3 czerwca 2009, 15:01
Autor: Piotr Madura
czytano: 6204 razy

Sharp opracował nową generację matryc LCD opartych na pięciu kolorach

Sharp opracował nową generację matryc LCD opartych na pięciu kolorach

Szykuje się mała rewolucja w konstrukcji matryc LCD. Konstruktorzy z firmy Sharp wyprodukowali nową matrycę składającą się pięciu (nie jak standardowo trzech) filtrów kolorystycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowe monitory oparte na tej technologii mają odwzorowywać do 99 procent kolorów występujących w naturze. Wstępnie podane parametry nowego ekranu wyglądają bardzo obiecująco.

Specjaliści z laboratorium firmy Sharp postanowili pójść tą samą drogą co producenci drukarek fotograficznych i opracowali protyp nowej generacji matryc LCD o poszerzonej gamie kolorów tworzących obraz. W odróżnieniu od tradycyjnych wyświetlaczy LCD opierających się na trzech filtrach: czerwonym, zielonym i niebieskim, zaprojektowany przez firmę Sharp zawiera dodatkowo filtr cyjanowy oraz żółty. Rozwiązanie to ma zapewnić poszerzenie do blisko 99% wyświetlanej palety barw występujących w naturze, które oko ludzkie zdolne jest rozróżnić. W palecie tej mają się zawrzeć m.in się takie kolory jak szmaragdowy błękit morza, złoty żółty znany z blaszanych instrumentów dętych oraz głęboki czerwony lekko wpadający w fiolet. Tradycyjne matryce LCD mają niestety problemy z odwzorowaniem wymienionych barw.

Dodatkową zaletą nowej technologii ma być niższe zużycie energii niezbędnej do podświetlenia matrycy, co w praktyce przełożyć się ma na dodatkowe oszczędności. Według wstępnych danych, nowego typu matryca będzie miała przekątną 60,5 cala i rozdzielczość obrazu zgodną z Full HD, czyli 1920 x 1080 piksel. Jasność sięgać ma  450 cd/m2 przy temperaturze barwowej 6500 Kelwinów zaś statyczny kontrast 2000:1


Na chwilę obecną data wprowadzenia nowych matryc do seryjnej produkcji pozostaje nieznana.

 

 

Źródło: Sharp

 

 

 

 

 www.swiatobrazu.pl