4 września 2012, 15:24
Autor: Kuba Longa
czytano: 20720 razy

Samsung W300 - test kamery

Samsung W300 - test kamery

Jeśli jesteś osobą, która lubi kręcić filmy i poszukujesz niedrogiej, kieszonkowej kamery, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie i użyć jej w każdych warunkach - Samsung W300 jest propozycją specjalnie dla Ciebie. Z testem tej "ekstremalnej" kamery zapoznać się możesz w poniższym artykule.

Strona 1

Samsung W300 jest kieszonkową kamerą kręcącą filmy w rozdzielczości Full HD. Z wyglądu przypomina telefon komórkowy i w podobny sposób się z niej korzysta. Cóż zatem wyróżnia ją od telefonów czy aparatów kompaktowych (które teraz w większości przypadków pozwalają kręcić filmy Full HD)? Otóż kamera Samsung W300 przystosowana jest do używania w warunkach ekstremalnych. Dzięki uszczelnionej, pokrytej gumą, wytrzymałej obudowie kamera ta odporna jest na wstrząsy, kurz oraz wodę. Możemy zatem z jej pomocą kręcić filmy w warunkach, w których raczej nie chcielibyśmy używać drogiego telefonu czy aparatu - nie musimy się obawiać o jej zamoczenie, upuszczenie czy zasypanie piaskiem.


Wygląd i użytkowanie

Samsung W300 z wyglądu prezentuje się jak telefon komórkowy i można bez problemów używać jej jedną ręką. Dzięki temu jest ona również wygodna do przenoszenia - z łatwością możemy schować ją w kieszeni. Obudowa o wymiarach 60×112×18 mm i wadze 137g wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Ekran oraz obiektyw ukryte są za nierysującą się, plastikową osłoną. Obudowa kamery jest zwarta i solidna, dzięki chropowatej fakturze nie ślizga się w dłoni podczas trzymania. Przyciski, USB oraz gniazdo na kartę obite są gumą i uszczelnione - całość sprawia bardzo dobre wrażenie.

Samsung W300 test kamera
Samsung W300 - widok z przodu

 

Użytkowanie kamery jest bardzo proste i intuicyjne. Funkcji zresztą nie ma zbyt dużo. Z menu możemy ustawić jakość obrazu oraz balans bieli lub ewentualnie dodać kreatywny filtr. Przycisków też jest niewiele, pozwalają one przełączać kamerę między trybem filmowania i fotografowania, włączyć menu, przybliżyć i oddalić scenę, przeglądać i usuwać zapisane klipy. Dodatkowo mamy przycisk pozwalający na dodanie zakładki do nakręconego filmu, dzięki czemu możemy później szybko odtworzyć klip od zaznaczonego momentu, przycisk szybkiego udostępniania filmów w serwisach internetowych jak Youtube czy Facebook (należy przy tym podłączyć kamerę do komputera) oraz przycisk trybu podwodnego filmowania, który dopasowuje odpowiednio kolorystykę obrazu, aby sceny pod wodą wyglądały jak najlepiej. Intuicyjność obsługi oraz prostotę użytkowania zaliczam na plus - bardzo to pasuje do tego rodzaju urządzeń, które mają służyć szybkiemu kręceniu klipów kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja.

[kn_advert]

Wyświetlacz kamery niestety nie jest najlepszy. Jest on stosunkowo mały (przekątna 2,3 cala), wykonany w technologii TFT o rozdzielczości 230 tys. punktów. Jednak czasami ciężko jest ocenić z jego pomocą ostrość ujęcia, a odtwarzając klipy z listy nagrań ciężko jest zauważyć drobne szczegóły.

Kamerę możemy nabyć w cenie od 458 zł (wg serwisu skąpiec.pl z dnia 03.09.2012 r.).


Strona 2

Jakość nagrania

Samsunga W300 wyposażono w przetwornik o wymiarach 1/3,32 cala i rozdzielczości 5 megapikseli. Pozwala on rejestrować filmy w rozdzielczości Full HD (1920x1080) z szybkością 25 kl./s. Jakościowo W300 może konkurować z funkcjami filmowania w znacznie droższych aparatach cyfrowych. Ostrość oraz płynność obrazu jest bardzo dobra. Tylko w sytuacjach słabego oświetlenia płynność obrazu nieco spada i autofocus kamery czasem sobie nie radzi zbyt dobrze. Jeśli nie zależy nam na jakości obrazu i chcemy zaoszczędzić miejsca na karcie pamięci, możemy zmienić tryb filmowania z Full HD na HD (720p).
 

Przykładowe nagranie kręcone pod wodą.


Kamerę wyposażono w system cyfrowej stabilizacji obrazu, który możemy włączyć z menu. Chociaż kamerę możemy przykręcić do statywu, jest ona raczej przewidziana do filmowania z ręki. W takich sytuacjach stabilizacja sprawdza się bardzo przyzwoicie, niwelując lekkie drgania dłoni podczas filmowania. Nie spisuje się jednak za dobrze kiedy drgania są większe - podczas biegania czy pływania ciężko zauważyć różnicę między włączoną i wyłączoną stabilizacją.

 

Nagranie z użyciem cyfrowej stabilizacji obrazu.


Obiektyw

Obiektyw w Samsungu W300 jest stałoogniskowy (4.3 mm) o otworze przysłony f/2.2. Jeśli chcemy przybliżać fragmenty sceny, możemy skorzystać z trzykrotnego zoomu cyfrowego - płacimy za to jednak jakością i ostrością obrazu.

Samsung W300 test kamera
Samsung W300 - widok z tyłu

 [kn_advert]

Pamięć i zasilanie

Samsung W300 nie posiada wbudowanej pamięci i aby kręcić filmy wymaga zaopatrzenia się w kartę Micro SD/Micro SDHC. Kamerę wyposażono w akumulator ładowany z komputera przez podłączenie za pomocą USB. Akumulator wystarcza na około 1-1,5 godziny użytkowania. Zarówno wejście na kartę, jak i gniazdo USB schowane są za uszczelnionymi, obitymi gumą klapkami.

Samsung W300 test kamera
Karta pamięci oraz złącze USB chowane są za uszczelnioną klapką.

 

Filtry kreatywne

Ujęcia kręcone kamerą Samsung W300 możemy dodatkowo urozmaicić dodając do nich filtr kreatywny. Niestety używanie filtra możliwe jest jedynie dla mniejszej rozdzielczości nagrywania 720p. Szkoda również, że nie możemy dodać lub zmienić filtra w trakcie nagrywania. Poniżej przedstawiona jest lista dostępnych efektów.

[converttable]

Retro
Samsung W300 test kamera
Classic
Samsung W300 test kamera
Negative
Samsung W300 test kamera
Dazzle
Samsung W300 test kamera
Noir
Samsung W300 test kamera
Western
Samsung W300 test kamera
Normal
Samsung W300 test kamera
Vignetting
Samsung W300 test kamera
Fish-Eye
Samsung W300 test kamera

 

[converttable]

Strona 3

Podsumowanie

Podsumowując, Samsung W300 jest poręczną, kieszonkową kamerą cyfrową. Jest prosta i szybka w obsłudze, dzięki czemu możemy ją wyciągnąć by nakręcić klip i szybko schować, gdy nie jest potrzebna. W300 spodoba się miłośnikom kręcenia klipów wideo w ekstremalnych warunkach. Kamerę możemy używać pod wodą i nie musimy się martwić o przypadkowe upuszczenie z niewielkich wysokości.
 

Ocena końcowa (w skali 1-6):
 Canon G1 X
dobry +
 
Zalety
  • wysokiej jakości wykonanie
  • wodoodporność
  • dobra jakość i ostrość obrazu w normalnych warunkach oświetleniowych
  • łatwość obsługi
  • filtry artystyczne
  • niska cena
Wady:
  • słaba żywotność baterii
  • słaby autofocus w słabym świetle
  • słaba jakość wyświetlacza
  • niewielkie możliwości ustawiania parametrów filmowania

[kn_advert]

Parametry techniczne kamery

Nazwa Samsung W300
Rozdzielczość 5 MP
Matryca BSI CMOS, rozmiar 7,77 mm
Format zapisu zdjęć JPEG
Zapis filmów 1920 x 1080, 25 kl./s
Wyświetlacz TFT 2,3", 230 tys. punktów
Stabilizacja obrazu cyfrowa
Wymiary 60×112×18 mm
Waga 137 g
Akcecoria

pasek



Kamera Samsung W300 została udostępniona do testu przez Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

Samsung W300 test kamera

 



www.swiatobrazu.pl