Pośmiertne zdjęcie Gerdy Taro odkryte przypadkiem w domowym archiwum

Pośmiertne zdjęcie Gerdy Taro odkryte przypadkiem w domowym archiwum

Młody lekarz wojskowy pochyla się nad ciężko ranną – być może już nieżyjącą – kobietą. Ten przejmujący obraz z czasów hiszpańskiej wojny domowej pojawił się kilka dni temu na koncie twitterowym Johna Kiszely’ego. I choć dla tego byłego wojskowego, a obecnie historyka jest to tylko rodzinna pamiątka (mężczyzną na zdjęciu był jego ojciec), to wprawne oczy śledzących profil dostrzegły na nim coś więcej: pacjentką spoczywającą na szpitalnym łóżku jest Gerda Taro. Fotografka wojenna, partnerka Roberta Capy i współtwórczyni jego legendy.


Wszystko zaczęło się od zdjęcia opublikowanego na Twitterze przez Johna Kiszely’ego – jednego z wielu, jakie ów historyk i były wojskowy publikuje od czasu do czasu. To pochodziło z jego prywatnych archiwów rodzinnych i przedstawia jego ojca Janosa Kiszely'ego, który podczas hiszpańskiej wojny domowej był lekarzem w szeregach Brygad Międzynarodowych – zbrojnej formacji ochotników w różnych państw świata walczącej po stronie komunistów przeciw siłom generała Franco. Podpis, jak to na Twitterze, był lakoniczny: "właśnie znalazłem zdjęcie młodego lekarza z Brygad Międzynarodowych wykonane podczas hiszpańskiej wojny domowej w 1937 roku – to mój ojciec." W komentarzach pod zdjęciem dość szybko pojawiły się sugestie, kim mogła być ciężko ranna lub też może nieżyjąca kobieta, którą lekarz ów się zajmuje. Inni poprosili o wykonanie zdjęcia rewersu tej fotografii. Kiszely wykonał prośbę, domysły znalazły potwierdzenie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem