"Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" - wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie

"Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" - wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie

Wystawa "Miasto zapamiętane. Wspomnienia z żydowskiego Lwowa i Zagłady" przedstawia historie żydowskich mieszkańców lwowskiego grodu. Przewodnikiem po jednym z największych miast międzywojennej Polski, prężnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym będą historie pojedynczych osób, urodzonych i wychowanych we Lwowie. Wielokulturowy i wielonarodowy Lwów był miastem, gdzie od wieków żyli i mieszkali obok siebie nie tylko Żydzi, Polacy i Ukraińcy, ale i Niemcy, Rosjanie i Ormianie. Wśród lwowskich Żydów istniały grupy bardzo religijne i ortodoksyjne, ale również grupy całkowicie zasymilowane. Członkowie społeczności żydowskiej nierzadko pełnili przewodnie role w politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturalnym życiu miasta. Wystawa zorganizowana w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie będzie czynna do lutego 2011 roku.


Wybuch II wojny światowej, okupacja miasta przez Sowietów, a potem Niemców, wreszcie tragedia Holokaustu – wszystko to spowodowało niemal zupełne zniszczenie tego świata. Ci, którzy mimo wszystko zdołali przetrwać, w powojenną rzeczywistość wkroczyli w samotności, rozsiani po całym świecie.

Osobiste wspomnienia tych osób, zebrane przez Żydowskie Muzeum Galicja, tworzą wyjątkową kronikę i motyw przewodni wystawy "Miasto zapamiętane". Celem wystawy jest nie tylko ukazanie złożoności Holokaustu, postrzeganego często wyłącznie przez pryzmat obozu Auschwitz-Birkenau, ale również ukazanie jego szerszego wymiaru. Zwiedzający będą mogli zobaczyć świat, który istnieje obecnie jedynie w pamięci żydowskich mieszkańców dawnego polskiego Lwowa oraz ich rodzin, a także w umysłach członków współczesnej żydowskiej społeczności dzisiejszego ukraińskiego Lviva.

Na wystawie dzięki współpracy świadków, ich rodzin, konsultantów akademickich oraz członków społeczności żydowskiej, zgromadzono bogaty materiał: zdjęcia, archiwalia, materiały audiowizualne, dzięki czemu całość przedstawia pełnię historii europejskich Żydów, momenty zarówno wspaniałe, jak i tragiczne.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem