7 grudnia 2022, 09:54
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 6568 razy

Pokaż błysk w oczach Twoich modeli. Jak wykorzystać bliki do tworzenia przyciągających uwagę portretów?

Pokaż błysk w oczach Twoich modeli. Jak wykorzystać bliki do tworzenia przyciągających uwagę portretów?

Wykonując portrety najczęściej myśli się o wyrazie twarzy modela lub modelki, o ich pozach czy dobraniu świetnie uzupełniającego całość tła - Pomija się przy tym detal, który może nadać siłę oddziaływania portretów. Jest nim to, co odbija się w oczach fotografowanych osób. Fotograf Miguel Quiles w krótkim poradniku dzieli się wskazówkami, jak zwiększyć atrakcyjność portretów poprzez wykorzystanie błysku w oku modeli.

Portret - jak wykorzystać widoczne bliki w oczach modeli?

Miguel Quiles podkreśla znaczenie w portrecie blików widocznych w oczach modeli. Efekt ten pozwalają wywołać naturalne lub sztuczne źródła światła. Często także dla wzmocnienia rezultatów stosuje się dodatkowe modyfikatory. Bliki przyciągają uwagę widzów i sprawiają, iż spojrzenie modela lub modelki jest bardziej wciągające. 
 
Uzyskanie interesujących blików nie wymaga używania dodatkowego sprzętu. Czasami wystarczy odpowiednie ustawienie portretowanej osoby. Miguel Quiles pokazuje w filmie przebieg sesji plenerowej, podczas której prosi modelkę o ustawienie się w różnych miejscach wybranej lokalizacji. Pierwsza konfiguracja obejmowała ustawienie się modelki na skraju cienia, tak aby jej twarz była równomiernie oświetlona, a tło stanowiło miejsce odkryte i skąpane w promieniach słońca. Jednocześnie za tworzenie blików miały odpowiadać fragmenty scenerii wpuszczające więcej światła i znajdujące się na wprost modelki, jednakże okazało się, iż są zbyt odległe a bliki zbyt małe, aby efekt był satysfakcjonujący.
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
W takiej sytuacji warto więc poszukać miejsca, w którym np. okno wpuszczające do pomieszczenia więcej światła będzie bliżej portretowanej osoby. Podczas sesji Quilesa modelka wciąż znajdowała się w cieniu, jednakże wystarczyło, aby obróciła się o 180 stopni. Fotograf bez patrzenia w obiektyw mógł dojrzeć, iż bliki stały się bardziej intensywne. Dodatkową korzyścią było to, iż twarz została nieco rozświetlona, a kolory stały się cieplejsze, w porównaniu do pierwszej próby. 
 
 
portret

E-szkoła portretu

 

 

zobacz szczegóły >>>

 

 

 
Kolejne zmiany ustawienia intensyfikowały ten efekt. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej scenerii i dostępnego światła, niemniej główną intencją Miguela Quilesa nie  tyle było podanie gotowych rozwiązań, co zainspirowanie do zwracania uwagi na bliki i eksperymentowanie z różnymi rozwiązaniami w trakcie sesji portretowych. W szczególności podkreśla istotność zwracania nie tylko uwagi na to, co znajduje się za modelami, ale również na to, na co spoglądają. 
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
Podczas korzystania z lamp błyskowych warto zwracać uwagę nie tylko na ich ustawienie, ale również kształt blików, które pozwalają uzyskać. Przykładowo użycie beauty disha będzie skutkowało uzyskaniem okrągłych blików. Podczas konfigurowania oświetlenia studyjnego warto więc przyglądać się nie tylko temu, jak wpływa na sposób rejestrowania oblicz modeli, ale również w jaki sposób światła odbijają się w ich oczach. Podczas fotografowania każdy detal ma znaczenie, stąd może wydawać się, iż bliki w oczach zostaną zignorowane przez oglądających, a w rzeczywistości to one właśnie mogą odpowiadać za to, iż widzowie zatrzymają się przy Twojej fotografii na dłużej. 
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
portret
 
fot. Miguel Quiles
 
Poniżej możesz obejrzeć cały tutorial przygotowany przez Miguela Quilesa:

Kursy fotograficzne on-line w abonamencie

 



www.swiatobrazu.pl