1 czerwca 2009, 16:11
Autor: Bogusława Kowalewska
czytano: 9802 razy

"Światło" - tezy do Edycji I Turnieju Fotograficznego

"Światło" - tezy do Edycji I Turnieju Fotograficznego

Słynne powiedzenie Killera - "Trzeba być twardym, nie miętkim" - ma zastosowanie do światła w fotografii - ale w wersji odwróconej.

Światło:
- to To co fotografujecie - Panie i Panowie - a nie krajobraz, akt, portret, martwą naturę, architekturę, detal etc. itp.,
- rejestrujemy ale ważne jest byśmy go interpretowali,
- wydobywa kształt, kolor, fakturę,
- wyzwala emocje,
- określa przestrzeń,
- posiada cechy charakterystyczne (zachowuje się),
- jest pochłaniane i odbijane,
- w fotografii najważniejszy element obrazu,
- tworzy relacje,
- interpretuje otoczenie, anektuje barwę,
- można kreować w swojej fotografii przy pomocy różnych technik,
- wprowadza do zdjęć nastrój, pod warunkiem, że wrażliwy fotograf,
  zdaje sobie z tego sprawę,
- złe - nie istnieje coś takiego, jest tylko światło nieodpowiednie
  do danego zdjęcia,

Podstawowa umiejętność dobrego fotografa to opanowanie procesu dopasowania tematu do światła i światła do tematu zdjęcia.

Istnieje pewien ?obszar? światła bardzo mało eksploatowany przez fotografów.
Nazwę go nie odkrytym obszarem DŁUGICH CZASÓW naświetlania.

Słynne powiedzenie Killera ? ?Trzeba być twardym, nie miętkim? ? ma zastosowanie do światła w fotografii ? ale w wersji odwróconej.

Ze światłem łączy się nierozerwalnie pojęcie kontrastu. Musimy znać jego zakres możliwy do zapisania przez nasz aparat. Trzeba też wiedzieć, w jaki sposób można zredukować kontrast w obrębie klatki.

Mało kto wie, że zakres możliwy do przeniesienia dla slajdu to około 4 wartości przysłony (EV); cyfrowy plik RAW obejmuje 7 stopni EV; kolorowy negatyw 10 stopni EV; kompakty cyfrowe zapisujące pliki w formacie JPG i TIFF pozwalają na 4-5 stopni EV.

PORADY

1.    Naucz się korzystać z pomiaru punktowego w aparacie (lub kup światłomierz punktowy)
2.    Reaguj na światło w sposób pełen emocji ale zachowaj snajperski spokój, by prawidłowo określić ekspozycję
3.    Używaj statywu - za jego pomocą większość fotografów komponuje lepsze kadry
4.    Rób mniej zdjęć - ilość nie przechodzi w jakość
5.    Stosuj zasadę - mniej sprzętu, więcej talentu
6.    Odkryj światło w mroku - patrz nie odkryty obszar DŁUGICH CZASÓW

Czytaj więcej o Trunieju Fotograficznym "Światło"
 

fot. Zdzisław Słomski

 

fot. Zdzisław Słomski

fot. Zdzisław Słomski

fot. Zdzisław Słomski

Za Słownikiem Biograficznym Fotografów Polskich (członków ZPAF)
FOTOGRAFOWIE 1946-2009
Wydawca: Związek Polskich Artystów Fotografików
ISBN ? 83-916405-8-2



Zdzisław ?Słoma? Słomski    
Członek Rzeczywisty ZPAF od 02.12.1980 r.
Okręg Świętokrzyski ZPAF, staż artystyczny od 1978 r.
Mieszka i pracuje w Radomiu.
Rocznik 1954
.

Kim jestem? W fotografii ? samoukiem.
Pierwszy z Nią kontakt miałem, gdy zamiast zegarka, jak to było wówczas w zwyczaju, obdarowano młodego ?komunistę?, aparatem marki Druh. Do dzisiaj mam z niego kilka zachowanych w dobrym stanie, szerokich negatywów.

Tak naprawdę zaczęło się w 1975 roku, gdy wstąpiłem do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tu szybko włączyłem się w organizowanie międzynarodowych Salonów Barwnych Diapozytywów DIA-POL. Następnie zostałem członkiem słynnego Klubem 6x6 w Warszawie. W latach 80-tych działam aktywnie w Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, prowadząc Komisję Fotografii Młodych. Z jej ramienia wraz z kolegami z Klubu 6x6 organizujemy coroczne, dzisiaj już legendarne, Międzynarodowe Fotograficzne Spotkania Młodych (tzw. Dekada Młodych 1976-86), będące kuźnią wspaniałych talentów, z których wyrosły znakomite dzisiaj nazwiska w polskiej fotografii. 

Byłem wieloletnim członkiem (od 1978 r.) Photographic Socjety of America. Jestem jurorem wielu wystaw i konkursów fotograficznych o zasięgu ogólnopolskim.
Od 1980 roku wykonuje wolny zawód artysty fotografika, zajmując się głównie fotografią reklamową i wydawniczą. Jestem pasjonatem fotografii cyfrowej i możliwościami
tzw. ?lightroom`u? (czyli ?jaśni? ? antonim do ciemni). Dysponuję profesjonalnym studiem fotograficznym a DTP i komputerowe przetwarzanie obrazu są dzisiaj dla mnie zajęciem codziennym. Trochę czasu zabiera mi także praca dydaktyczna.

Na płaszczyźnie Związku ? wielokrotnie wiceprezes OŚ ZPAF d/s artystycznych, członek Głównej Komisji Rewizyjnej ZPAF. Od kilku kadencji Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF (komórka organizacyja przez którą przechodzą nowi kandydaci do ZPAF).

Jestem nadal aktywnym uczestnikiem ruchu wystawienniczego ale szczególnie aktywnie uczestniczyłem w wystawach i działaniach fotograficznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym w okresie ?Dekady Młodych? (1976-1986). Za swoje prace fotograficzne otrzymałem wiele medali, nagród, wyróżnień i dyplomów. Eksponowałem swoje prace w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, Galerii Fotografii w Kielcach, w Galerii Zachęta w Warszawie, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Radomiu, na Festiwalu Fotografii w Arles (Francja).

Jeśli chodzi o nagrody i odznaczenia to posiadam Odznakę ?Zasłużony Działacz Kultury?, Medal Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, a Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej przyznała mi honorowy tytuł AFIAP ? Artysta FIAP (1985).

Credo artystyczne ? ?fotografia poza obrazem? ? zdjęcie jako pretekst wywołujący u odbiorcy nieobojętne skojarzenia i reminiscencje. Człowieka i jego ślad, jaki po sobie zostawia.

Ostatnie ważniejsze realizacje:

2002 ? byłem autorem ?rodzinnego zdjęcia? zrealizowanego na Jasnej Górze, na którym znalazło się około 5 tysięcy uczestników Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Zdjęcie zostało wręczone Papieżowi Janowi Pawłowi II w Rzymie, na specjalnej audiencji.

2006 ? współautor prawie 600 stronicowej publikacji - albumu, ukazującego największy obecnie w Polsce ruch społeczny o nazwie ? Rodzina Szkół im. Jana Pawła II.
Materiałem ilustrującym były zdjęcia sztandarów tych szkół.

2009 ? autor prawie wszystkich zdjęć do 176 stronicowego albumu pt. ?Muzeum Wsi Radomskiej jakiego nie znacie?.
 

Czytaj więcej o Trunieju Fotograficznym "Światło"



www.swiatobrazu.pl