Poradnik: Zapanuj nad kolorem, cz. IV – Fotografowanie z wzornikiem

Poradnik: Zapanuj nad kolorem, cz. IV – Fotografowanie z wzornikiem

Dbanie o właściwą kolorystykę zdjęć nie może ograniczać się tylko do pracy z komputerem. Jest to równie ważny element w momencie, gdy trzymamy w rękach aparat fotograficzny, a najlepsze efekty na tym polu daje fotografowanie z wzornikiem barwnym. Dlatego też czwarty odcinek cyklu "Zapanuj nad kolorem" poświęcony został zagadnieniu wykonywania i obróbki zdjęć z wykorzystaniem sprzętu do kontroli balansu bieli na przykładzie urządzenia ColorChecker Passport firmy X-Rite oraz programu Adobe Lightroom.
Wstęp


Już w poprzednim odcinku cyklu wspominałem o zaletach wykorzystania tzw. szarych kart i innych urządzeń pozwalających uzyskać wierną kolorystykę obrazu już w momencie robienia zdjęcia. Ta część poradnika z cyklu "Zapanuj nad kolorem" ma za zadanie przekonać Was o zaletach, jakie niesie ze sobą fotografowanie z wzornikiem. Najpierw jednak chciałbym wyjaśnić kilka kwestii, powracając na moment do tematyki pomiaru balansu bieli w aparacie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem