5 października 2020, 10:51
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1325 razy

Schronienia bezdomnych wewnątrz bogatych rezydencji

Schronienia bezdomnych wewnątrz bogatych rezydencji

Jana Sophia Nolle przygotowała kontrastujące ze sobą zestawienia, które ukazują dobytek bezdomnych ludzi, umieszczony wewnątrz drogich rezydencji - Przepych pojedynczych pomieszczeń zderza się ze świadomością, iż rzeczy bezdomnych składają się nie tylko na cały ich dobytek, ale również tworzą ich schronienie.

Wnętrza bogatych rezydencji sfotografowane przez Janę Sophia Nolle mają różne oblicza - od ociekających luksusem po minimalistyczne formy. Niezależnie od tego czy są wypełnione drogimi przedmiotami, czy raczej we wnętrzach stoi tylko kilka obiektów, wszystkie elementy wystroju stanowią wybór mieszkańców a nie konieczność zgotowaną niekiedy przez los. Chociaż część pomieszczeń same w sobie niekoniecznie byłyby postrzegane jako luksusowe, to w zestawieniu z dobytkiem bezdomnych osób zaczynają jawić się jako pełne przepychu.
 
fotoreportaż
 
fot. Jana Sophia Nolle
 
Artystka fotografowały wnętrza będące własnością zamożnych ludzi mieszkających w San Francisco. Konstrukcje mające dać schronienie bezdomnym osobom składają się z wodoszczelnych plandek, kartonów, wózków sklepowych i innych małych przedmiotów znalezionych najczęściej na śmietnikach czy wysypisku. Celem stworzenia tej serii (która została podsumowana w książce) było zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat istniejących dysproporcji w poziomie życia. 
 
"Sztuka nie może niestety sama w sobie rozwiązywać problemów ani zmieniać społeczeństwa, ale może obudzić ludzi" stwierdza artystka. Pracę nad swoim cyklem fotografii rozpoczęła już w 2017 roku, ale wyglada na to, iż w międzyczasie nierówności w zakresie uzyskiwanych dochodów tylko się pogłębiły. Ostatnie doniesienia mówią o tym, iż chociaż najbogatsi Amerykanie odnotowali wzrosty dochodów w ciągu ostatnich kilku miesięcy (na przekór pandemii i kryzysowi), o tyle ludzie o niższych dochodach nie powrócili nawet do poziomu z przed pandemii. 
 
Według danych zgromadzonych do końca marca bieżącego roku 1% Amerykanów posiada 31% ogólnokrajowego majątku. Jana Sophia Nolle chciała mimo to próbować swoimi zdjęciami przypominać ludziom o wspólnym człowieczeństwie niezależnym od dochodów. "Pracując nad tą serię zauważyłam, że wielu bezdomnych ludzi mówi, iż czują się niewidzialni dla mieszkańców takich rezydencji" dzieli się spostrzeżeniami artystka. 
 
Po zrealizowaniu zdjęć w San Francisco fotografka zamierzała powtórzyć taką realizację w Paryżu i Berlinie. Zagrożenie związane z pandemią nieco pokrzyżowało jej plany, ale teraz powoli wraca do swoich zamiarów. W międzyczasie buduje relacje z ludźmi doświadczonymi przez problem bezdomności. Zwraca przy tym uwagę na kwestię zakażenia koronawirusem osób żyjących bez dachu nad głową. 

Schronienia bezdomnych rozstawione w bogatych wnętrzach - zobacz fotoreportaż 

fotoreportaż

fot. Jana Sophia Nolle

fotoreportaż

fot. Jana Sophia Nolle

fotoreportaż

fot. Jana Sophia Nolle

fotoreportaż

fot. Jana Sophia Nolle

fotoreportaż

fot. Jana Sophia Nolle

fotoreportaż

fot. Jana Sophia Nollewww.swiatobrazu.pl