24 sierpnia 2012, 11:31
Autor: Kuba Longa
czytano: 91784 razy

Samsung WB850F - test aparatu kompaktowego

Samsung WB850F - test aparatu kompaktowego

Samsung WB850F jest kompaktowym aparatem typu superzoom o przybliżeniu 21x. Podąża on również za najnowszymi trendami i wyposażony został w zaawansowane funkcje połączenia bezprzewodowego oraz GPS. Redakcja ŚwiatObrazu.pl miała okazję sprawdzić działanie tych i wielu innych funkcji w praktyce. Zapraszamy do zapoznania się z testem tego ciekawego aparatu.


Budowa i wygląd zewnętrzny

Aparat Samsung WB850F jest następcą aparatu Samsung WB750. Należy on do serii "Smart", obejmującej kompakty wyposażone w funkcje sieci bezprzewodowych Wi-Fi oraz GPS. WB850F to również cyfrówka o bardzo dużym (jak na swoje rozmiary) zoomie optycznym 21x. Aparat ten wyposażono w pełną możliwość manualnego sterowania, stanowiąc tym samym bardzo uniwersalne rozwiązanie dla tych, którzy szukają niewielkiego sprzętu o szerokiej gamie zastosowań.

Wymiary aparatu to 109,5×62,2×24,9 mm. Jest on zatem bardzo kompaktowy i mieści się on bez problemu w kieszeni. Po włączeniu i wysunięciu obiektywu jego głębokość zwiększa się o nieco ponad 10cm. Konstrukcja korpusu jest bardzo solidna, a materiały z których go wykonano odznaczają się dobrą jakością. Z wyglądu kompakt prezentuje się również bardzo dobrze - jego stylistyka jest bardzo prosta i elegancka. Wyprofilowanie z przodu sprawia, że trzyma się go całkiem wygodnie i można go z powodzeniem obsługiwać jedną ręką.

[converttable]

Widok 1
Samsung WB850F test
Widok 2
Samsung WB850F test
Widok 3
Samsung WB850F test
Widok 4
Samsung WB850F test
Widok 5
Samsung WB850F test
Widok 6
Samsung WB850F test
Widok 7
Samsung WB850F test

[converttable]

Ekran i przyciski

Samsung WB850F wyposażono w 3-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 614 tys. punktów. Przyciski sterujące rozmieszczone zostały w sposób umożliwiający wygodne obsługiwanie aparatu jedną ręką. Jest ich, jak na aparat kompaktowy, dosyć sporo, ale dzięki temu dokonywanie ustawień przebiega bardzo szybko i sprawnie.

Samsung WB850F test
 Aparat Samsung WB850F wraz z wyposażeniem

 

[kn_advert]

Przetwornik obrazu i obiektyw

Matryca aparatu jest 16,2-megapikselowym sensorem o przekątnej ok. 7,77 mm. Pozwala on wykonywać zdjęcia z czułością w zakresie od 100 do 3200 ISO z precyzją wynoszącą 1/3 EV.

Samsung WB850F test
 Samsung WB850F z wysuniętym obiektywem

Obiektyw aparatu firmowany marką Schneider-KREUZNACH jest superzoomem o przedziale ogniskowych 4,1-86,1 mm, co stanowi ekwiwalent 23-483 mm dla przetworników 35mm. Jest to oczywiście przybliżenie optyczne, dodatkowo aparat wyposażono we wbudowany zoom cyfrowy 1-4x. Zakres ogniskowych jest zatem niezwykle szeroki, biorąc pod uwagę tak niewielkie wymiary kompaktu. Przysłonę obiektywu możemy otworzyć do wielkości F2.8-5.9. Aparat wyposażono dodatkowo w podwójną stabilizację obrazu - optyczną oraz cyfrową.

[converttable]

4,1 mm
Samsung WB850F test
9,2 mm
Samsung WB850F test
38,6 mm
Samsung WB850F test
86,1 mm
Samsung WB850F test

[converttable]

 

Wrażenia z użytkowania

Aparat Samsung WB850F jest niezwykle wszechstronnym kompaktem. Ze względu na obiektyw można go nazwać superzoomem, a z uwagi na dostępne opcje oraz możliwości manualnych ustawień można go nazwać zaawansowanym. Wymiary aparatu powodują, że jest on niewątpliwie kieszonkowy, a dzięki funkcjom Wi-Fi oraz GPS można zaliczyć go również do grupy urządzeń "modnych".

 

Przemyślane i ergonomiczne menu

Samsung WB850F jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Za pomocą pokrętła sterującego PASM możemy szybko wybrać tryb fotografowania, który nam pasuje. Jeśli jesteśmy w trybie manualnych ustawień nie musimy długo szukać po menu odpowiednich funkcji do zmiany - wszystkie ustawienia, takie jak ekspozycja, balans bieli, pomiar ostrości, tryb pracy itp. wyświetlone są na jednym ekranie w sposób znany z serii NX. Interesującą nas opcję możemy szybko wybrać i zmienić  za pomocą pokrętła sterującego.

Samsung WB850F test
Menu ustawień manualnych. Szkoda tylko, że ekran nie jest dotykowy.

Automatyka aparatu spisuje się bez żadnych zarzutów. Wyświetlacz aparatu jest bardzo dobrej jakości. Obraz jest czytelny, a rozdzielczość 614 tys. punktów pozwala na wyświetlenie zdjęć w dobrej rozdzielczości.

 [kn_advert]

Duża minimalna odległość ostrzenia

Jedną z wad zastosowania tak dużego zakresu ogniskowych w kompaktowym obiektywie aparatu WB850F jest stosunkowo duża minimalna odległość ostrzenia. W trybie zwykłym dla wyższych ogniskowych wynosi ona aż 350 cm. W trybie makro zmniejszona jest do 150 cm (również dla tele), co i tak jest sporym ograniczeniem, kiedy chcemy wykonać zdjęcia zbliżeniowe z pięknie rozmytym tłem.

 

Zdjęcia seryjne

Aparat wykonuje zdjęcia seryjne z prędkością do 8 kl./s, co jest bardzo dobrym osiągnięciem. W praktyce ta prędkość jest mocno ograniczona szybkością karty pamięci i dla popularnych kart SDHC wynosi około 5 kl./s.

 

 

Jakość obrazu

Na pierwszy rzut oka aparat Samsung WB850F jest niezwykle wszechstronnym i użytecznym w każdych warunkach modelem. Jest to w zasadzie prawda - duży zakres zoomu, pełna manualna kontrola ekspozycji i innych ważnych parametrów, funkcje filmowania, wysoka rozdzielczość matrycy, wiele ciekawych opcji. Z punktu widzenia użytkowania i możliwości naprawdę jest się czym pochwalić.

 

Poziom szumów i rozpiętość tonalna

Algorytmy odszumiania zastosowane w aparacie powodują, że nawet przy niskich ISO obraz staje się bardzo miękki. W dodatku ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jeśli wykonujemy zdjęcia na których występują większe powierzchnie o jednolitym kolorze, to nawet przy niskich ISO zauważalny stanie się szum monochromatyczny, a przy wysokich ISO wprowadzony zostaje szum barwny. Miejscami obraz może również ulec posteryzacji. Już powyżej ISO 200 obraz zaczyna tracić na detalach. Jest to zauważalna wada tym bardziej, że aparat pozwala na fotografowanie przy dużych ogniskowych. Aby zdjęcie było ostre przy większym przybliżeniu, często będziemy musięli zwiększyć ISO aby użyć niższych czasów naświetlania i zapobiec poruszeniu - a wtedy obraz automatycznie straci na jakości. Z tego też względu, tym użytkownikom, którym zależy na wykonaniu dobrej jakości krajobrazów czy portretów polecam wyposażenie się w statyw.

[converttable]

100 ISO
Samsung WB850F test
200 ISO
Samsung WB850F test
400 ISO
Samsung WB850F test
800 ISO
Samsung WB850F test
1600 ISO
Samsung WB850F test
3200 ISO
Samsung WB850F test

[converttable]

[kn_advert]

Odwzorowanie barw

Aparat WB850F nie ma większych problemów z prawidłowym odwzorowaniem barw. Kolory są nasycone i reprodukowane wiernie. W tej kwestii kompakt Samsunga spełnia pokładane w nim oczekiwania.

 

Pomiar światła i balansowanie bieli

Automatyka aparatu spisuje się bardzo dobrze w kontekście pomiaru ekspozycji oraz automatycznego ustawienia balansu bieli. Tutaj również trudno się do czegokolwiek przyczepić.

 

 

Ustawienie ostrości

Ustawianie ostrości w aparacie WB850F odbywa się, podobnie jak w przypadku innych kompaktów, na zasadzie detekcji kontrastu. W przypadku tego kompaktu jest ono stosunkowo szybkie i spisuje się całkiem sprawnie. Autofokus może mieć jedynie - tradycyjnie już - problemy w przypadku ujęć w słabym oświetleniu.

 

Tryb makro

Tryb makro aparatu nie spisuje się najlepiej ze względu na duża minimalną odległość ostrzenia obiektywu. Uzyskanie mocno rozmytego tła z dużym przybliżeniem tematu zdjęcia jest przez to znacznie ograniczone.

 [kn_advert]

Inne cechy

Oczywiście jak przystało na nowoczesny aparat, nie mogło w testowanym Samsungu WB850F zabraknąć trybu wideo i kilku innych ważnych cech. Przedstawimy je na tej stronie po kolei.

 

Tryb filmowania

Kompakt WB850F pozwala kręcić klipy wideo w rozdzielczości FullHD 1080p z prędkością 30 kl./s. Jakość dźwięku jest przyzwoita, jedynie problemy mogą wystąpić z szumem podczas podmuchu wiatru. Poniżej znajduje się przykładowy klip.

 

Zasilanie

Aparat WB850F wyposażono w akumulator SLB-10A. Użytkownikom aparatu polecam jednak wyposażyć się w zapasową baterię. Akumulator szybko się czerpie i wystarcza go na zaledwie 2-3 godziny fotografowania.

Samsung WB850F test
 Komora na akumulator oraz kartę pamięci.

 

Pamięć

Wraz z kompaktem możemy użyć kart pamięci SDSC, SDHC oraz SDXC.

 

Złącza

Samsung WB850F wyposażony jest w złącza USB 2.0 oraz NTSC/PAL. Co bardzo dziwne, jak na tak nowoczesny aparat, producent nie zaopatrzył go w wyjście HDMI. W cyfrówce z 2012 roku brak tego złącza wypada uznać za poważną wadę.

Samsung WB850F test
 Złącza aparatu.

 

[kn_advert]

Inne cechy

Aparat Samsung WB850F wyposażony został w szereg filtrów artystycznych pozwalających na kreatywne zniekształcenie obrazu bez konieczności używania dodatkowego oprogramowania do obróbki zdjęć. W szczególności spodobał nam się filtr "szkic" którego efekt zobaczyć można poniżej.

Samsung WB850F test
Filtr artystyczny "szkic".

 

Funkcje Wi-Fi oraz GPS

Samsung WB850F wyposażony został w popularne ostatnimi czasy funkcje Wi-Fi oraz GPS. Dzięki łączności bezprzewodowej możemy sterować aparatem z telefonu komórkowego (dotyczy to smartfonów z systemem Android) co jest przydatne na przykład kiedy chcemy wykonać autoportret i jest dobrą alternatywą dla samowyzwalacza. Na ekranie telefonu pojawi się wtedy podgląd kadru i dodatkowo będziemy mogli manipulować ogniskową. Ponadto dzięki Wi-Fi możemy od razu wysyłać zdjęcia na Facebooka czy też przsłać fotografie pocztą elektroniczną - wszystko to pod warunkiem oczywiście, że mamy dostęp do sieci Wi-Fi z internetem.

Dzięki funkcji GPS natomiast do wykonanych zdjęć dodane zostaną tagi z położeniem geograficznym a nawet kierunkiem fotografowania. Dzięki temu nigdy nie zapomnimy gdzie wykonane zostało zdjęcie oraz co na nim jest przedstawione. Dodatkowo na karcie pamięci zainstalować możemy mapę naszej lokalizacji, na której zaznaczone zostaną najpopularniejsze atrakcje turystyczne w naszej okolicy.

 

 

Podsumowanie

Podsumowując, aparat WB850F jest zaawansowanym zuperzoomem o kieszonkowych rozmiarach. Może się on pochwalić rozbudowaną i skuteczną automatyką oraz pełnymi możliwościami manualnej kontroli, co przypadnie do gustu zarówno początkującym jak i zaawansowanym użytkownikom. Jest to niewątpliwie aparat o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. NIestety jakość obrazu oferowana przez WB850F pozostawia sporo do życzenia, zwłaszcza kiedy fotografujemy na wyższych ISO. Aparat mogę polecić każdemu, kto szuka wszechstronnego kompaktu o bardzo dużych możliwościach i nie planuje wykonywania wydruków na bardzo dużych formatach.

Ocena końcowa (w skali 1-6):
 Canon G1 X
dobry +
 
Zalety
  • wysokiej jakości wykonanie
  •  wygodne menu
  • duży zoom
  • pełny tryb manualny
  • szeroka gama filtrów artystycznych
  • Wi-Fi
  • GPS
Wady:
  • słaba żywotność baterii
  • brak złącza HDMI
  • duża minimalna odległość ostrzenia dla dużych ogniskowych


Parametry techniczne aparatu

Nazwa Samsung WB850F
Rozdzielczość 16,2 MP
Matryca BSI CMOS, rozmiar 7,77 mm
Format zapisu zdjęć JPEG
Zapis filmów 1920 x 1080, 30 kl./s
Czułość ISO 100 - 3 200
Stabilizacja obrazu optyczna, cyfrowa
Wyświetlacz AMOLED 3", 614 tys. punktów
Wizjer brak
Wymiary 109,5 x 62,2 x 24,9 mm
Waga 232 g
Akcecoria

bateria z ładowarką
pasek
CD-ROM z oprogramowaniem
kabel USBAparat Samsung WB850F został udostępniony do testu przez Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

[kn_advert]

Galeria zdjęć testowych

Zdjęcia do galerii wykonane zostały z wykorzystaniem automatycznego ustawienia balansu bieli. Kliknięcie miniatury spowoduje wyświetlenie powiększonego zdjęcia. Aby pobrać oryginalne zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości należy kliknąć link z nazwą formatu.

Samsung WB850F test Samsung WB850F test Samsung WB850F test

57 mm, 1/350 s, f/5.5, 400 ISO
JPEG

57 mm, 1/350 s, f/5.5, 1600 ISO
JPEG

7,5 mm, 1/1500 s, f/8.0, 100 ISO
JPEG

Samsung WB850F test Samsung WB850F test Samsung WB850F test
13,9 mm, 1/750 s, f/8.9, 100 ISO
JPEG
38,6 mm, 1/1000 s, f/8.5, 100 ISO
JPEG
86.1 mm, 1/90 s, f/8.5, 100 ISO
JPEG
Samsung WB850F test Samsung WB850F test Samsung WB850F test
86.1 mm, 1/125 s, f/8.5, 100 ISO
 JPEG
38,6 mm, 1/60 s, f/8.5, 400 ISO
JPEG
30,8 mm, 1/60 s, f/8.9, 400 ISO
JPEG
Samsung WB850F test Samsung WB850F test

Samsung WB850F test

38,6 mm, 1/350 s, f/8.5, 200 ISO
JPEG
11,4 mm, 1/180 s, f/6.3, 200 ISO
JPEG
86,1 mm, 1/350 s, f/6.9, 200 ISO
JPEG
Samsung WB850F test Samsung WB850F test Samsung WB850F test
 30,8 mm, 1/15 s, f/5.0, 200 ISO
JPEG
 38,6 mm, 1/45 s, f/5.4, 200 ISO
JPEG
86,1 mm, 1/125 s, f/8.5, 200 ISO
JPEG
  Samsung WB850F test  
  16,5 mm, 1/250 s, f/3.9, 400 ISO
JPEG
 

 [kn_advert]www.swiatobrazu.pl