27 września 2010, 13:58
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 4783 razy

Poznaj lepiej swoją lustrzankę - dlaczego warto?

Poznaj lepiej swoją lustrzankę  - dlaczego warto?

"Jesteś tylko Ty i Twój aparat fotograficzny. Granicą doskonałości Twoich zdjęć jesteś Ty sam. Jesteśmy tym co widzimy" - Ernest Haas

Obsługa lustrzanki to temat wbrew pozorom bardzo obszerny i w wielu aspektach skomplikowany. Pierwsze kłopoty z jakimi zmagają się świeżo upieczeni posiadacze lustrzanki cyfrowej to m.in. dobór parametrów ekspozycji i ocena jakości naświetlania zdjęcia, poprawny balans bieli, ustawienia autofocusa i wiele, wiele innych. A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej. Sam dobór typu obiektywu i poznanie ich cech szczególnych to spore wyzwanie, a przecież dochodzi jeszcze lampa błyskowa, filtry fotograficzne, itd. Na pytania związane z tymi tematami, oraz wiele innych, odpowiadamy na warsztatach "Poznaj swoją lustrzankę – dla wtajemniczonych".


W zależności od tematyki, jaką wybieramy podczas fotografowania, można się posłużyć konkretnymi rodzajami obiektywów. Jeżeli wybierzemy dobrze, to samo wykonanie zdjęć będzie czystą przyjemnością, a fotografie będą wyglądać tak, jak zamierzyliśmy na początku.

warsztaty

Do wykonania tej fotografii użyto aparatu z matrycą formatu 35 mm oraz szerokokątnego obiektywu o ogniskowej 14 mm

Poznanie charakterystyki, wad i zalet oraz budowy poszczególnych modeli nie jest konieczne. Chodzi bardziej o to, aby wiedzieć jak "rysują" obiektywy o danych ogniskowych i znając tę cechę dopasować narzędzie do tego, co chcemy uzyskać. Poznanie tego, jak zmienia się obraz w zależności od ogniskowej, w wielu sytuacjach może być wręcz kluczową sprawą.

warsztaty

W tym przypadku wykorzystano ogniskową 500 mm

Kolejna sprawa to lampa błyskowa, która nieumiejętnie użyta może spowodować, że zdjęcie będzie płaskie, a cienie ostre i intensywne. Takie zjawisko pojawia się najczęściej wtedy, gdy fotografujemy w warunkach małej ilości światła. W rzeczywistości bardzo łatwo można sobie z tym poradzić – wystarczy poznać podstawowe zasady rządzące współpracą lampy błyskowej i aparatu fotograficznego. Zagadnienie to jest objaśniane w trakcie warsztatów nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Lampa wbudowana to oczywiście nie wszystko – warto skupić swoją uwagę także na zewnętrznych lampach błyskowych, które montuje się do aparatu dzięki specjalnej stopce. Wbrew pozorom oświetlenie błyskowe tworzone z pomocą tego rodzaju lamp daje ogromne pole do popisu i spore możliwości w kreowaniu światła.

warsztaty
Aparat Nikon D700 z zamontowaną lampą Speedlight SB-900


www.swiatobrazu.pl