Ricoh Caplio GX200 - kompakt dla podróżnika

Ricoh Caplio GX200 - kompakt dla podróżnika

Fotografując w podróży, wielokrotnie postanawiałem sobie, że następnym razem w moim plecaku fotograficznym obok lustrzanki znajdzie się mały, zgrabny aparat kompaktowy. Przeglądając od dłuższego czasu stale powiększającą się ofertę cyfrowych kompaktów "point and shoot", czyli wyceluj i strzelaj, obserwowałem ich rozwój i spokojnie czekałem na "mój aparat". Do czego fotograf-podróżnik może potrzebować taki właśnie, mały poręczny aparat fotograficzny?

Postanowiłem przetestować Ricoh Caplio GX200, aparat kompaktowy mało popularnej marki na naszym rynku fotograficznym.


Lustrzanka w pewnych warunkach jest niewygodna i nie ułatwia spontanicznego zrobienia zdjęcia. Czasem po prostu nie zdążymy po nią sięgnąć do torby czy plecaka; mimo wszystko wymusza w nas bardziej "poważne" podejście do każdego zdjęcia. Kompakt ma w tym względzie wiele zalet. Jest bardziej dyskretny, cichy i używając go nie jesteśmy traktowani jak "profesjonalni fotografowie", co w wielu sytuacjach może być korzystne. Jakie wymagania postawimy przed takim aparatem? Przede wszystkim – łatwość użycia, możliwość spontanicznego, dyskretnego i szybkiego fotografowania. Dalej na liście życzeń znajdzie się niezawodność, czyli odporność na nieco trudniejsze warunki transportu i użytkowania niż te, do jakich zaprojektowany jest przeciętny aparat typu "małpka". Kompakt, jako towarzysz wypraw w różnych warunkach pogodowych, powinien dobrze znosić kilkudziesięciostopniowy zakres temperatur, wysoką wilgotność powietrza czy kurz i piasek, musi być również odporny mechanicznie. Oczywiście powinien oferować bardzo dobrą jakość obrazu. Długa jest lista tych niemałych wymagań. Właściwie spełniają je jedynie lustrzanki z półki profesjonalnej. Próżno szukać "małpki" odpornej na tak wiele czynników, a jednocześnie pozwalającej na kreatywne fotografowanie. Są jednak na rynku modele wykonane bardzo solidnie, oferujące wysokiej jakości zdjęcia. Wśród bogactwa sklepowych półek z popularnymi "cyfrówkami" nie jest łatwo się zorientować. Szybko jednak, gdy określimy jakie wymagania ma spełniać nasz mały towarzysz podróży, z całej palety "wszystkomających" gadżetów pozostanie zaledwie kilka modeli. Wśród nich interesujące wydają się Ricoh Caplio GX200, Panasonic Lumix DMC-LX5, Canon PowerShot G12, Nikon Coolpix P7000. Istotna dla mnie jest możliwość kadrowania zdjęć przy pomocy wizjera optycznego, z którego większość producentów już dawno niestety zrezygnowała. Tylko w modelach Canona i Nikona taki wizjer jest stałym elementem aparatu. Postanowiłem przetestować Ricoh Caplio GX200, aparat kompaktowy mało popularnej marki na naszym rynku fotograficznym.

Ricoh Caplio GX200 kompakt dla podróżnika

Reklama

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem