14 października 2010, 12:51
Autor: Grzegorz Seweryn
czytano: 34551 razy

Poradnik montażu dla każdego, cz. I

Poradnik montażu dla każdego, cz. I

Za oknem jesień w pełni, pierwsze przymrozki za nami, a zima zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas, aby przejrzeć nasze nagrania wideo, a w długie i zimne wieczory usiąść przy komputerze i spróbować wyłuskać z nich to, co najlepsze. W przeciwieństwie do zdjęć, praktycznie każdy materiał wideo wymaga poświęcenia czasu i odpowiedniego montażu z wykorzystaniem dostępnych programów do nieliniowej edycji wideo.

Przygotowaliśmy poradnik montażu wideo dla każdego. Celem tej serii jest przedstawienie zagadnień z montażu wideo w sposób umożliwiający każdemu rozpoczęcie tej ciekawej przygody, jaką jest stworzenie własnego, unikalnego filmu.

Zapraszamy na intesywne warsztaty Cyfrowa edycja wideo z Sony Vegas Movie Studio

Czytaj także: "Poradnik montażu dla każdego, cz. II"
Czytaj także: "Poradnik montażu dla każdego, cz. III"

Poradnik montażu wideo rozpoczniemy od zupełnie podstawowych elementów związanych z przygotowaniem komputera, instalacją oprogramowania, a następnie przejdziemy przez wszystkie etapy montażu, kończąc na stworzeniu efektu finalnego jakim będzie np. płyta Blu-ray.

Na początku naszej przygody z wideo musimy się zastanowić i wybrać odpowiednie dla nas oprogramowanie edycyjne. Na rynku znajdziemy szereg aplikacji; od zupełnie amatorskich, po rozwiązania zawodowe i profesjonalne. W naszym poradniku wybraliśmy poziom tzw. ambitny amator i doskonałe, wielokrotnie nagradzane oprogramowanie Vegas Movie Studio HD Platinum 10 firmy Sony. Jest to bardzo ciekawy zestaw aplikacji, umożliwiający przeprowadzenie wszystkich elementów związanych z montażem i z utworzeniem efektu finalnego w postaci płyty DVD lub Blu-ray.

Załóżmy wstępnie, że na razie nie posiadamy pełnych wersji potrzebnych programów. Firma Sony udostępnia wersje trzydziestodniowe  i są one dostępne na stronach Sony Creative Software. Pobieramy zarówno Vegas Movie Studio HD Platinum jak i DVD Architect Studio. Pierwszy to oczywiście nasz podstawowy program do montażu, drugi to aplikacja pomocna przy tzw. autoringu płyt DVD i Blu-ray.

Oczywiście nie powinniśmy zapomnieć o dosyć istotnej sprawie dotyczącej wymagań systemowych. Przed instalacją spójrzmy na konfigurację naszego komputera. Zakładając, że nasz komputer nie jest starszy niż np. trzy lata, nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów aby zainstalować program, a co ważniejsze, w miarę komfortowo pracować. Z wymagań przedstawionych przez producenta wynika, że komputer wyposażony w procesor 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz system operacyjny minimum Windows XP SP3 bez większych problemów możemy wykorzystać do montażu wideo. Jest to prawda, ale nie w pełnym zakresie. W dużej mierze komfort pracy będzie zależał od tego, jaki materiał źródłowy wprowadzimy do komputera. Krótko mówiąc – zależy to od formatu, w jakim pracuje nasza kamera.

Warto wiedzieć z czym możemy się spotkać. I tak bardzo skrótowo można by wykonać prosty podział na kamery pracujące w standardowej rozdzielczości (SD) oraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W pierwszym przypadku dosyć duże prawdopodobieństwo, że nasza kamera pracuje w systemie DV, czyli zapisuje materiał na kasetach miniDV. Jeśli tak właśnie jest, to podane przez producenta wymagania systemowe są wystarczające, a nasza praca będzie płynna i w miarę komfortowa. W drugim przypadku (HD) mamy do czynienia z nowoczesną kamerą zapisującą materiał wideo w wysokiej rozdzielczości na kartach pamięci lub np. na dysku twardym. Tutaj kwestia wymagań systemowych troszkę się komplikuje. Taka kamera najprawdopodobniej zapisuje materiał wykorzystując format AVCHD lub zbliżony. Format ten cechuje się dobrą jakością przy jednoczesnym niewielkim zapotrzebowaniu miejsca na nośniku danych. Minusem jest fakt, że wykorzystywana kompresja wymaga sporej wydajności komputera, na którym przeprowadzamy montaż wideo. W tym przypadku zalecany jest komputer wyposażony w procesor wielordzeniowy.

Powyższe bardzo pobieżnie wyjaśnia tematykę wydajności komputera w odniesieniu do materiału źródłowego. Wątek ten to temat na zupełnie osobny artykuł.

Wróćmy jednak do głównego tematu. Aplikacje już pobrane, możemy przystąpić do instalacji. Uruchamiamy instalator pierwszej aplikacji Vegas Movie Studio. Wybieramy język w jakim później będzie cały interfejs. Przechodzimy kolejne kroki takie jak akceptacja umowy licencyjnej, wybór katalogu w jakim zainstaluje się program i sam etap instalacji.

poradnik montażu sony vegas movie studio

Po zakończeniu instalacji uruchamiamy program i czeka nas etap rejestracji. Procedura ta jest wymagana niezależnie od tego czy wybierzemy wersję trzydziestodniową, czy posiadamy pełną licencję.

poradnik montażu sony vegas movie studio

Do wyboru mamy rejestrację typu online wykorzystywaną w sytuacji jeśli nasz komputer posiada w tym momencie połączenie z Internetem. Druga opcja wykorzystywana jest w sytuacji, jeśli nie chcemy naszego sprzętu wykorzystywanego do montażu podłączać do sieci. W tym przypadku program przygotuje specjalną stronę html, którą możemy zapisać na dowolny nośnik i otworzyć na innym komputerze podłączonym do Internetu. W odpowiedzi otrzymamy klucz aktywacyjny do wprowadzenia na kolejnym ekranie instalacyjnym.

Po zakończeniu tego etapu nasz program jest gotowy do pracy i zobaczymy poniższy ekran interfejsu, który będzie nam towarzyszył przez cały etap montażu.

poradnik montażu sony vegas movie studio

W tej części poradnika wstępnie przeanalizujemy rozkład poszczególnych elementów interfejsu, skupiając się na elementach umożliwiających rozpoczęcie pracy.

Pierwszym z ważnych elementów (1) jest okno z zakładkami zawierające różne elementy, które pozwalają zarządzać naszym projektem. Znajdziemy tam dostęp do materiałów na dysku twardym, mediów wykorzystywanych w projekcie, przejścia wideo oraz efekty, a na ostatniej zakładce generatory mediów. Każdy z elementów (okien) możemy dowolnie konfigurować, przemieszczać, dopasowując interfejs programu do naszych potrzeb. Drugi element to tzw. okno podglądu (2). W tym miejscu zobaczymy nasz efekt pracy lub materiały źródłowe, pochodzące z dysku twardego.  Ostatnia oznaczona część interfejsu (3) to tzw. linia edycyjna. Miejsce gdzie znajdą się wszelkie materiały wykorzystywane w naszym filmie. Linia edycyjna zawiera ścieżki, na które układamy materiały – takie jak wideo, fotografie lub wszelkiego rodzaju dźwięki i podkłady muzyczne.

Poszczególne elementy interfejsu, ich sposób konfiguracji i wykorzystania poznamy w dalszej części poradnika w miarę poznawania kolejnych narzędzi programu.

Na początek spróbujmy rozpocząć montaż, wykorzystując dowolne materiały wideo znajdujące się na naszym dysku twardym. W tym celu w oknie z zakładkami wybieramy narzędzie "Explorer" będące odpowiednikiem systemowego narzędzia o tej samej nazwie. W jego dolnej części znajdziemy bardzo przydatny pasek informacyjny, w którym to znajdują się podstawowe informacje o zaznaczonym pliku. I tak w kolejności: rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, długość klipu, kodek użyty do kompresji oraz informacje o ścieżce dźwiękowej – jeśli jest ona jednym z elementów klipu.

poradnik montażu sony vegas movie studio

Umieszczenie klipu na linii edycyjnej jest niezwykle proste – po prostu chwytamy wybrany klip i przeciągamy go na linię wideo (lub audio – w zależności od klipu). To jak układanie klocków. W zaprezentowany powyżej sposób postępujemy z kolejnymi klipami. W dalszej części poradnika poznamy również inne, bardziej efektywne sposoby dodawania materiału.
Na koniec tej części spróbujmy jeszcze wykorzystać kolejne z podstawowych narzędzi, jakim jest przycinanie materiału. Oczywistym jest fakt, że filmując daną scenę, najczęściej włączamy nagrywanie chwilę wcześniej i dokładnie tak samo postępujemy na zakończenie filmowanego wydarzenia. Aby w czasie montażu pozbyć się niechcianych fragmentów możemy wykorzystać funkcję cięcia. W programie Vegas Studio to narzędzie znajdziemy w menu Edit, a zostało ono nazwane Split. Zwróćmy również uwagę na przypisany skrót klawiaturowy "S", ponieważ o wiele wygodniejsze będzie naciśnięcie jednego klawisza w odróżnieniu od każdorazowego otwierania menu. Do wyboru miejsca cięcia służy tzw. głowica, czyli wskaźnik aktualnej pozycji. Wskaźnik ten możemy dowolnie przesuwać po całej linii edycyjnej. Gdyby spojrzeć na ekran powyżej (prezentujący umieszczenie materiału na ścieżce) widzimy, że głowica znajduje w pewnej części umieszczonego klipu a okno podglądu prezentuje aktualną klatkę.

poradnik montażu sony vegas movie studio

Naciskając klawisz "S" przetniemy nasz klip na dwie części, a np. zaznaczając jedną z nich i naciskając klawisz "Delete", możemy skasować zbędną część. Skasować oczywiście wirtualnie, ponieważ należy wiedzieć, że przy montażu nieliniowym nie wprowadzamy żadnych zmian do materiału źródłowego. Wybieramy wyłącznie fragment z całego źródłowego klipu, a oryginał pozostaje w niezmienionej postaci z możliwością ponownego wykorzystania.

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie aby samodzielnie spróbować umieścić kolejne materiały, przyciąć w odpowiedni sposób i dokonać wstępnego montażu układając kolejne elementy projektu jeden po drugim.

Artykuł ten jest swoistym elementarnym wstępem do całego cyklu poradnika montażu nieliniowego. Naturalnie osoby mające wcześniej do czynienia z tematyką cyfrowej edycji wideo przedstawione tutaj podstawy znają, jednak powszechnie wiadomo, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, jeśli tematu nie znamy. Ten krok mamy za sobą i w kolejnych częściach zajmiemy się szeregiem ciekawych funkcji oferowanych przez Sony Vegas. Zapraszamy!

Czytaj także: "Poradnik montażu dla każdego, cz. II"
Czytaj także: "Poradnik montażu dla każdego, cz. III"

Zapraszamy na intesywne warsztaty Cyfrowa edycja wideo z Sony Vegas Movie Studiowww.swiatobrazu.pl