Obraz Banksy'ego warty ponad 4 mln złotych zniszczony przez ramę z wbudowaną niszczarką

Obraz Banksy'ego warty ponad 4 mln złotych zniszczony przez ramę z wbudowaną niszczarką

Banksy to nieprzewidywalny artysta, który niejednokrotnie zaskakiwał odbiorców swojej sztuki. Tym razem postanowił zaskoczyć także nabywców jego dzieł. Na ostatniej aukcji organizowanej w galerii Sotheby w Nowym Jorku zniszczył swój obraz zaraz po tym, jak został wylicytowany za kwotę 1,4 mln USD.


 

Banksy niszczy swoje dzieło - rama z niszczarką na aukcji

Obraz znany jako "Dziewczynka z balonikiem" został sprzedany za ponad 4 mln złotych. Po ostatecznym uderzeniu młotka, oznaczającym wylicytowanie dzieła, obraz zamiast do szczęśliwego nabywcy trafił do ukrytej w ramie niszczarki. Była ona wyzwalana zdalnie i uruchomiona dokładnie w kulminacyjnym momencie aukcji.

Uczestnicy aukcji wyjęli urządzenia mobilne i zaczęli rejestrować zajście. Na udostępnionych filmach widać, że wszyscy są zaskoczeni, a niektórzy z nich wręcz przerażeni możliwością tak drastycznego uszkodzenia obrazu Banksy'ego. Sam autor udostępnił w sieci filmik, na którym prezentuje, jak powstał mechanizm niszczący. Dodatkowo widać w nim przebieg aukcji i kontrowersyjnego zdarzenia.

Dom aukcyjny oznajmił, że obecnie prowadzi rozmowy z nabywcą dzieła. Cała sytuacja stawia przed światem sztuki kilka pytań – przede wszystkim czy wartość obrazu została rzeczywiście zmniejszona czy raczej zwiększona, a także dokąd sięga zakres wypowiedzi artysty. Przedstawiciele galerii Sotheby powiedzieli, że nigdy wcześniej nie spotkali się z taką sytuacją i sami muszą zastanowić się nad tym, co to oznacza w kontekście przebiegu aukcji. 

Reklama

Filmowanie aparatem i edycja wideo


Filmowanie aparatem fotograficznym ma pewne zalety, których kamery wideo i filmowe nie są w stanie zaoferować bez zainwestowania naprawdę poważnych kwot pieniędzy.

 

W e-kursie omawiamy zarówno kwestie sprzętowe (wybór aparatu, obiektywu, akcesoriów) i techniczne (formaty zapisów obrazu filmowego itp.) jak i warsztatowe oraz artystyczne. Następnie przechodzimy do edycji wideo ponieważ film nagrany aparatem jest tak naprawdę tylko surowcem..

 

 

Sprawdź szczegóły


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem