Trzy nowe modele profesjonalnych kamer reporterskich: Canon XA55, Canon XA50 i Canon XA40

Trzy nowe modele profesjonalnych kamer reporterskich: Canon XA55, Canon XA50 i Canon XA40

Canon zaprezentował dziś trzy nowe modele kamer reporterskich 4K UHD z profesjonalnej serii XA – Canon XA55, Canon XA50 i Canon XA40. Stanowią one odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na produkcję materiałów w jakości 4K UHD. Modele XA55/XA50 to kamery 4K UHD z jednocalową matrycą, wyposażone w system Dual Pixel CMOS AF i 15-krotny zoom optyczny. Model XA55 posiada także interfejs 12G-SDI. Z kolei kamera XA40 to ultra kompaktowa kamera 4K UHD, wyposażona w matrycę o wielkości 1 i 2/3 cala oraz 20-krotny zoom optyczny.Wszystkie zaprezentowane dziś modele rejestrują obraz w rozdzielczości 4K UHD i HD, a technologia Over Sampling HD Processing pozwala użytkownikom także na zapis obrazu Full HD. Dzięki konkurencyjnej cenie i małej wadze, nowe kamery doskonale sprawdzą się zarówno podczas nagrywania materiałów newsowych czy reporterskich, jak i tworzenia spotów korporacyjnych czy filmów dokumentalnych.

Kompaktowe modele Canon XA55 i Canon XA50, jako pierwsze z serii kamer reporterskich XA, wyposażone zostały w jednocalową matrycę CMOS z szybką i niezawodną technologią Dual Pixel Autofocus. Kamery posiadają również obiektyw 4K z 15-krotnym zoomem optycznym, który w połączeniu z elementami Super UD (Ultra-Low Dispersion) i szeroką ogniskową od 25,5 do 382,5 mm zapewnia doskonałej jakości obraz z pięknym efektem bokeh. Rejestrowanie obrazu Full HD możliwe jest dzięki zastosowaniu procesora obrazu DIGIC DV6 i technologii Over Sampling HD, podczas gdy potężna 5-osiowa stabilizacja obrazu pomaga zapobiegać jego zniekształceniom nawet przy nagrywaniu "z ręki".

Szybki i dokładny AF o pokryciu około 80 proc. kadru (w pionie i w poziomie) jest możliwy dzięki funkcji Dual Pixel CMOS AF. Dodatkowo takie funkcje autofocusa, jak Face detection AF, Face priority AF, Face only AF czy touch tracking umożliwiają płynną kontrolę ostrości, co ułatwia intuicyjną obsługę kamery, a Dual Pixel Focus Guide (bazująca na technologii detekcji fazy) ułatwia ręczną regulację ostrości dzięki wskazówkom graficznym.

Kamery reporterskie Canon XA55 i Canon XA50 mogą rejestrować obraz w wielu formatach, m.in. XF-AVC i MP4 oraz 4K UHD 25P na łatwo dostępnych i niedrogich kartach SD. Nagrywają zarówno w zwolnionym, jak i przyspieszonym tempie, z maksymalną prędkością 1200x zarówno w rozdzielczości 4K, jak i Full HD. Oba urządzenia zostały także wyposażone w podwójne sloty kart SD, które pozwalają na automatyczne tworzenie bezpiecznego back-upu danych. Niski pobór energii urządzeń pozwala pracować ponad 2 godziny na jednym ładowaniu.

Profesjonalna rejestracja dźwięku jest możliwa dzięki 4-kanałowemu systemowi zapisu dźwięku Linear PCM i dwóm wejściom XLR, natomiast złącze 3G-SDI (tylko w modelu XA55) pozwala zapisywać 10-bitowy obraz Full HD 4:2:2.

kamera reporterska Canon XA55 Canon XA50 Canon XA40

 

 

Canon XA40 uniwersalna i kompaktowa profesjonalna kamera reporterska 4K UHD

Nowa kamera reporterska Canon XA40 waży około 730 g, co sprawia, że model ten zalicza się do grona najbardziej przenośnych i kompaktowych profesjonalnych kamer 4K UHD dostępnych na rynku. To duże ułatwienie dla mobilnych użytkowników, którzy nie chcą ograniczać się gabarytami sprzętu, a dodatkowo potrzebują kamery wyposażonej w matrycę CMOS o wielkości 1 i 2/3 cala oraz procesor obrazu DIGIC DV6, rejestrującą obraz zarówno w nieskazitelnej jakości 4K UHD, jak i Full HD (Over Sampling HD). Kamera rejestruje obraz w formacie UHD MP4 (150Mbps przy 25P) i formacie Full HD (35Mbps/17Mbps przy 50P/25P), a ciągłe nagrywanie w zwolnionym lub przyspieszonym tempie jest dostępne zarówno w formatach UHD jak i Full HD z maksymalną prędkością 1200x.

Kamera Canon XA40 wyposażona została także w obiektyw o szerokim kącie widzenia (ogniskowa od 29,3 mm) z 20-krotnym zoomem optycznym. Utrzymanie stałej, wysokiej jakości obrazu nie stanowi problemu przy precyzyjnej, 5-osiowej stabilizacji obrazu. Dzięki specjalnej konstrukcji obiektywu (3D real-time lens group structure) można utrzymać wysoką jakość obrazu równocześnie w czasie działającej 5-osiowej stabilizacji i podczas zmiany przybliżenia, co umożliwia szybką i cichą pracę podczas zoomowania.

Tryb Infrared Mode, który umożliwia nagrywanie w warunkach słabego, niemal zerowego oświetlenia otoczenia, oraz 3-calowy ekran dotykowy LCD do intuicyjnego sterowania to jedne z głównych atutów nowej kamery. Do nie mniej istotnych należą też: podwójne sloty kart SD, umożliwiające tworzenie kopii zapasowych oraz obsługa 4-kanałowego systemu zapisu dźwięku Linear PCM, wbudowany mikrofon stereo i dwa terminale XLR w standardzie.

 

kamera reporterska Canon XA55 Canon XA50 Canon XA40

kamera reporterska Canon XA55 Canon XA50 Canon XA40

Reklama

Fotografowanie przyrody


Uchwycone w niepowtarzalnym momencie, ostre, doskonałe skomponowane i z pięknym światłem świetne fotografie przyrody to najczęściej nie dzieło szczęśliwego przypadku, lecz efekt skrupulatnych przygotowań i znajomości odpowiednich technik.

  

Sprawdź jak przebiega e-kurs

Cano XA55 i Canon XA50:

 • Wysokiej jakości kamera 4K UHD z jednocalową matrycą CMOS i szerokim zakresem dynamiki
 • Doskonała jakość obrazu Full HD z przetwarzaniem Over Sampling HD
 • Szerokokątny obiektyw (od 25,5 mm) z 15-krotnym zoomem optycznym oraz 5-osiową stabilizacją obrazu
 • System Dual Pixel CMOS AF z funkcją Face Detection oraz Touch Tracking
 • Nagrywanie 4K UHD 25P XF-AVC/MP4 na kartach SD wraz z nagrywaniem w przyspieszonym i zwolnionym tempie, zarówno w rozdzielczości 4K, jak i Full HD
 • Inne profesjonalne funkcje obejmują: Infrared Mode, dwa wejścia XLR z obsługą 4-kanałowego liniowego zapisu dźwięku PCM oraz 3G-SDI (tylko XA55).

Canon XA40:

 • Ultrakompaktowa kamera 4K UHD z matrycą CMOS 1 i 2/3 cala, zapewniającą doskonałą jakość nagrywania Full HD z funkcją Over Sampling HD Processing
 • Szerokokątny obiektyw z 20-krotnym zoomem optycznym i 5-osiową stabilizacją obrazu
 • Tryby nagrywania w zwolnionym i przyspieszonym tempie zarówno w rozdzielczości UHD, jak i Full HD
 • Tryb pracy Infrared Mode pozwala na filmowanie w warunkach słabego lub zerowego oświetlenia
 • Niewielka waga (ok. 730g – korpus) i profesjonalne funkcje, w tym dwa wejścia XLR z liniowym 4-kanałowym dźwiękiem PCM

 

 

Autor: Materiały prasowe


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Sprzęt wideo: profesjonalnyKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Zachód słońca w Zadarze Sztorm na Adriatyku Morze i góry Gra świateł w Splicie Dziecko i morze Cicha noc w Primosztenie Bezludna wyspa