- Barwa i kolor
- Cyfrowa ciemnia
- Ćwiczenia fotograficzne
- Czerń i biel
- Filmowanie aparatem
- Fotograf - ZUS i podatki
- Fotograf i prawo
- Fotograficzne ABC
- Fotografia aktu
- Fotografia od A do Z
- Fotografia krajobrazu
- Fotografia produktów
- Fotografia uliczna - street phofo
- Fotograficzne inspiracje
- Fotografowanie architektury
- Fotografowanie ruchu
- Fotografowanie zwierząt
- Kadrowanie
- Kompozycja
- Leksykon fotografów
- Najczęściej popełniane błędy
- Ostrość i nieostrość
- Perspektywa
- Portret
- Przygotowanie prezentacji zdjęć
- Studio fotograficzne dla początkujących
- Światło i ekspozycja
- Zarabiaj na fotografii
Dołącz do nas
Partnerzy
Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania portretów?

Jednym z częstszych błędów popełnianych podczas wykonywanie portretu jest stosowanie zbyt długich czasów ekspozycji - Fotografując człowieka lub kilku ludzi mamy do czynienia z obiektami poruszającymi się (nawet jeżeli tego nie widać), a przy tym najczęściej trzymamy aparat w rękach. Konieczne jest wówczas użycie na tyle krótkich czasów naświetlania, aby uniknąć poruszeń obrazu. W większości przypadków wystarczy, jeżeli czas ten (wyrażany w sekundach) będzie nieco krótszy niż liczbowa odwrotność wartości długości ogniskowej obiektywu. Czyli dla ogniskowej 85 mm czas ekspozycji powinien być krótszy niż 1/80–1/100 s, a dla ogniskowej 150 mm optimum stanowić będą czasy naświetlania rzędu 1/160–1/200 s lub mniej. Poznaj także inne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów w trakcie wykonywania portretów.
Portret - najczęściej popełniane błędy
Pewną pułapkę stanowią montowane w wielu aparatach i obiektywach układy stabilizacji obrazu reklamowane jako sposób na bezpieczne wydłużenie zalecanego czasu naświetlania o 1, 2 lub nawet 3 EV (czyli dwu-, cztero-, a nawet ośmiokrotnie). Prawdą jest, że np. obiektyw długoogniskowy wyposażony w stabilizację pozwala przy ogniskowej 200 lub 300 mm uzyskać nieporuszone zdjęcie z czasem naświetlania 1/25 s a nawet dłuższym, lecz dotyczy to tylko poruszeń wywołanych drganiami samego aparatu. Tymczasem model – jego ciało, twarz i włosy – również mogą się poruszać i tego już nie ustabilizuje żaden układ redukcji drgań. Ruchy te mogą wydawać się niezauważalne, ale zaręczam, że potrafią skutecznie zepsuć niejedno ciekawe zdjęcie. Dlatego też w fotografii portretowej należy dążyć do tego, aby czas ekspozycji był odpowiednio krótki i dopasowany do sytuacji.
Zbyt długi czas naświetlania podczas wykonywania zdjęć portretowych oznacza poruszony kadr i to niezależnie od tego, jak stabilnie trzymamy aparat i jak skuteczny jest system stabilizacji obrazu zamontowany w obiektywie. Oczywiście nie musi to oznaczać zepsutego zdjęcia, a czasami wręcz moze stanowić środek wyrazu. Najczęściej jednak taki błąd prowadzi do zepsucia zdjęcia. Konieczne jest zatem świadome posługiwanie się długimi czasami ekspozycji. / Źródło: unsplash.com
![]() |
E-szkoła portretu
|
Znacznie łatwiej jest wtedy, gdy fotografujemy z wykorzystaniem lampy błyskowej, zwłaszcza wówczas gdy stanowi ona dominujące lub jedyne źródło światła. Błysk zamraża bowiem ruch w czasie swojego trwania (ok. 1/1000 sekundy) i niezależnie od tego, czy naświetlamy kadr przez 1/200 czy 1/20 sekundy ujęcie będzie tak samo nieporuszone. Dotyczy to jednak tylko obszarów znajdujących się w zasięgu światła błyskowego, dlatego nie zdziwmy się, jeżeli fotografując w nocy z wykorzystaniem tzw. techniki Slow Flash lub Slow Sync (długi czas naświetlania obliczony na poprawną ekspozycję odległego tła w połączeniu z błyskiem mającym na celu zamrożenie w kadrze osób stojących na pierwszym planie) tło ukazanej ostro i wyraźnie osoby, stojącej dwa metry przed aparatem okaże się być rozmyte.
Użycie długiego czasu naświetlania w połączeniu z błyskiem umożliwia uzyskanie interesującego efektu: zdjęcia, na którym fotografowane osoby będą ostre, a wszystko, co znajduje się nieco dalej za nimi rozmyte i poruszone. / Źródło: unsplash.com
Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.
|
DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?
Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".
A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:
- wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
- mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
- forów dyskusyjnych;
- prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
- codziennego newslettera informacyjnego;
- swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.
Czas rejestracji - ok. 1 min.
Uwaga
Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
- Sztuczna inteligencja wygeneruje obrazy, o których pomyślisz
- Najlepsze edytory obrazów oparte na sztucznej inteligencji w 2023 roku
- Rozkład temperatur na Ziemi widoczny na zdjęciach satelitarnych
- Aktualizacja Nikona Z9 spodoba się miłośnikom ptaków
- Gwiezdny żłobek na fotografiach teleskopu Jamesa Webba
Najczęściej czytane w roku
- Najlepsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Webba w 2022 roku
- Adobe Lightroom: Ekspozycja, korekty świateł i cieni
- Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i nigdy wcześniej nie widziane oblicze Jowisza
- Pokaż błysk w oczach Twoich modeli. Jak wykorzystać bliki do tworzenia przyciągających uwagę portretów?
- Kamera ze sztuczną inteligencją przekształca zwykłe zdjęcia w fantazyjne obrazy
- Przypadkowe odkrycie - schowek z 2000 aparatami i obiektywami
- Nowe zdjęcia pokazują, jak ogromny jest największy wulkan w Układzie Słonecznym
- Niesamowite zdjęcie Księżyca na tle największego teleskopu na świecie
- Burger King pozwany przez wielkość burgera różną od tej, którą widać na zdjęciach reklamowych
- Niezwykłe nagranie wiatru, który poskutkował najniższą temperaturą w USA w historii