26 marca 2020, 11:58
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2253 razy

Przez 27 lat wykonywała zdjęcia rodzicom machającym jej na do widzenia

Przez 27 lat wykonywała zdjęcia rodzicom machającym jej na do widzenia

Fotografka Deanna Dikeman wykonała niezwykle poruszającą serię zdjęć - Przez 27 lat - od 1991 do 2017 roku - za każdym razem gdy odjeżdżała z domu rodziców, wykonywała swoim rodzicom fotografię. Ujmowała w kadrze każdorazowo podobny moment - chwilę, w której tata i mama machali jej na pożegnanie. Dzięki temu powstał wzruszający cykl zdjęć zatytułowany Opuszczanie i machanie (oryg. Leaving and Waving).

Seria zdjęć przygotowana przez Deannę Dikeman stanowi fragment albumu rodzinnego, który jednocześnie jest hołdem dla stałego uczucia rodziców fotografki i ich pięknej miłości. Wszystko zaczęło się od zdjęcie uchwyconego z wnętrza pojazdu fotografki, które wykonała w 1991 roku. Widać na nim uśmiechniętych rodziców stojących na podjeździe domu posiadłości i machających na pożegnanie. 
 
Fotografka nie planowała z góry, że będzie realizowała serię zdjęć. Po prostu, jak sama przyznaje, "robiła te zdjęcia, aby poradzić sobie ze smutkiem związanym z opuszczaniem rodziców". "Te obrazy są częścią większej historii. Gdy zwróciłam uwagę na ich powtarzalność, fotografie skumulowane do serii, odkryłam opowieść o rodzinie, starzeniu się i żalu związanym z pożegnaniami". 
 
W pewnym sensie cykl ten można opisać jako jedno, przedłużające się pożegnanie. Smutek, który opisuje autorka subtelnie wplata się w całą serię zdjęć, kumulując się w dwóch równie poruszających kadrach. Na pierwszym z tych zdjęć wstrząsający jest brak na zdjęciu ojca, natomiast obraz z 2017 przedstawia pusty podjazd. 
 
To naprawdę głęboki cykl fotografii, który zostaje na dłużej w pamięci. Poruszająca jest jego prostota i bezpośredniość, która pozwala wyłuszczyć to co najważniejsze w tej historii. Poniżej możesz zobaczyć wybrane fotografie z tego cyklu. Więcej prac Deanny Dikeman znajdziesz na jej stronie internetowej i profilu na Instagramie. 

Opuszczanie i machanie - zobacz portrety wykonywane przez 27 lat

portrety

1991 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

1992 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

1995 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

1996 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

1997 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

1998 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2000 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2001 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2002 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2004 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2006 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2008 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2009 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2012 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2013 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2016 rok / fot. Deanna Dikeman

portrety

2017 rok / fot. Deanna Dikemanwww.swiatobrazu.pl