5 czerwca 2021, 10:08
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1422 razy

Pszczele osobowości na zdumiewających makro portretach

Pszczele osobowości na zdumiewających makro portretach

Fotograf Josh Forwood specjalizuje się w rejestrowaniu świata przyrody - Na co dzień pracuje przy realizacji filmów dokumentalnych i jest operatorem drona, a w związku z pandemią Covid-19 tak jak większość świata utknął w swoim kraju - w Wielkiej Brytanii. Jednakże jak każdy ambitny twórca postanowił nie tracić czasu i przystąpił do realizacji nowego pomysłu, tam gdzie aktualnie przebywał. W efekcie powstały zdumiewające portrety pszczół, na których każdy z osobników ukazuje swoje indywidualne oblicze.

Makrofotografia pszczół - niezwykłe portrety

W swoim ogrodzie fotograf stworzył swoisty hotel dla pszczół. Dzięki temu pomógł populacji, która boryka się z problemem braku siedlisk. "Pszczoły to kluczowy gatunek, na którego egzystencji opierają się niezliczone gatunki roślin. Bez pszczół rośliny te by wymarły, a bez nich załamałaby się całe ekosystemy i ostatecznie katastrofa dotknęłaby człowieka" wyjaśnia Josh Forwood.
 
makrofotografia
 
fot. Josh Forwood
 
Fotograf podczas budowy schronienia dla pszczół skupił się na gatunkach, które nie tworzą złożonych społeczeństw i są samotnikami. Podczas obserwacji mieszkańców swojego pszczelego hotelu dostrzegł, że jego mieszkańcy po powrocie do swojego schronienia wyglądają z niego i przez jakiś czas odpoczywają. Wtedy wpadł na pomysł zrealizowania nowego projektu fotograficznego. 
 
Zapalony fotograf przyrody uzbroił się w obiektyw makro i zabrał się do pracy. Czas w którym pszczoła wyglądała ze swojej kryjówki mógł wynosić od kilku sekund do kilku minut. W tym czasie fotograf musiał ustawić w odpowiedniej pozycji aparat na statywie, nastawić precyzyjnie ostrość i zrobić kilka fotografii zanim pszczoły znikną w swojej kryjówce. Nie było to łatwym zadaniem, ale Josh Forwood poradził sobie z tym wyzwaniem znakomicie. 
 
Jego portrety stanowią niezwykły wgląd w charakterystykę tych owadów. Wiele osób boi się pszczół, podczas gdy są one w rzeczywistości całkiem potulnymi stworzeniami, które zajmują się swoimi sprawami, jeśli się im specjalnie nie przeszkadza. Samotne pszczoły, które żyją w pojedynkę nie mają ula i społeczności do obrony, tak więc są jeszcze mniej skore do agresji. 
 
Na portretach autorstwa Josha Forwooda można dostrzec unikatowe cechy każdej ze sfotografowanych pszczół. Autor ma nadzieję, że jego fotografie pozwolą docenić pracę tych niezwykle istotnych dla świata przyrody owadów. 
 
makrofotografia
 
fot. Josh Forwood
 
makrofotografia
 
fot. Josh Forwood
 
makrofotografia
 
fot. Josh Forwood
 
makrofotografia
 
fot. Josh Forwood
 
makrofotografia
 
fot. Josh Forwood
 

 www.swiatobrazu.pl