10 września 2018, 13:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3669 razy

Doskonała fotografia wymaga takiej samej oprawy – poznaj ciekawe ramki na zdjęcia i kilka wskazówek, jak je dobierać do Twoich dzieł

Doskonała fotografia wymaga takiej samej oprawy – poznaj ciekawe ramki na zdjęcia i kilka wskazówek, jak je dobierać do Twoich dzieł

Nie da się ukryć, że fotografia cyfrowa mocno ograniczyła liczbę zdjęć eksponowanych na ścianach i półkach naszych mieszkań. Fotografie przechowywane w pamięci komputerów i urządzeń mobilnych zdają się skutecznie je zastępować, jednakże ulubione zdjęcie wydrukowane w świetnej jakości i umieszczone w estetycznej i ciekawej ramce na zdjęcia, stanowi nie tylko świetny sposób na zachowanie wspomnień lub uhonorowanie efektów swojej pracy, ale również doskonały element wystroju. Tym, którzy chcą pozostać „wierni” nowoczesnym technologiom, do gustu przypadną ramki cyfrowe. Podobnie jak klasyczne ramki na zdjęcia pozwalają na prezentację ujęć ze stylem, a jednocześnie stanowią ukłon w stronę użytkowników lubiących bardzo często zmieniać pokazywane fotografie (lub mają bardzo obszerne zbiory, z którym chcą obcować na co dzień). Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym znajdziesz kilka ciekawych propozycji tradycyjnych ramek, modeli cyfrowych i kilka wskazówek dotyczących tego, jak eksponować fotografie w ramkach.

Tradycyjne ramki na zdjęcia

Chociaż ramka wydaje się być prostym produktem – cztery listwy okalające fotografię – to jednak wyobraźnia twórców pozwala w znacznym stopniu eksploatować ten ogólny plan budowy. Wielokrotnie można spotkać na rynku propozycje, które porzuciły tradycyjny wygląd, oferujące np. ramkę na zdjęcia w kształcie chmury, buta piłkarskiego, serca itp. Tego typu propozycje można podzielić na dwie kategorie: takie, które mają miejsce na tradycyjny prostokątny lub kwadratowy kadr i takie, które wymuszają niekonwencjonalny obrys fotografii. W przypadku tego drugiego konieczne jest specjalne zaprojektowanie fotografii – w przeciwnym wypadku dookoła zdjęcia pozostaną puste miejsca, które będą psuły finalny efekt.

ramki na zdjęcia

Część modeli ramek pozwala na połączenie niebanalnego kształtu z tradycyjnym formatem zdjęcia. Stosując ramki na zdjęcia o bardzo oryginalnym kształcie należy uważać również na to, aby ich wygląd nie odwracał uwagi od fotografii. / źródło: Zara Home

Wśród oryginalnych rozwiązań w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się ramki na zdjęcia ze sznurkiem i klamerkami. Taka konstrukcja składa się z tradycyjnych czterech listew otaczających zdjęcie, jednakże różni się tym, że w miejscu tradycyjnej przestrzeni do eksponowania fotografii znajduje się sznurek z klamerką umożliwiającą przypięcie zdjęcia. Tłem dla fotografii może być nie tylko biały karton, ale również różnorodne materiały, takie jak np. płótno jutowe.

ramki na zdjęcia

Ramki na zdjęcia z klamerkami umożliwiają nie tylko ekspozycję fotografii, ale również wzbogacenie ich o grafiki, notatki czy pocztówki.

Ciekawy nurt stanowią ramki na zdjęcia nawiązujące do ekologii. Wiele z nich można wykonać samodzielnie, ale są też dostępne w sprzedaży. Wśród bardziej interesujących propozycji można znaleźć np. podstawki z kawałków drewna, mające odpowiednie nacięcie, w które można wsunąć fotografię. Wśród ekologicznych rozwiązań interesującą propozycję stanowią także kartonowe ramki (w szczególności adresowane do użytkowników fotografii natychmiastowej).

ramki na zdjęcia

Kartonowa ramka na zdjęcia dedykowana do zdjęć natychmiastowych. Kilka kart i wiele okienek na fotografie umożliwia łatwe oraz szybkie zmienianie obrazów. / źródło: amazon.com

Poniżej znajdziesz kilka innych interesujących propozycji ramek na zdjęcia:

ramki na zdjęcia

Umbra Prisma Black / źródło: umbra.com

ramki na zdjęcia

Umbra Optic / źródło: umbra.com

ramki na zdjęcia

Umbra Phantom / źródło: umbra.com

ramki na zdjęcia

 Umbra vista photo mural / źródło: umbra.com

ramki na zdjęcia

Umbra Axis / źródło: umbra.com

[kn_advert]

Ramki na zdjęcia cyfrowe

Ramki cyfrowe stanowią niejako "przedłużenie" fotografii cyfrowej, gdyż podobnie jak ona, w porównaniu z tradycyjną ekspozycją zdjęć, pozwalają na wyświetlanie niemal dowolnej liczby obrazów i ich łatwe zmienianie. Co więcej urządzenia te posiadają znacznie poszerzoną funkcjonalność, oferując m.in. odtwarzanie plików wideo i audio, funkcję stacji pogodowej, tworzenie pokazów slajdów, zegar czy kalendarz. 

Wśród bogatej oferty producentów można znaleźć urządzenia adresowane do użytkowników o różnorodnych preferencjach i zasobności portfela. Podstawowe modele mają nieco ograniczoną liczbę opcji, a także udostępniają gorszej jakości wyświetlacz. Niemniej w wielu wypadkach sprawdzą się do prezentowania zdjęć na półce, dostarczając obraz o całkiem przyzwoitej jakości. Oczywiście cyfrowa ramka na zdjęcia powinna nie tylko gwarantować świetną prezentację fotografii, ale również sama w sobie cieszyć oko. W tym celu producenci stosują np. obudowę pokrytą lakierem fortepianowym czy szczotkowane aluminium. Dzięki temu cyfrowa ramka sama w sobie stanowi świetną ozdobę.

ramki na zdjęcia

Ramka cyfrowa Hama 173SLPFHD Slim cechuje się nie tylko wysoką funkcjonalnością, ale także znakomitym wyglądem.

ramki na zdjęcia

Ramka cyfrowa Lark Memory 4.0 HD ma bardzo estetyczną obudowę, dzięki czemu będzie świetnie prezentować się na półce.

Wybierając cyfrową ramkę na zdjęcia konieczne jest podjęcie większej ilości decyzji odnośnie jej parametrów niż tylko wygląd obudowy. Ważną kwestią są proporcje ekranu – należy je dopasować do proporcji obrazu uzyskiwanego w użytkowanym aparacie. Przykładowo jeśli najczęściej fotografujesz bezlusterkowcem Micro 4/3 dobrym wyborem będzie ramka charakteryzująca się parametrami obrazu 4:3, natomiast w przypadku aparatów pełnoklatkowych będzie to 3:2. Ciekawą alternatywę stanowią jednak ramki o proporcjach 16:9, czyli tzw. panoramiczne. Zostały stworzone z myślą o obrazach rejestrowanych przez urządzenia mobilne, ale mogą z powodzeniem posłużyć do prezentowania panoram. Jeśli lubisz wykonywać tego typu zdjęcia, możesz cieszyć się nimi przez cały czas. 

ramki na zdjęcia

Ramka cyfrowa Sencor SDF 740 BK posiada proporcje ekranu 16:9 dzięki czemu świetnie sprawdza się podczas wyświetlania zdjęć panoramicznych.

Na co zwrócić uwagę podczas eksponowania zdjęć w ramkach

Część kwestii, o których należy pamiętać w trakcie umieszczania fotografii w ramkach, podałem przy okazji omawiania tradycyjnych modeli. Zalicza się do nich m.in. spójność wyglądu ramki z fotografią. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę kolorystykę ramki, szerokość, profil, zdobienia i materiał wykonania. Oczywiście nie ma tutaj ścisłych reguł i często warto kierować się własnym instynktem i kreatywnością, choć można nieco ułatwić sobie zadanie, pamiętając o kilku kwestiach.

Ramka na zdjęcia może tak samo podkreślić zdjęcie i zwiększyć wrażenie, które wywołuje wśród oglądających, jak i przynieść zupełnie odwrotny skutek. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, w której piękne, dopracowane z niezwykłą starannością odbitki barytowe tracą swą moc oddziaływania w ramce w pstrokate groszki. Działa to również w drugą stronę, gdyż swobodne fotografie z wakacji umieszczone w szlachetnej, zdobionej ramie, mogą zostać zmuszone do walki z ramą o uwagę widzów lub wyglądać nieco pretensjonalnie. 

Podczas przygotowywania ekspozycji, warto zastanowić się nad tym, co znajduje się na fotografii. Przykładowo motyw o dużym ciężarze wizualnym, wydrukowany w dużym formacie, może dobrze korespondować z grubszą ramką, która będzie stanowiła dopełnienie. W przypadku "lekkich" motywów, takich jak np. spokojna powierzchnia morza, dobrym uzupełnieniem może być cienka, delikatna ramka. Oczywiście nie są to żelazne zasady i można śmiało spróbować je złamać, aczkolwiek warto mieć świadomość, że aby uzyskać doskonały efekt, ramka i fotografia nie mogą być dobrane przypadkowo. 

ramki na zdjęcia

Na tym przykładzie małe, kwadratowe i monochromatyczne zdjęcia gór dobrze komponują się z cienkimi ramkami. Zastosowanie grubych ramek spowodowałoby "przytłoczenie" i "zdominowanie" tych obrazów.

Innym przykładem na odpowiednie korespondowanie pomiędzy obrazem a ramką jest dobór kolorystyki obydwu elementów. Przykładowo fotografia nieba i powierzchni morza, na której dominuje jaskrawa, niebieska kolorystyka, może świetnie uzupełniać się z żółtą ramką. Podobnie można bawić się z innymi dopełniającymi się barwami. W przypadku fotografii monochromatycznej również warto stawiać na kolorowe ramki, chociaż w tym przypadku popularnym rozwiązaniem jest konsekwencja w pozostaniu w odcieniach szarości. W tej sytuacji nie ma lepszych i gorszych rozwiązań – ważna jest ostateczna wizja autora.

Różnorodność dostępnych na rynku ramek na zdjęcia pozwala również na zabawę z rozmiarami fotografii. Zbyt często prezentacja zdjęć na ścianach i półkach mieszkań ogranicza się do standardowych formatów, w szczególności 10x15 cm. Duży wydruk wielokrotnie pozwala lepiej przyozdobić pomieszczenie niż wiele chaotycznie dobranych małych fotografii. Nie warto wzbraniać się przed minimalizmem w tej kwestii. Z drugiej zaś strony warto spróbować mieszać rozmiary fotografii, opowiadając historię za pomocą celnie dobranych fotografii. 

ramki na zdjęcia

Odwiedź dobrą wystawę fotograficzną i zwróć uwagę na dobór ram oraz formatów zdjęć. Przemyślane przygotowanie ekspozycji udowadnia, że ramki na zdjęcia stanowią kolejne narzędzie w rękach fotografa.

Zdjęcie można przyozdobić nie tylko za pomocą ramki, ale również wykorzystując passe-partout. Pozwala ono odsunąć listwę ramy od fotografii i dać jej trochę "oddechu". Dodatkowo zapobiega sytuacji, w której listwy ramki nachodzą na zdjęcie, nieco je "przycinając". Wiele modeli ramek na zdjęcia jest niestety tak zaprojektowanych, że ograniczenie kadru może być na tyle znaczne, że popsuje kompozycję i fotografia będzie wyglądała na źle skadrowaną. Wybierając passe-partout nie musisz ograniczać się jedynie do koloru białego czy écru – tutaj warto poeksperymentować, tak samo jak w przypadku kolorystyki ramek. 

Wokół tematu:

Anouk Kruithof z oryginalnym pomysłem na wystawęMożna albo oryginalnie fotografować, albo ciekawie prezentować swoje zdjęcia. Najlepiej, jeśli potrafi się połączyć te dwie umiejętności, tak jak robi to holenderska artystka Anouk Kruithof. więcej

 

EO1 - piękne cyfrowe ramki na zdjęciaFirma Electric Objects zaprojektowała stylową cyfrową ramkę EO1 będącą 23-calowm, matowym ekranem IPS o rozdzielczości 1920×1080 px. Występuje w kolorze czarnym i białym, a dodatkowo można zamówić ręcznie wykonaną drewnianą ramę – całość prezentuj... więcej

 

 

 

10 pomysłów na fotograficzne bożonarodzeniowe prezenty, które zrobisz samodzielnieNa kanale COOPH, prezentującym wiele ciekawych filmów zawierających inspiracje, porady i sztuczki fotograficzne można znaleźć materiał, przedstawiający 10 pomysłów na bożonarodzeniowe, fotograficzne prezenty, do samodzielnego wykonania w domu. Wideo nie tylko ... więcej

 

Telewizor Samsung The Frame ze zdjęciami z kolekcji Magnum PhotosFirma Samsung we współpracy z agencją fotograficzną Magnum Photos ogłosiła dziś udostępnienie kolekcji 28 specjalnie wyselekcjonowanych zdjęć, które będzie można znaleźć wyłącznie w sklepie Art Store na telewizorze The Frame 2018. W ramach projektu, czwórka fo... więcej

 www.swiatobrazu.pl