Rodzaje Odbitek

Rodzaje Odbitek

Opis katalogowy powinien zawierać specyfikację odbitki, określającej moment jej wykonania oraz to czy wywołana została przez autora zdjęcia lub pod jego nadzorem, czy też została wykonana z negatywu jego autorstwa, lecz przez innego kopistę, bez jego udziału i nadzoru. Przy wykonywaniu opisu posługujemy się angielską terminologią, funkcjonującą na wszystkich rynkach kolekcjonerskich.


Zazwyczaj najdroższymi i najbardziej poszukiwanymi fotografiami są odbitki określane jako  vintage print. Są to zdjęcia współczesne negatywowi, wykonane z oryginalnego negatywu nie później niż 5 lat po jego powstaniu przez autora zdjęcia lub pod jego nadzorem.  Life time print to odbitka wykonana przez autora lub pod jego nadzorem lecz później niż 5 lat po wykonaniu negatywu (w tym miejscu można wprowadzić jeszcze rozróżnienie na perid print wykonaną w okresie 5-10 lat od momentu powstania negatywu przez autora zdjęcia lub pod jego nadzorem, lecz ta kategoria jest trudna do wprowadzenia w przypadku rynku polskiego i braku tego typu danych dotyczących niekiedy fotografii powstających już w latach 90. XX w.)
Reprint  to zdjęcia wykonane z oryginalnego negatywu w określonym nakładzie, ale już bez udziału autora (zwykle po jego śmierci). W takim przypadku opis katalogowy powinien zawierać nazwisko autora zdjęcia oraz kopisty, który wykonał daną odbitkę. Wreszcie copy print czyli odbitki wykonane z kontrnegatywu, przy uwzględnieniu nazwiska osoby wykonującej reprodukcję.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem