Kilka efektywnych sposobów dostosowywania kolorystyki, czyli jak rozsądnie przerabiać zdjęcia

Kilka efektywnych sposobów dostosowywania kolorystyki, czyli jak rozsądnie przerabiać zdjęcia

Edycja barw obrazu fotograficznego obejmować może bardzo duży zakres czynności – od prostych zabiegów korekty balansu bieli czy też nasycenia, aż po skomplikowane przerabianie zdjęć i czynności fotomontażowe o charakterze pop-artowym. W tym artykule omówimy najważniejsze z punktu widzenia większości fotografów, pozostawiając bardziej „malarskie” techniki grafikom.


 

Kolorystyka a przerabianie zdjęć

Najważniejszą czynnością edycyjną związaną z barwą (przynajmniej z punktu widzenia fotografa) jest niewątpliwie regulowanie balansu bieli oraz korekta zafarbów, czyli dominant barwnych, które z rozmaitych powodów często pojawiają się na naszych zdjęciach (samo zagadnienie balansu bieli tak naprawdę sprowadza się do korygowania tego typu zafarbu o bardzo specyficznych własnościach). W zdecydowanej większości przypadków spotykać się będziemy z dwoma rodzajami dominant: niebiesko-pomarańczową, związaną z ustawioną w aparacie temperaturą barwową oraz zielono-purpurową określaną w języku angielskim mianem Tint (w polskiej wersji Photoshopa opcja ta błędnie przetłumaczona została jako "Tinta").

przerabianie zdjęć

Zdjęcie o źle ustawionym balansie bieli będzie wydawało się zbyt zimne lub zbyt ciepłe. Ten pierwszy efekt jest szczególnie niekorzystny w przypadku fotografowania ludzi, których skóra przybiera wówczas bardzo blady lub wręcz niezdrowy odcień. (Fot. MorgueFile)


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem