Sentymentalnie

Sentymentalnie

Gdy studiowałam fotografię 6 lat temu, aparat cyfrowy był wielką rzadkością. Jedyna szansą na zaliczenie ćwiczeń było przyniesienie własnoręcznie zrobionych odbitek. Nieprawdopodobne, jak szybko tamte czasy się skończyły.


Jeden z kanałów telewizji nadaje latem program, w którym wspominane są filmy, seriale, audycje nadawane w telewizji przed laty. „Reksio”, „Dynastia”, relacjonowane niegdyś posiedzenia Partii – wszystko to wspominają dziś z rozrzewnieniem znane osoby niezależnie od wieku. Bo nagle okazuje się, że ktoś, kto dziś ma 60 lat pamięta „Bolka i Lolka” tak samo dobrze, jak osoba, która nie ma jeszcze trzydziestki. Czy to znaczy, że 20 lat temu cała Polska oglądała kreskówki?
Pewnie nie, pewnie chodzi o to, że po latach wrodzona ludziom tendencja do sentymentalizmu powoduje, że choć szczegóły się zacierają, każdy „jakoś tam” pamięta, co było kiedyś.
Wspomniany program skojarzył mi się z innym zdarzeniem. Kilka tygodni temu wybrałam się – po bardzo długiej przerwie – na warszawską giełdę fotograficzną. Jeszcze 5 lat temu bywałam tam co niedziela, najpierw wyczekując w długiej kolejce do wejścia, później przeciskając się w tłumie wielbicieli fotografii. Miałam swoje ulubione stoisko, na którym kupowałam filmy – niestety nie tylko ja, zawsze trzeba było poświęcić kilkadziesiąt minut na zakupy, bo kolejka kłębiła się przez cały parter Stodoły. I nawet nie przeszkadzało to, że na sporym odcinku przebiegała tuż obok nie zawsze czystej toalety. Warto było stać, bo wybór duży, ceny atrakcyjne, a sprzedający państwo zawsze doradzili, czy do czarno-białych pejzaży to lepiej wziąć Ilforda czy Neopana.
Jak jest teraz na giełdzie? Po pierwsze nie ma kolejki, ani do wejścia, ani do żadnego ze stoisk. Po drugie większości straganów też już nie ma – nie trzeba się przeciskać pomiędzy rozstawionymi wszędzie stolikami – teraz handluje się „w komforcie”, wśród pustych stołów. Choć ci sami państwo nadal sprzedają negatywy, raczej nie zjeżdżają już do nich fotografowie z całego województwa. Prawdopodobnie za rok – dwa istnienie giełdy nie będzie już miało sensu.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem