14 maja 2024, 12:39
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 283 razy

Anamorficzne zoomy Laowa o unikalnej konstrukcji

Anamorficzne zoomy Laowa o unikalnej konstrukcji

Venus Optics słynie z ciekawych, unikatowych obiektywów - W swoim portfolio producent ten ma przykładowo instrumenty optyczne wyglądające jak sonda bądź o konstrukcji peryskopu (obiektywy te zostały opracowane do makrofotografii) - Teraz producent obiektywów do fotografowania i filmowania ogłosił wprowadzenie na rynek nowych modeli anamorficznych o zmiennoogniskowej konstrukcji. Będą to Laowa Nanomorph 1,5x Anamorphic 28-55 mm T2.9 i 50-100 T2.9.

Obiektywy z serii Nanomorph mają unikatową konstrukcję optyczną

Łącznie te zmiennoogniskowe obiektywy oferują zoom 3,6x, co daje wszechstronny i elastyczny zakres kątów widzenia - od perspektywy szerokokątnej po średnie tele. Obiektywy te zostały opracowane dla aparatów i kamer z sensorami APS-C. Obydwa obiektywy cechują się stałym współczynnikiem ściśnięcia 1,5x, co oznacza, że pozwalają na uzyskanie współczynnika proporcji 2,39:1 z czujnikami 4:3. Osiągnięcie stałego współczynnika ściśnięcia w całym zakresie ogniskowych wymagało od Venus Optics opracowania unikalnej, opatentowanej konstrukcji anamorficznej. Producent twierdzi, że jego instrumenty optyczne są wolne od zmiany współczynnika ściśnięcia podczas zmiany ogniskowej. 
 
 
Obiektywy Venus Optics Nano Zoom 28-55 mm T2.9 i Nano Zoom 50-100 mm T2.9
 
Ponadto obiektywy te mają zminimalizowany efekt oddychania. Nano Zoom 28-55 mm ustawowa ostrość już z odległości 45 centymetrów, dając dostęp do ciekawych ujęć z bliskiej odległości. Obydwa obiektywy cechują się kątem ogniskowania wynoszącym 270 stopni, ujednoliconymi pozycjami przekładni i solidną jakością wykonania. Pierścienie zmiany ogniskowej mają kąt obrotu wynoszący 100 stopni. Co więcej, obiektywy mają ten sam rozmiar i kształt, co zapewnia spójność podczas ich zmiany. Dzięki temu nie ma konieczności każdorazowego ponownego konfigurowania zestawu operatorskiego i akcesoriów. Obiektyw 28-55 mm T2.9 waży 1513 gramów, natomiast obiektyw 50-100 mm T2.9 1500 gramów. Obiektywy mają też takie same średnice, chociaż 28-55 mm jest o 2 milimetry dłuższy. Tak czy inaczej w przybliżeniu obydwa mierzą około 188 milimetrów. 
 
Podobnie jak wcześniejsze obiektywy anamorficzne Laowa modele Nano Zoom są wyposażone w wymienne mocowania. Można wybrać spośród wariantów z mocowaniami Sony E, Canon RF, Nikon Z, FujiFilm X i L-Mount. Domyślnie obiektywy są wyposażone w Arri PL. Chociaż obiektywy te traktowane są jako zestaw, można nabyć je osobno. 


www.swiatobrazu.pl