31 stycznia 2020, 09:56
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1459 razy

Selfie na zupełnie innym poziomie - astronautka zrobiła sobie zdjęcie podczas spaceru kosmicznego

Selfie na zupełnie innym poziomie - astronautka zrobiła sobie zdjęcie podczas spaceru kosmicznego

W miniony weekend astronautka Jessica Meir dosłownie wniosła na nowy poziom hashtag #SelfieSunday - Pod tym hasłem kryją się niedzielne selfie, wykonywane przez internautów na całym świecie. Część użytkowników mediów społecznościowych próbuje się przy tym wyróżnić, ale chyba nikomu nie uda się pobić Jessiki, która wykonała autoportret… na orbicie okołoziemskiej.

Selfie wykonane podczas spaceru kosmicznego

W miniony weekend odbył się spacer kosmiczny członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Podczas niego Jessica Meir wykonała selfie, wykorzystując do tego własne odbicie z elementach konstrukcyjnych ISS - a dokładnie panele słoneczne. Na Twitterze, gdzie publikuje swoje spektakularne zdjęcia z orbity, podzieliła się z internautami kadrem, ukazującym przyłbicę jej skafandra kosmicznego. Fotografia niezwykle spodobała się śledzącym jej profil i stała się prawdziwym wiralem. 
 
selfie
 
fot. Jessica Meir
 
selfie
 
fot. Jessica Meir
 
Co ciekawe do wykonania opisywanego selfie wykorzystała specjalnie przystosowanego do fotografowania w przestrzeni kosmicznej Nikona D5 z obiektywem 28 mm. Model ten ma m.in. specjalne białe osłony, które pozwalają na odbijanie światła i ograniczanie nagrzewania się sprzętu. 
 
Choć zdjęcie wzbudziło ogromny entuzjam internautów i z pewnością jest mocnym kandydatem do selfie roku, to warto wspomnieć, że więcej astronautów i astronautek wykonało sobie pamiątkowe autoportrety podczas przebywania w otwartej przestrzeni kosmicznej. Jednym z najpopularniejszych jest obraz zarejestrowany przez Akihko Hoshide w 2012 roku. Za pierwsze tego typu kosmiczne selfie uważa się zdjęcie wykonane przez Buzza Aldrina podczas jego spaceru kosmicznego odbytego w 1966 roku.
 
selfie
 
Akihko Hoshide podczas spaceru kosmicznego odbytego w sierpniu 2012 roku / Źródło: JAXA
 
selfie
 
Buzz Aldrin podczas spaceru kosmicznego w 1966 / Źródło: NASA
 
Wracając do fotografii wykonanej przez Jessicę Meir, to z pewnością poza przyciągnięciem uwagi internautów do własnego profilu i ogólnie misji kosmicznych oraz prac realizowanych na ISS, udało jej się spektakularnie zareklamować Nikona (choć to z pewnością to po prostu efekt uboczny wykorzystywania sprzętu tego producenta przez NASA). 
 


www.swiatobrazu.pl