednak zawodowcowi raczej nie przyda się do niczego sprzęt amatorski – a właśnie nabywanie takiego sprzętu (najczęściej z czystej niewiedzy) jest głównym błędem popełnianym przez osoby niespecjalnie znające się na rzeczy. Dlatego też dobrze poradzić się kogoś trzeciego. Zwykle w tej roli sprawdzają się znajomi naszego "celu" dzielący z nim jego pasję.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Wszędzie tam, gdzie fakt korzystania z takiego, a nie innego urządzenia lub gadżetu określa styl życia, wręczanie prezentów jest jednocześnie łatwiejsze i trudniejsze. Łatwiejsze – bo część pracy związanej z wyborem prezentu wykonano już za nas. Trudniejsze zaś jest wówczas, gdy nie wiedząc o tym, kupimy coś niepasującego charakterem do obdarowywanej osoby. Przykładowo, stylowe bezlusterkowce takie jak Olympus PEN E-PL7 promowane są jako "idealne aparaty dla blogerów". (Fot. Olympus)

 

Zasada ta działa też w drugą stronę – osoba mniej wymagająca lub nie tak zaawansowana nie wykorzysta w pełni możliwości wspaniałego sprzętu. Szkoda więc przepłacać. Podstawowa zasada "pod żadnym pozorem nie kupujmy chłamu" dotyczy oczywiście zarówno osób mniej, jak i bardziej wymagających. Pragniemy Was jednak uspokoić: w naszym poradniku żadnego chłamu nie polecamy.

 

Najlepiej po prostu spytać – w miarę możliwości dyskretnie

Nic nie może się równać z sięgnięciem po informację do samego zainteresowanego. Być może nie dowiemy się, co konkretnie mielibyśmy kupić, ale sama wiedza na temat tego, czego dana osoba potrzebuje, zawęzi obszar poszukiwań. Jeżeli jednak chcemy, aby nasz prezent był niespodzianką, musimy być ostrożni i działać stopniowo. Dlatego też proces podpytywania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie i jeśli do tej pory jeszcze się za to nie zabraliście, to właśnie teraz byłby to ostatni dobry moment.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Wywiad środowiskowy to podstawa. Jeśli nie wiemy, co kupić bliskiej osobie, podpytajmy jej znajomych dzielących tę samą pasję. Na pewno znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. (Fot. Pedro Ribeiro Simões)

 

A co, gdy wiemy już, jaki rodzaj prezentu chcemy kupić, a nie czujemy się w danym temacie na tyle dobrze, aby samodzielnie dokonać wyboru? Z pomocą przychodzi wówczas krótki przewodnik opracowany przez redakcję serwisu SwiatObrazu.pl. Na kilku kolejnych stronach prezentujemy propozycje ciekawych prezentów składających się na nowoczesny warsztat pracy cyfrowego fotografa, pogrupowane w kategorie. Zerknijcie – może znajdziecie tam właśnie to, czego szukacie.

 

 

Aparaty

Nie ma nic dziwnego w tym, że dla fotografa najważniejszy jest aparat fotograficzny. A ponieważ oferta rozmaitych producentów jest w tym sektorze ogromna, trudno wybrać coś idealnego. Poniżej prezentujemy propozycje nasze i sklepów partnerujących akcji, należące do kilku kategorii produktowych.

[kn_advert]

Olympus TG-3

Nasz przegląd rozpoczynamy od aparatu dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Olympus TG-3 to przedstawiciel serii kompaktów Tough – aparatów o zwiększonej odporności na uderzenia, i niesprzyjające warunki środowiskowe. Ten w pełni funkcjonalny, 16-megapikselowy aparat z obiektywem szerokokątnym o 4-krotnym zoomie (zakres ogniskowych odpowiada polu widzenia obiektywu 25-100 mm w aparacie małoobrazkowym) bez uszczerbku wytrzymuje upadek na beton lub kamienie z wysokości 2 metrów i zanurzenie w wodzie na głębokość 15 metrów. Jest też w stanie pracować przy temperaturze ujemnej – nawet do -10 stopni Celsjusza – oraz wytrzymuje zgniecenie do 100 kg.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus TG-3, wersja czarna. (Fot. Olympus)

 

Jak przystało na nowoczesny aparat, TG-3 wyposażono w funkcje kreatywnego fotografowania (filtry artystyczne), filmowania z jakością FullHD oraz interesujące funkcje dodatkowe, m.in. tworzenie filmów poklatkowych, zdjęć panoramicznych, HDR oraz geotagowanie dzięki wbudowanemu nadajnikowi GPS. Dodatkowymi jego zaletami są: jasny obiektyw (f/2-4.9), system stabilizacji obrazu oraz duży zakres czułości matrycy (100-6400 ISO). Dysponuje też modułem łączności bezprzewodowej Wi-Fi.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Idealny aparat dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać wolny czas i pragnących wykonywać zdjęcia w każdych warunkach bez obaw o sprzęt. (Fot. Olympus)

 

Aparat dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych. Producent opracował też dla niego szereg interesujących akcesoriów, m.in. pierścieniową lampę LED szczególnie przydatną przy zdjęciach podwodnych. Jest to na chwilę obecną jeden z najlepszych kompaktów dla miłośników mocnych wrażeń.

Strona produktu: Olympus TG-3

Gdzie kupić: Proclub.pl (wersja czerwonawersja czarna) Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty

 

 

 

Olympus Stylus 1

Mały, elegancki aparat kompaktowy dla wymagających. Niewielki korpus, stylizowany na bezlusterkowce z rodziny OM-D i równie dobrze wykonany. Dysponuje matrycą typu BSI CMOS o rozdzielczości 12 megapikseli i obiektywem z 11-krotnym zoomem (pole obrazowania odpowiada zakresowi 28-300 mm w aparacie małoobrazkowym) o stałej jasności maksymalnej f/2.8. Jak przystało na sprzęt dla wymagających, aparat ten daje możliwość pełnej kontroli nad parametrami ekspozycji, zapisuje zdjęcia w formacie RAW i dysponuje wizjerem elektronicznym o wysokiej rozdzielczości 1,44 mln punktów.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus STYLUS 1 (Fot. Olympus)

 

Aparat ten jest znakomitą propozycją dla osób poszukujących kompaktu o możliwościach lustrzanki lub zaawansowanego bezlusterkowca. Miłośnicy personalizacji docenią jego możliwości w zakresie regulacji sposobu pracy, a esteci zachwycą się solidnym, metalowym korpusem. Wszystkim zaś na pewno przypadną do gustu jego wygląd i doskonała ergonomia.

Strona produktu: Olympus STYLUS 1

Gdzie kupić: Proclub.pl Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty

 

 

Olympus SP-100EE

Kompakt dla miłośników fotografowania z oddali, a jednocześnie jeden z najciekawszych modeli typu superzoom na rynku. Dopracowana pod każdym względem konstrukcja z matrycą o rozdzielczości 16 megapikseli i imponującym zakresie ogniskowych, wynoszącym efektywnie 24-1200 mm – a więc 50-krotny zoom. Do tego, jak przystało na tego typu konstrukcje, korpus o kształcie przypominającym lustrzankę, elektroniczny wizjer i pełna manualna kontrola ekspozycji.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus SP-100EE (Fot. Olympus)

 

Tym, co wyróżnia ten aparat spośród innych, podobnych konstrukcji, jest zastosowanie dodatkowego celownika typu ramkowego. Ten dodatkowy przyrząd ułatwia kadrowanie, które (szczególnie po ustawieniu znacznego zbliżenia) bywa za pomocą wizjera czy ekranu LCD znacznie utrudnione. Celownik ramkowy sprawia, że fotograf może błyskawicznie skierować aparat w cel, dzięki czemu interesujący go obiekt szybko znajdzie się w polu widzenia obiektywu. A jest to – szczególnie przy fotografowaniu zwierząt i dynamicznych sportów – bardzo ważne.

Strona produktu: Olympus SP-100EE

 

Olympus PEN E-PL5 + obiektywy 14-42 II R oraz 40-150 R

Mimo że aparat ten należy do jednej z poprzednich generacji, to nadal cieszy się ogromną popularnością wśród początkujących i średniozaawansowanych użytkowników bezlusterkowców. Na fakt ten składa się szereg przyczyn: jest to korpus nowoczesny, zbierający dobre opinie, a przy tym niedrogi i dostępny w wielu atrakcyjnych zestawach – jak choćby podlinkowany pod tym wpisem zestaw typu double kit zawierający dwa obiektywy typu zoom.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus PEN E-PL5 (Fot. Olympus)

 

Podobnie jak wiele innych korpusów należących do systemu Mikro Cztery Trzecie, PEN E-PL5 może się pochwalić bardzo szybkim i celnym systemem AF, co w połączeniu z matrycą o rozdzielczości 16 megapikseli zapewnia doskonałą jakość zdjęć. Czułość matrycy można regulować w zakresie 200-25600 ISO, co umożliwia fotografowanie nawet przy słabym oświetleniu sceny bez potrzeby używania lampy błyskowej. Podobnie jak inne aparaty Olympusa, E-PL5 wyposażony został w bogaty zestaw filtrów efektowych pozwalających łatwo uzyskać zdjęcia o nietypowym wyglądzie.

Strona produktu: Olympus PEN E-PL5

Gdzie kupić: Proclub.pl (wersja srebrnawersja białawersja czarna) Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty

 

 

Olympus PEN E-PL7

Najnowszy przedstawiciel rodziny bezlusterkowców Olympus PEN E-PLx i jednocześnie doskonały przykład na to, jak bardzo dobry aparat można uczynić jeszcze lepszym za pomocą kilku pozornie drobnych modyfikacji. Szesnastomegapikselowa matryca została tutaj wsparta przez procesor obrazu najnowszej generacji, dzięki czemu aparat pracuje bez najmniejszych spowolnień i w dodatku charakteryzuje się doskonałą wydajnością wszystkich elementów składowych. Dysponuje też wieloma opcjami znanymi z bardziej zaawansowanych modeli PEN E-P5 oraz aparatów z rodziny OM-D.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus PEN E-PL7

 

Najwięcej jednak w stosunku do poprzedników E-PL7 zyskał na ergonomii, a to za sprawą kilku istotnych udoskonaleń – przede wszystkim zaopatrzenia go w pokrętło kontrolne z prawdziwego zdarzenia. Miłośnicy wykonywania autoportretów z ręki również mogą być zadowoleni – wyświetlacz aparatu odchyla się w nim na tyle swobodnie, że można go ustawić przodem do kierunku fotografowania.

Strona produktu: Olympus PEN E-PL7

 

Olympus OM-D E-M5 Elite 12-50 Kit

Przechodzimy do sprzętu dla osób bardziej wymagających. Aparaty Olympusa z rodziny OM-D – bo o nich tutaj mowa – to bezlusterkowce zaprojektowane praktycznie bez kompromisów. Dowodzi tego popularność modelu OM-D E-M5, który choć jest pierwszym z rodziny i ma już na karku kilka lat, to nadal uważany jest za jeden z najbardziej udanych korpusów systemu Mikro Cztery Trzecie. Do tego stopnia, że sam producent zdecydował się niedawno odświeżyć tę serię, tworząc odmianę Elite wyróżniającą się nieco zmienionym wyglądem i zaktualizowanym oprogramowaniem wewnętrznym.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus OM-D E-M5 (Fot. Olympus)


Nadal jednak jest to przede wszystkim bardzo dobrze zaprojektowany, uszczelniony, 16-megapikselowy korpus wyposażony w rewelacyjną 5-osiową stabilizację obrazu. A jeśli dodać do tego atrakcyjną cenę, która na przestrzeni minionych lat bardzo się obniżyła, to w efekcie otrzymujemy naprawdę atrakcyjny sprzęt.

Teraz, kupując go, można zyskać jeszcze więcej – firma Olympus znana jest z promowania aparatów z rodziny OM-D za pomocą atrakcyjnych akcji sprzedażowych. Jedna z takich promocji rozpocznie się 15 listopada w sklepach sieci Fotojoker – kupując Olympusa OM-D E-M5 Elite z obiektywem 12-50 mm nabywca otrzyma wysokiej klasy obiektyw portretowy 45 mm.

Strona produktu: Olympus OM-D E-M5

Gdzie kupić: w specjalnej ofercie dostępnej od 15 listopada w sklepach Fotojoker

 

Olympus OM-D E-M10 z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ PANCAKE

Jeżeli jednak ktoś pragnie mieć coś nowszego, a niekoniecznie ma zamiar więcej płacić, to i dla niego znajdzie się odpowiedni prezent. Mowa oczywiście o tegorocznym hicie, czyli modelu OM-D E-M10, łączącym wygląd E-M5, niektóre rozwiązania techniczne z topowego E-M1 i atrakcyjną cenę – a wszystko to kosztem niewielkich uproszczeń, które dla większości użytkowników nie mają żadnego znaczenia. Należy do nich m.in. brak uszczelnień oraz nieco prostsza (choć nadal skuteczna) 3-osiowa stabilizacja obrazu.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus OM-D E-M10 (Fot. Olympus)

 

Większość najważniejszych cech aparatu konstrukcja E-M10 przejęła jednak z modelu E-M5. Dotyczy to najważniejszych cech związanych z ergonomią, sposobem pracy i rozmieszczeniem przycisków. Jeśli nie liczyć wspomnianych wyżej ograniczeń o charakterze oszczędnościowym, to model E-M10 można określić mianem rozwojowej wersji "piątki", a to za sprawą nowszego i szybszego procesora obrazu, który ma niebagatelny wpływ na osiągi aparatu i jakość zdjęć – głównie przy wyższych czułościach ISO.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Aparat Olympus OM-D E-M10 to bez wątpienia jeden z najbardziej udanych bezlusterkowców minionego roku - a także aparat o bardzo atrakcyjnym stosunku ceny do możliwości. (Fot. Olympus)

 

W komplecie nabywca Olympusa OM-D E-M10 w wersji Kit otrzymuje też nowy obiektyw 14-42 mm charakteryzujący się bardzo kompaktowymi rozmiarami i świetnymi – jak na nie – parametrami optycznymi. Olympus OM-D E-M10 jest wśród miłośników stylowych bezlusterkowców absolutnym hitem sprzedaży i stało się tak nie bez powodu. To po prostu znakomity aparat.

Strona produktu: Olympus OM-D E-M10

Gdzie kupić: Proclub.pl Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty

 

 

Olympus OM-D E-M1 z obiektywem M.ZUIKO PRO 12-40 mm 1:2.8

A teraz coś dla naprawdę wymagających fotografów, niegodzących się na żadne kompromisy. Zdecydowanie najlepszy korpus bezlusterkowy ostatnich lat mogący w wielu aspektach z powodzeniem konkurować z profesjonalnymi lustrzankami. Dopracowany w najdrobniejszych detalach, wyposażony w świetną matrycę, najlepszy procesor obrazu z rodziny TruePic (choć żeby być uczciwym, warto dodać, że dysponują nimi również tańsze modele PEN E-PL7 i OM-D E-M10), 5-osiową stabilizację obrazu, piekielnie szybki i celny autofokus hybrydowy, komplet uszczelnień i wiele innych udoskonaleń. A wszystko to zamknięte w korpusie o nienagannej ergonomii.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Olympus OM-D E-M1 (Fot. Olympus)

 

Najbardziej zalecanym przez nas partnerem dla tego aparatu jest obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑40mm 1:2.8 PRO – pierwsze z rodziny profesjonalnych szkieł M.ZUIKO. Również uszczelniany, oferujący znakomitą jakość obrazu i wykonany z doskonałych materiałów – podobnie jak korpus E-M1 – stanowi konstrukcję bez kompromisów. I dlatego właśnie, polecając ten aparat jako prezent bożonarodzeniowy dla bardzo ambitnego Mikołaja, nie mogliśmy się oprzeć, żeby nie zaproponować go w komplecie z tym właśnie szkłem.

Strona produktu: Olympus OM-D E-M1

Gdzie kupić: Proclub.pl Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty

 

 

Monitory

Świat cyfrowej fotografii nie jest w stanie się obyć bez komputerowej obróbki zdjęć. Niezależnie od tego, jak wyidealizowane nie byłyby wizje purystów ani jak dobre zdjęcia nie wychodziłyby z aparatów, komputer jest fotografii cyfrowej potrzebny w takim samym stopniu, jak fotografia tradycyjna potrzebuje ciemni i odczynników. Bez względu na to, czy czynności edycyjne ograniczają się do kadrowania i korekty ekspozycji, czy też są one bardziej zaawansowane, dobry fotograf potrzebuje dobrego monitora.

[kn_advert]

EIZO ColorEdge CS230

Monitor graficzny zaprojektowany z myślą o mniej wymagających użytkownikach zajmujących się edycją zdjęć – jednak dzięki temu przystępny cenowo. Mimo to ma bardzo przyzwoite parametry i dysponuje najważniejszymi cechami modeli z rodziny EIZO ColorEdge, takimi jak automatyczna korekcja kolorystyczna dokonywana przez wbudowany czujnik oraz oprogramowanie ColorNavigator w opcji. Raz skalibrowany jest też w stanie, dzięki wbudowanemu czujnikowi, utrzymywać samodzielnie optymalne parametry obrazu.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
EIZO ColorEdge CS230 (Fot. EIZO)

 

Parametry samego wyświetlacza są bardzo przyzwoite: przekątna 23 cale, rozdzielczość FullHD oraz tak ważne dla fotografa cechy, jak kontrola równomierności podświetlenia czy regulowana fabrycznie krzywa Gamma, a do tego bogactwo złączy. Krótko mówiąc, dobry monitor w atrakcyjnej cenie.

Strona produktu: EIZO

 

EIZO ColorEdge CS240 + DataColor Spyder4 Express – bundle

Ten monitor, choć bardzo podobny w nazwie do poprzedniego, różni się od niego w kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim jest to model 24-calowy formatu 16:10, a jego rozdzielczość natywna to 1920×1200 – do niedawna jeszcze wymarzony standard wielu fotografów (obecnie popularność zdobywają modele większe, np. standardu 4K, lecz jest to ciągle jeszcze sprzęt bardzo drogi). Oferuje też znacznie lepsze parametry wyświetlanego obrazu, ponieważ potrafi odwzorować do 99% przestrzeni Adobe RGB. To zaś, w połączeniu z innymi opatentowanymi przez EIZO technologiami obrazowania, czyni z niego znakomity sprzęt dla wymagającego fotografa.

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
EIZO ColorEdge CS240 (Fot. EIZO)

 

Monitor EIZO ColorEdge CS240 nie ma czujnika kolorymetrycznego, natomiast dołączono do niego autorskie oprogramowanie kalibrujące współpracujące z wieloma popularnymi modelami kolorymetrów. W pakiecie, który polecamy zainteresowanym, sprzedawany jest on z kalibratorem Spyder4 Express firmy DataColor. A zatem to bardzo atrakcyjny i kompletny zestaw.

Strona produktu: EIZO

 

EIZO ColorEdge CX241

Z prezentowanych w tym zestawieniu monitorów graficznych EIZO model CX241 jest zdecydowanie najbardziej zaawansowany – choć nadal atrakcyjny cenowo na tle bezpośredniej konkurencji. To bowiem 24-calowy ekran formatu WUXGA (rozdzielczość obrazu 1920×1200 pikseli, proporcje boków 16:10), którego najważniejszą cechą jest odwzorowanie niemal pełnej palety barw Adobe RGB (producent określa je na poziomie 99%). To oraz wbudowany czujnik kolorymetryczny (służący, podobnie jak w modelu CS230, do utrzymywania parametrów obrazu uzyskanych w wyniku kalibracji zewnętrznym kalibratorem) i szereg funkcji typowych dla monitorów z rodziny Color Edge czynią z tego wyświetlacza wspaniały sprzęt dla bardziej wymagających fotografów.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
EIZO ColorEdge CX241 (Fot. EIZO)

 

Tak pełna obsługa przestrzeni Adobe RGB sprawia, że monitor CX241 to idealne narzędzie dla fotografa, który swoje zdjęcia wykonuje najczęściej w formacie RAW i poddaje je następnie drobiazgowej obróbce. Jeżeli osoba, której mamy zamiar podarować monitor do obróbki zdjęć, uważa się za zaawansowanego fotografa lub para się fotografią zawodowo, to na pewno doceni taki prezent.

Strona produktu: EIZO

 

Monitory LCD NEC SpectraView (promocja -10% z tabletami Wacom)

EIZO jest wprawdzie najpopularniejszą marką monitorów wśród fotografów i osób zawodowo zajmujących się tworzeniem i obróbką grafiki komputerowej, ale nie jedyną. 
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
NEC SpectraView 272 – 27-calowy monitor graficzny o rozdzielczości 2560×1440 pikseli. (Fot. NEC)

 

Na monitory te – zaawansowane wyświetlacze kierowane do profesjonalistów o różnym stopniu zasobności portfela – internetowy sklep z tabletami Wacom prowadzi obecnie promocję, w ramach której osoba nabywająca zestaw monitor + tablet może liczyć na 10% upustu cenowego. Jest to więc atrakcyjna oferta dla wszystkich planujących poważne ulepszenie warsztatu pracy lub utworzenie go od podstaw.

Gdzie kupić: Wacom.pl

 

 

Drukarki i skanery

Wielu fotografów i miłośników fotografii wyznaje zasadę, że docelową postacią każdego udanego zdjęcia jest papierowa odbitka, a oglądanie fotografii w Internecie na ekranach monitorów i telewizorów dawać może tylko namiastkę tego, co staje się udziałem obcowania z dobrze wykonanym wydrukiem. Ten punkt widzenia w ostatnich latach wydaje się zdobywać coraz większą popularność, tak jakby po początkowym zachłyśnięciu wirtualnymi formami prezentacji spora część ludzi dochodziła do wniosku, że jednak nie ma to jak papier. Silną przesłanką ku temu może być rosnące zainteresowanie technikami druku i drukarkami fotograficznymi – choć bowiem fotolaby stanowią usługę powszechną, to nic nie jest w stanie przebić samodzielnie wykonanej odbitki na dobrym papierze.

[kn_advert]

Skanery fotograficzne to z kolei nieco bardziej specyficzny sprzęt, którym zainteresować się mogą miłośnicy fotografii tradycyjnej. Jeśli osoba, dla której szukacie prezentu, nie stroni od nowoczesnej techniki, ale zdjęcia woli wykonywać na kliszach, to taki skaner może być dla niej wartościowym prezentem.

Epson SureColor SC-P600

Profesjonalny fotograf wymaga od drukarki przede wszystkim perfekcyjnego odwzorowania barw na odbitkach, bogatej palety kolorów, obsługi różnych typów podłoży i druku zdjęć w dużych formatach, a także wysokiej trwałości wydruków. Takie oczekiwania sprawiają, że drukarki atramentowe dla fotografów bywają niejednokrotnie bardzo zaawansowanymi urządzeniami. Epson SureColor SC-P600 jest tego doskonałym przykładem. Ta drukarka formatu A3+ pracuje w oparciu o 9 wkładów atramentowych Epson UltraChrome HD znanych z wysokiej trwałości, a w dodatku wkłady te odznaczają się dużą pojemnością – 25,9 ml sztuka.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Epson SureColor SC-P600 (Fot. Epson)

 

Urządzenie wyposażono też w popularny obecnie moduł łączności bezprzewodowej i możliwość pracy w sieci, a także funkcje druku bezpośredniego zdjęć z urządzeń mobilnych. Jedną z jego ciekawszych funkcji jest możliwość wykonywania odbitek zdjęć panoramicznych na papierze podawanym z rolki. Również szybkość druku stoi w niej na bardzo wysokim poziomie, co nie jest bez znaczenia przy wykonywaniu wydruków większej liczby odbitek.

Strona produktu: Epson SureColor SC-P600

Uzyskaj zwrot nawet 210 PLN za zakup jednej z drukarek EPSON InkTank System z serii L w okresie od 1 października do 31 grudnia 2014. Szczegóły www.epson.pl/zwrot.

Epson L1800

Druga drukarka formatu A3+ w naszym zestawieniu to model szczególny. Przeznaczona jest dla osób, które chcą wykonywać dużo odbitek i zminimalizować koszty wydruku. Jest to model z systemem stałego zasilania, w którym zamiast wymieniać wkłady z atramentem dolewa się go do specjalnych zbiorniczków. Dzięki temu kupujący takie tusze w butelkach płaci mniej za większą ilość barwnika, obniżając tym samym cenę pojedynczej odbitki.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Epson L1800 (Fot. Epson)

 

Sama drukarka to klasyczne fotograficzne urządzenie pracujące w oparciu o system 6-barwnikowy (CMYK + Light Magenta + Light Cyan), a więc w zupełności wystarczający do wykonywania wysokiej jakości odbitek zdjęć. Jest przy tym, jak na model formatu A3+, bardzo niewielka, co często nie jest bez znaczenia w warunkach domowych.

Strona produktu: Epson L1800

Uzyskaj zwrot nawet 210 PLN za zakup jednej z drukarek EPSON InkTank System z serii L w okresie od 1 października do 31 grudnia 2014. Szczegóły www.epson.pl/zwrot.

Epson L355

A jeśli wiemy, że nasz fotograf nie planuje wykonywania odbitek w formacie większym niż A4, lecz potrzebowałby raczej urządzenia bardziej wszechstronnego i równie ekonomicznego? W takim wypadku warto sięgnąć po tzw. urządzenie wielofunkcyjne, łączące w sobie drukarkę i skaner. Bardzo udanym modelem tego typu jest Epson L355 – a przy tym specyficznym, ponieważ podobnie jak L1800 jest to drukarka z systemem zasilania ciągłego. Jest też wyposażona w system łączności bezprzewodowej, dzięki czemu może pracować w sieci lokalnej i nie musi stać w bezpośredniej bliskości komputera.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Epson L355

 

Jest to urządzenie drukujące w oparciu o cztery atramenty bazowe, czyli CMYK. Nie jest więc polecane dla zaawansowanych i profesjonalnych fotografów, ale w zamian oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny.  Dodatkowo nabywca otrzymuje ją w komplecie z dwoma dodatkowymi butelkami z czarnym tuszem, dzięki czemu może drukować dłużej bez inwestowania w materiały eksploatacyjne.

Strona produktu: Epson L355

Uzyskaj zwrot nawet 210 PLN za zakup jednej z drukarek EPSON InkTank System z serii L w okresie od 1 października do 31 grudnia 2014. Szczegóły www.epson.pl/zwrot.

Skanery Epson Perfection V800/850

Popularne, niedrogie skanery płaskie do dokumentów, choć często wyposażone w przystawki do skanowania slajdów i negatywów, nie są w stanie zaoferować jakości obrazu, która zadowoliłaby wymagających fotografów. Dlatego właśnie powstały skanery przeznaczone do tego typu slajdów. Modele Epson Perfection V800 i V850 należą do tej grupy. Są w stanie digitalizować klisze w wielu formatach – nie tylko 35 mm, ale też średnio- i wielkoformatowych. W porównaniu z wcześniejszą generacją, te nowe modele dysponują zabezpieczeniami przed wystąpieniem tzw. artefaktów, czyli wad skanowanego obrazu.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Epson Perfection V850 (Fot. Epson)

 

Model V850 to konstrukcja bardzo podobna do V800 – jedyna większa różnica techniczna to dodatkowy, zapasowy zestaw uchwytów do skanowanych materiałów oraz inny system optyczny (tzw. górnoprzepustowy, w praktyce nieco szybszy). Dysponuje też specjalnym akcesorium do skanowania na sucho, które jednak można zamówić również dla modelu V800. Jednak największa różnica, która ma zasadniczy wpływ na cenę tego urządzenia, to obecność w zestawie profesjonalnego oprogramowania do skanowania (aplikacje SilverFast SE Plus 8 i i1 Scanner).

Strona produktu: Epson V800, Epson V850

 

 

Osprzęt studyjny

Kolejną kategorię produktową dedykujemy tym, których ambicją jest zorganizowanie własnego studia fotograficznego, oraz oczywiście tym, którzy pragną pomóc w spełnieniu tak pięknego marzenia. Na tej stronie przedstawiamy zatem sprzęt oświetleniowy i inne akcesoria niezbędne do realizacji sesji w warunkach studyjnych. Dotyczy to zarówno studia, jak i pracy w warunkach terenowych.

[kn_advert]

Zestaw oświetlenia ciągłego Jinbei SUN 400

Najlepsze jest światło zastane! Z taką opinią zgodzi się wielu fotografów – nawet tych, którzy na co dzień pracują z błyskiem. Niestety światło słoneczne, z którego tak chętnie korzystamy, bywa kapryśne: zależy od pogody, pory dnia i roku. Nie nadaje się zatem do wszystkich fotograficznych zastosowań. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu są zestawy oświetlenia ciągłego Jinbei SUN 400. Żarówki fluorescencyjne o temperaturze barwowej odpowiadającej światłu dziennemu pozwalają uzyskać naturalne barwy, oszczędzać energię i uniknąć wysokiej temperatury – jaka towarzyszy pracy z oświetleniem halogenowym.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Jinbei SUN 400 (Fot. Jinbei)

 

Ogromną zaletą SUN 400 jest seria dedykowanych modyfikatorów: czasza oraz softboxy. Silne źródła światła – odpowiadające nawet halogenowi 2000W! – oraz zastosowanie dużego softboxu dają ogromne możliwości. Jinbei SUN 400 sprawdzi się nawet w tak wymagających zadaniach jak fotografia produktowa czy produkcja materiałów wideo.

Gdzie kupić: Fripers.pl Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty

 

 

Zestaw studyjny Jinbei Delicacy

Fotografia dostarcza nam wiele radości. Zarówno w momencie, kiedy naciskamy spust migawki, jak i po latach, gdy wyjmujemy stare zdjęcie z pudełka, w którym zapodziało się nie wiadomo kiedy. Przyjemność tym większa, im lepiej uda nam się oddać charakter chwili lub osoby. Dobry portret to ogromna satysfakcja. Wymaga jednak pomysłu i warunków. Z myślą o takich wyzwaniach przygotowany został zestaw oświetlenia błyskowego, który sprawdzi się nawet w domu.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Zestaw Jinbei Delicacy (Fot. Jinbei)

 

Serce zestawu to studyjna lampa błyskowa Delicacy o mocy 200Ws – mała, poręczna i mocna – w sam raz do niewielkich pomieszczeń. Wyzwalacz radiowy pozwala pracować bez dodatkowych przewodów, a srebrna parasolka odbijająca nadaje światłu odpowiedni kierunek. Dzięki niej maksymalnie wykorzystamy moc lampy. Zestaw uzupełniają uchwyt do blend, 2 solidne statywy oraz dwustronna blenda, która sprawdzi się również w plenerze. Całość mieści się w poręcznej walizce, ułatwiającej transport i przechowywanie.

Gdzie kupić: Fripers.pl Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty

 

 

 

Akcesoria dodatkowe i oprogramowanie

Ostatnia część naszego poradnika dla wszystkich pragnących znaleźć interesujący prezent świąteczny związany z fotografią lub technikami wideo obejmuje różnego rodzaju drobiazgi i akcesoria dodatkowe. Sprzęt ten może i nie jest niezbędny absolutnie każdemu miłośnikowi wykonywania zdjęć, ale potrafi mocno uprzyjemnić życie. Szczególnie gdy trafi we właściwe ręce.

[kn_advert]

Kalibrator DataColor Spyder4 Elite

Każdy fotograf, który pragnie bez problemów obrabiać swoje zdjęcia w programie graficznym, oprócz dobrego monitora powinien mieć też dostęp do urządzenia kalibrującego, czyli kolorymetru z odpowiednim oprogramowaniem. Spyder4 firmy DataColor to jedna z najpopularniejszych serii kalibratorów zarówno wśród pasjonatów fotografii, jak i profesjonalistów. Edycja Elite to zaś jedna z dwóch najbardziej rozbudowanych wersji tego produktu, dysponująca najbardziej zaawansowanymi narzędziami zarządzania kolorem, jakie udostępnia ten produkt.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
DataColor Spyder4 Elite (Fot. DataColor)

 

Jak przystało na nowoczesne urządzenie, Spyder4 Elite jest w stanie skalibrować najrozmaitsze wyświetlacze: monitory CRT, LCD, OLED, ekrany smartfonów i tabletów, projektory i inne urządzenia z tej grupy. Dysponuje funkcjami zapewniającymi nie tylko prawidłowe odwzorowanie barw i tonów, lecz także bieżącą diagnostykę obrazu wyświetlanego przez skalibrowane urządzenie. Jeżeli więc Wasz fotograf nie ma jeszcze własnego kalibratora, to może te święta będą dobrym czasem na zapełnienie tej luki?

Strona produktu: DataColor Spyder4 Elite

 

Wzornik DataColor SpyderCHECKR PRO

Kolejny produkt firmy DataColor, który pragniemy zaproponować Wam jako potencjalny prezent świąteczny dla fotografa, nie ma wiele wspólnego z kalibracją monitorów, za to bardzo wiele – z barwą. To wzornik kolorystyczny, który na etapie cyfrowej obróbki obrazu pomaga fotografowi upewnić się, czy kolorystyka na jego fotografiach jest taka, jak chce. Jest to produkt dość specyficzny, choć dla wielu zaawansowanych fotografów absolutnie niezastąpiony. SpyderCHECKR PRO to podwójna, 48-polowa tablica barwna zamknięta w solidnym opakowaniu zabezpieczającym wzornik przed uszkodzeniem mechanicznym oraz szkodliwym wpływem światła i wilgoci.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
DataColor SpyderCHECKR PRO (Fot. DataColor)

 

Oprócz dwóch tablic barwnych (klasycznego wzornika ColorChecker oraz wzornika dodatkowego) SpyderCHECKR PRO służy też jako szara karta, czyli tabliczka do regulacji ekspozycji i balansu bieli. Dołączone do zestawu oprogramowanie ułatwia automatyczną korektę barwną w czterech najpopularniejszych narzędziach do cyfrowej edycji obrazu. Jedną z ciekawszych funkcji wzornika jest FadeCHECKR – światłoczuły wskaźnik informujący, czy na skutek działania promieni świetlnych barwne tablice wyblakły tak, że należy je wymienić.

Strona produktu: DataColor SpyderCHECKR PRO

 

Piórko Wacom Intuos Creative Stylus 2 (CS-600PK)

Przykład bardzo ciekawego gadżetu dla kreatywnych ludzi – nie tylko fotografów – którzy w codziennej pracy korzystają z tabletów multimedialnych firmy Apple, lecz wymagają większej precyzji, niż może dać ludzki palec. Piórko Intuos Creative Stylus 2 zapewnia precyzję dzięki detekcji aż 2048 poziomów nacisku. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu dla tabletu jest w stanie zamienić tablet multimedialny w graficzny.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Intuos Creative Stylus 2 (Fot. Wacom)

 

Jak przystało na produkt firmy Wacom, piórko zaprojektowano z pełną dbałością o estetykę, ergonomię i jakość użytych materiałów. Jego końcówki są wymienialne, a w zestawie znajduje się jedna zapasowa. Producent zapewnia do tego produktu szereg aplikacji mobilnych pozwalających każdemu uwolnić pełnię swojego potencjału twórczego. Idealny prezent dla artystów kochających nowoczesne technologie.

Strona produktu: Wacom Intuos Creative Stylus 2

Gdzie kupić: Wacom.pl

 

Tablet Wacom Intuos Pro M (A5)

Na łamach SwiatObrazu.pl już niejednokrotnie pisaliśmy o zaletach i wygodach wiążących się z pracą na tabletach graficznych. Dla fotografa lubiącego spędzać czas na retuszu zdjęć jest to często urządzenie peryferyjne bardziej niezbędne od myszki. Jeśli więc zainteresowania osoby, którą pragniemy obdarować, obejmują również retusz, to tablet piórkowy będzie idealnym prezentem. A jak wiadomo, jeśli tablet ma być dobry i spełniać swoje zadanie, to w grę wchodzi tylko jedna marka.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Wacom Intuos Pro M (Fot. Wacom)

 

Linia Intuos Pro to tablety kierowane do osób najbardziej wymagających oraz profesjonalistów. Dysponują szerokimi możliwościami konfiguracji, zwiększoną liczbą przycisków sterujących, pierścieniem kontrolnym Touch Ring oraz piórkiem o zwiększonej ergonomii. Mogą też komunikować się z komputerem bezprzewodowo. Model Medium odznacza się polem roboczym formatu A5, czyli ma wymiary 224×140 mm.

Strona produktu: Wacom Intuos Pro M

Gdzie kupić: Wacom.pl

 

Tablet Intuos Pen&Touch S (A6) Manga

Mikołajowie o nieco mniej zasobnym portfelu, pragnący nabyć w charakterze prezentu tablet piórkowy, powinni zainteresować się modelami z linii Intuos. Seria ta, dawniej nosząca nazwę Wacom Bamboo, to tablety o uproszczonej konstrukcji przeznaczone dla amatorów. Dysponują mniejszą liczbą przycisków funkcyjnych oraz uboższymi możliwościami konfiguracji, a system komunikacji bezprzewodowej oferowany jest do nich jako opcja. Są jednak znacznie tańsze od modeli z rodziny Intuos Pro o tych samych rozmiarach pola roboczego.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Wacom Intuos Pen&Touch S (Fot. Wacom)

 

Najważniejsze w nich jest jednak to, że pod względem zastosowanych technologii tablety Wacom Intuos nie odbiegają od swoich "większych braci". Są więc tak samo czułe i zapewniają identyczną wygodę pracy. Prezentowany przez nas model powinien szczególnie przypaść do gustu osobom, które oprócz fotografii pasjonują się też rysunkiem, a zwłaszcza komiksami. Dodane do nich oprogramowanie wzbogacone zostało o pełną wersję aplikacji Manga Studio Debut dla początkujących rysowników zafascynowanych japońską sztuką komiksu i animacji.

Strona produktu: Wacom Intuos Pen&Touch S Manga

Gdzie kupić: Wacom.pl

 

Projektor Epson EH-TW5200

Jeśli nasz "prezentobiorca" od czasu do czasu snuje marzenia o organizowaniu pokazów zdjęć dla większej liczby osób, a przy okazji jest miłośnikiem kina domowego, to urządzeniem, którego zakup warto rozważyć, jest z całą pewnością projektor multimedialny. Uwzględniając obecne standardy i wymagania użytkowników, nie należy celować w nic, co nie wyświetla obrazu w standardzie FullHD o wysokiej jasności? A czym warto się zainteresować? Na przykład modelem Epson EH-TW5200, którego cechą charakterystyczną jest to, że jako jedno z bardzo nielicznych urządzeń tego typu, jest w stanie wyświetlać obraz dwu- i trójwymiarowy.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Epson EH-TW5200

 

Możliwość ta nie musi być, wbrew pozorom, przydatna tylko dla osób ceniących efektowne kino i gry komputerowe. Również odpowiednio spreparowane fotografie można zaprezentować tak, żeby cieszyły oczy wrażeniem głębi – również zupełnie dosłownie. A ponieważ sam projektor jednocześnie jest stosunkowo niewielkim i lekkim urządzeniem, to również bez problemu można za jego pomocą zorganizować pokaz zdjęć w terenie, np. w wynajętej sali.

Strona produktu: Epson EH-TW5200

 

Sony Vegas Pro 13

I na sam koniec coś dla miłośników filmowania i technik wideo. Osoby filmujące nie mogą odwracać się od technik cyfrowej obróbki materiału – dla nich montaż i postprodukcja to tak samo naturalne etapy pracy nad filmem, co same zdjęcia. A skoro montaż jest tak niezbędny, to niezbędny jest też program realizujący to zadanie. Vegas Pro firmy Sony to od lat jedno z najlepszych, najwygodniejszych, a zarazem najkorzystniejszych cenowo narzędzi używanych przez zawodowych filmowców. Realizuje większość zadań stojących przed twórcami filmów z poziomu jednej aplikacji – od importu materiału, przez zarządzanie nim, montaż, postprodukcję, edycję dźwięku, aż po authoring DVD i Blu-ray.
 

Boże Narodzenie Gwiazdka Święta poradnik kupującego prezent dla fotografa prezenty
Sony Vegas Pro 13

 

Głównymi zaletami programu jest jego wszechstronność i swoboda pracy – związane z obsługą dowolnej liczby niezależnych ścieżek wideo i audio oraz dużymi możliwościami w zakresie łączenia ich w bloki kompozycyjne. Program obsługuje też ogromną liczbę formatów zapisu obrazu i dźwięku, a nawet współpracuje z konkurencyjnymi narzędziami edycyjnymi, odczytując utworzone w nich projekty. Znakomicie korzysta z zasobów mocy obliczeniowej i nie bez powodu uważany jest za jedno z najwydajniejszych narzędzi tego typu.

Strona produktu: Sony Vegas Pro 13

Gdzie kupić: Pixonet

 

 

Na zakończenie

To już koniec naszego świątecznego fotograficznego poradnika prezentowego. Mamy nadzieję, że tekst ten pomoże Wam wybrać odpowiednie prezenty świąteczne dla bliskich osób pasjonujących się fotografią bądź też pragnących zgłębić jej tajniki. A być może znajdziecie tu idealny prezent również dla siebie – dlaczego by nie?

[kn_advert]

Pamiętajcie tylko o jednym: samego zakupu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Co roku wiele osób nie zdąża z zakupem prezentów, co powoduje gigantyczne kolejki w sklepach i problemy firm kurierskich z realizacją zamówień przed Gwiazdką. Dlatego lepiej działać spokojnie i z wyprzedzeniem, zamiast w stresie, na fali świątecznego obłędu. Zacznijcie zatem już teraz i miejcie prezenty przemyślane, wybrane, przygotowane i bezpiecznie schowane. Przekonacie się sami, że jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Wesołych świąt!

 

 www.swiatobrazu.pl