18 września 2019, 13:42
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3396 razy

Teraz i wtedy - zobacz portrety wykonane ponownie po 25 latach

Teraz i wtedy - zobacz portrety wykonane ponownie po 25 latach

Fotografia posiada wyjątkową zdolność ukazywania, jak w czasie zmienia się rzeczywistość. Daniel Meadows jest jednym z tych autorów, którzy wykorzystywali tę cechę i jednocześnie zapisali się w historii tego medium. Potrafił w inspirujący sposób rejestrować codzienność, a wystawa jego prac zatytułowana Teraz i wtedy (Now and then) przedstawia wyjątkowe pary portretów. Zdjęcia pokazują te same osoby sfotografowane w odstępie 25 lat.

Portrety osób wykonane ponownie po 25 latach

Daniel Meadows przemierzał Wielką Brytanię w fotograficznym autobusie. Jego bezpłatne, zmotoryzowane studio fotograficzne pozwoliło mu na tworzenie wyjątkowych kadrów. Jego sesje zdjęciowe były otwarte na nieznajomych i pozwoliły na stworzenie najbardziej znanych zdjęć tego autora. 
 
Wystawa Teraz i wtedy obejmuje m.in. 34 fotografie, które ułożone w pary dokumentują tych samych ludzi w odstępie około 25 lat. Te zdjęcia nie tylko pokazują to, jak zmieniały się dane osoby, ale również jak zmieniała się sama Wielka Brytania. Pierwsze zdjęcia zostały wykonane w latach 70., natomiast kolejne w latach 90. 
 
portret
 
fot. Daniel Meadows
 
portret
 
fot. Daniel Meadows
 
Portrety ukazują więc zmieniające się fryzury czy ubrania, które były niekiedy mocno związane ze zmianami kulturowymi czy obyczajowymi. Fotografowi udało się stworzyć bardzo intymną relację z portretowanymi osobami, nawet pomimo faktu, iż byli dla niego tak naprawdę obcy. Fotografie stanowią niezwykłą podróż w czasie i wywołują refleksję na temat przemijającego czasu. Wypełnione są także niedopowiedzeniami na temat tego, co działo się pomiędzy kolejnymi ekspozycjami i jak wydarzenia z życia bohaterów wpłynęły na ich wygląd, czy to jak zachowywali się ponownie przed obiektywem. 
 
portret
 
fot. Daniel Meadows
 
portret
 
fot. Daniel Meadows
 
portret
 
fot. Daniel Meadows
 
Wystawa Teraz i wtedy zawiera także inne prace Daniela Meadowsa, które obejmują jego realizacje z zakresu fotografii dokumentalnej. Jest ona prezentowana w Weston Library w Oxfordzie do 24 listopada 2019 roku.
 
Przy okazji tego projektu warto przypomnieć także inny, kultowy już projekt. Nicholas Nixon w 1975 roku rozpoczął serię portretów swojej żony i jej sióstr, którą kontynuował przez kolejne 40 lat. Co roku wykonywał grupowe zdjęcie, które ukazywało to, jak zmieniają się relacje sióstr i one same. Więcej informacji na temat tej realizacji znajdziesz w poniższym artykule:
 

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata: Nicholas Nixon – Siostry Brown

piątek, 19.10.2018r. | 100%/0% ocen: 3 | czytano 5445 razy

100 najbardziej zaskakujących zdjęć świata: Nicholas Nixon – Siostry BrownPodczas odwiedzin rodziny swojej żony fotograf Nicholas Nixon poprosił ukochaną i jej trzy siostry, aby ustawiły się do wspólnego portretu. W efekcie powstało zdjęcie przedstawiające je w naturalnych, swobodnych pozach. Zasadniczo, chociaż była to dobra fotogr... więcej

 www.swiatobrazu.pl