Rozmowa z Bartkiem Solikiem

Rozmowa z Bartkiem Solikiem

Z Bartkiem Solikiem, fotoreporterem Kolektywu Fotografów Visavis.pl, rozmawia Sylwia Biernacka (NIKKO)


Sylwia Biernacka (NIKKO): Intuicja, świadomość, warsztat. Który z tych z tych trzech składników jest dla ciebie najważniejszy w pracy fotografa?

Bartek Solik: Przede wszystkim intuicja. Ufam przeczuciu i nie potrafię tego uzasadnić.

NIKKO: Zdjęcia sportowe, portrety, reportaż. W której dziedzinie czujesz się najpewniej?

BS: W żadnej nie czuje się pewnie. Wszystkie zdjęcie to dla mnie wyzwanie.

NIKKO: Robione przez ciebie portrety są bardzo atrakcyjne wizualnie, często poprzez wprowadzenie opisujących postacie przedmiotów. Opona - mechanik, żarówka - elektryk, pszczelarz - pszczoła. czy od samego początku masz takie formalne założenie przy realizacji Portretów Małopolski?

BS: Nie mam żadnych formalnych założeń. Kiedy spotykam człowieka, to sobie rozmawiamy, jak mógłbym go sfotografować. Na przykład listonosza z Kasiny Wielkiej fotografowałem na zaoranym polu. Położył się na skibach, miął wielką rudo-siwą brodę, wyglądał jakby sama głowa rosła w polu. Tak więc nie zawsze pojawiają się przedmioty opisujące postacie.

NIKKO: Fotograf dokumentalista Wojtek Wieteska uważa, że obraz powinien być pozbawiony słownego komentarza. Nie potrzebuje dodatkowych słów, broni się sam. Ty często do swoich fotografii dołączasz komentarz, dodatkową historię. Wprowadzasz jakby podwójną narrację - obrazową i słowną. Dlaczego tak robisz?

BS: Tak dzieje się w przypadku Portretów Małopolski. Założeniem cyklu było, aby fotografiom towarzyszyła historia bohatera. Jednak na przykład czarno-biały cykl „ Mali Skoczkowie” nie potrzebuje komentarza, bo fotoreportaż sam opowiada historię od belki startowej po radość z wygranej. Kiedy czuję, że warto dołączyć słowa do zdjęć, wtedy to robię.

NIKKO: Często patrzysz szerokim kątem, kiedyś obiektyw szerokokątny 10 mm, teraz 35 mm, dlaczego aż tak szeroko?

BS: Kiedyś po prostu podobały mi się takie fotografie, dziś napominany przez kolegów z Kolektywu zawężam kąt.

NIKKO: Kolektyw Fotografów Visavis.pl, od 2006 roku jesteś jego członkiem. Czy od tego momentu w jakiś sposób zmieniło się twoje podejście do pracy? Czy to był przełom?

BS: Faktem jest, że to przełom. Wdzięczny jestem Łukaszowi Trzcińskiemu i Przemkowi Krzakiewiczowi, że przyjęli mnie do Kolektywu. Teraz fotografowanie jest dla mnie jeszcze większą przyjemnością, bo razem cieszymy się z dobrych zdjęć i nikt tu na nikogo wilkiem nie patrzy.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem