7 października 2020, 07:11
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1263 razy

Sigma wysłała swój sprzęt w niebo, by pokazać Ziemię z kosmosu

Sigma wysłała swój sprzęt w niebo, by pokazać Ziemię z kosmosu

Brytyjski oddział Sigma w ostatnim czasie wysłał swój sprzęt w kosmos, z pomocą firmay Sent Info Space - W tym celu przymocowano parę aparatów Sigma fp do dwóch balonów meteorologicznych, które wzniosły się na wysokość około 30 kilometrów. Wszystko w celu wykonania pięknych ujęć Ziemi z górnych warstw atmosfery.

Sigma wysłała swój sprzęt bardzo wysoko

Cóż - trzeba jednak na początku tego tekstu sprowadzić Sigmę nieco na Ziemię. Umowną granicę kosmosu stanowi tzw. linia Kármána, która znajduje się na wysokości około 100 kilometrów. Jest to więc dużo powyżej tego, gdzie znalazły się aparaty Sigma fp. Niemniej to wydarzenie ciekawe i pokazujące, że seryjnie produkowany sprzęt może też posłużyć do obrazowania Ziemi z naprawdę niecodziennej perspektywy. 
 
Cała operacja była rzecz jasna akcją marketingową. Podczas lotu udało się zarejestrować fotografie i filmy w jakości 4K. Wysłanie tego sprzętu tak wysoko miało na celu podkreślenie, iż Sigma fp to najmniejszy i najlżejszy na świecie pełnoklatkowy bezlusterkowiec. Do obrazowania posłużył także obiektyw Sigma 14 mm f/1.8 DG HSM z linii Art. 
 
Sigma
 
Sigma fp
 
Pomimo tego delikatnego pstryczka na samym wstępie artykułu, trzeba Sigmie oddać co jej. Otóż takie wyniesienia w górne warstwy atmosfery sprzętu miały dosyć często miejsce, ale Sigma po raz pierwszy zaprezentowała materiały w takiej jakości. Dotychczas korzystano z usług kamer sportowych GoPro itp., natomiast w przypadku tej operacji do dyspozycji była pełnoklatkowa matryca. Sigma skomentowała ten fakt słowami, iż "jest to najlepszej jakości materiał jaki kiedykolwiek powstał z tego punktu widzenia".
 
Ostateczny werdykt czy tak jest w rzeczywistości wygłosi zapewne publika. Co prawda nie takie ujęcia od wielu lat rejestrują astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z drugiej strony obrazy Sigmy wydają się jakby bardziej dostępne przeciętnemu użytkownikowi i myślę, że mogą nawet uruchomić wyobraźnię pozwalając pomarzyć o dostępnych w przyszłości dronach (czy innych statkach powietrznych) zdolnych do takich lotów a produkowanych seryjnie. 
 
Tak czy inaczej zawsze miło jest nacieszyć oczy widokami Ziemi z góry. Poniżej możesz zobaczyć wideo ukazujące przeprowadzoną przez Sigmę i Sent Into Space akcję wyniesienia w górne warstwy atmosfery aparatów Sigma fp. 
 www.swiatobrazu.pl