17 stycznia 2019, 15:35
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2033 razy

Portrety z Polaroida Andy'ego Warhola doczekały się wystawy w Londynie

Portrety z Polaroida Andy'ego Warhola doczekały się wystawy w Londynie

Przed erą smartfonów i selfie nie było nic bardziej „natychmiastowego” niż Polaroid. I być może nie ma innego artysty niż Andy Warhol, który byłby w stanie lepiej wypełnić lukę między kunsztem fotografii analogowej, a natychmiastowym zaspokojeniem, osiąganym w fotografii cyfrowej. Ten pionier pop-artu wykorzystywał fotografię jako podstawę dla wszystkich swoich dzieł, i rzadko był widywany bez swojego aparatu Polaroid SX-70.

Warhol dokumentował każdą chwilę swojego pobytu w Nowym Jorku w latach 70. i 80., wykonując portrety przyjaciół, kolekcjonerów i celebrytów, którzy go otaczali. Pilnie strzegł swoich Polaroidów, bezlitośnie uwieczniając życie aż do swojej śmierci w 1987 roku. Obecnie ponad 60 jego portretów i autoportretów wykonanych Polaroidem jest eksponowanych na wystawie zatytułowanej "Andy Warhol Polaroid Pictures", w BASTIAN w Londynie.
[kn_advert]
 
Zobaczymy "surowe" oblicza znanych celebrytek, takich jak Liza Minelli, czy Jane Fonda - Warhol był w stanie uzyskać dostęp wraz ze zgoda na zdjęcia od wszystkich, których spotkał na swojej drodze: "Kto mógłby czuć się zagrożony przez dziwnego faceta w bladej peruce, który mówił jak dziecko i robił zdjęcia, które wyglądały tak, jakby zrobił je Twój sześcioletni syn?" – pyta Blake Glopnik.
 
Wystawę można oglądać od 2 lutego do 13 kwietnia 2019 w w BASTIAN w Londynie
 
 
Polaroid Andy Warhol
 
Fot. Andy Warhol, Liza Minelli, 1977
 
Polaroid Andy Warhol
Fot. Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, 1982
 
Polaroid Andy Warhol
Fot. Andy Warhol, Jane Fonda, 1982
 
Polaroid Andy Warhol
Fot. Andy Warhol, Yves Saint-Laurent, 1972
 
Polaroid Andy Warhol
Fot. Andy Warhol, David Hockney, 1972
 
Polaroid Andy Warhol
Fot. Andy Warhol, Paloma Picasso, 1983
 
Polaroid Andy Warhol
Fot. Andy Warhol, The American Indian (Russell Means), 1976

 www.swiatobrazu.pl