21 grudnia 2021, 12:40
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3090 razy

Rzadkie zdjęcie gigantycznej meduzy wykonane w głębinach oceanu

Rzadkie zdjęcie gigantycznej meduzy wykonane w głębinach oceanu

Naukowcy z Instytutu Badawczego Monterey Bay (MBARI) niedawno nagrali materiał przedstawiający gigantyczną meduzę z gatunku Cyanea nozakii, która potocznie jest nazywana meduzą-duchem - Obserwacje tego organizmu są niezwykle rzadkie, a gatunek ten był widziany zaledwie 9 razy w ciągu tysięcy nurkowań.

Niezwykle rzadkie stworzenie zaobserwowane kilometr pod wodą

Zdalnie sterowany pojazd MBARI (ROV) zarejestrował na głębokości ok. 975 metrów pod powierzchnią wody meduzę mierzącą ponad 1 metr średnicy i posiadająca cztery ramiona mierzące ponad 10 metrów długości. MBARI twierdzi, że w trakcie odbytych przez ten instytut tysięcy nurkowań udało się zaobserwować ten gatunek zaledwie 9 razy.

Pierwsza tego typu meduza została schwytana w 1899 roku, ale od tego czasu naukowcy spotkali gigantyczną meduzę zaledwie 100 razy. Dopiero w 1959 roku naukowcy rozpoznali ją jako nowy gatunek. Wciąż niewiele wiadomo o tym zwierzęciu. Wydaje się, że to majestatyczne głębinowe stworzenie występuje na całym świecie i zostało odnotowane we wszytkich oceanach świata z wyjątkiem Arktyki. 
 
Kamery w pojazdach ROV MBARI umożliwiły naukowcom badanie tych zwierząt w ich naturalnym środowisku (wcześniejsze obserwacje były oparte o okazy wyłowione sieciami). Nagarnie wideo w wysokiej rozdzielczości ukazuje oszałamiające szczegóły dotyczące wyglądu tego gatunku i prezentuje jego zachowania. Gigantyczna meduza-duch może żyć w dowolnym miejscu między powierzchnią oceanu a głębokością do ok. 6,5 km, ale zazwyczaj znajduje się w środkowych strefach wód. Chociaż są to spekulacje, to utrzymuje się, że te ogromne meduzy żywią się małymi rybami i skorupiakami. 


www.swiatobrazu.pl