Skleroza Maćka Stępińskiego

Skleroza Maćka Stępińskiego

W warszawskiej Galerii Leto rozpoczyna się wystawa zdjęć Maćka Stępińskiego. Fotografi pokaże prace, które odnoszą się do tego, o czym na przestrzeni życia zapominamy.


Projekt Skleroza odnosi się do wszystkiego, o czym zapomnieliśmy, co w mniej lub bardziej świadomy sposób zostało wyparte z naszej pamięci. Wynika z chęci przywrócenia wartości czemuś, co zawsze stało w opozycji do jakichkolwiek wartości – było marginesem, odrzutem, błędem. Powoływana do życia wystawa jest opowieścią o pułapkach, jakie napotyka na swojej drodze artysta. Dotyczą one zarówno problemu postmodernistycznego powtórzenia, oporności formy, w której pracuje twórca, afunkcjonalności sztuki oraz absurdu, który bardzo często w niewyjaśniony sposób wkrada się do dzieł.

Stworzona przez Maćka Stępińskiego opowieść jest czymś w rodzaju hymnu na cześć wykluczonego, apologii wątpliwości przed postawieniem kolejnej kreski. Artysta bazując nie tylko na własnym dorobku twórczym żongluje obiektami, które straciły swoje właściwości budując z nich własną narrację. Przypomina, że sztuka lubi nas zwodzić, wymykać się spod interpretacji i zaskakiwać. Cała wystawa jest jakby odbiciem tego, co znajduje się za symboliczną dziurą w suficie. Obrazem, który jak w camera obscura przenika do galerii. Kryjąca się ponad nią przestrzeń, choć ma długą historię straciła całkowicie swoją funkcję, zmieniając się w relikt dotknięty wojennymi zniszczeniami. Na czas trwania wystawy staje się natomiast mrocznym gabinetem demiurga, z którego sączy się obraz.

Wystawa tym bardziej przekonuje, jeżeli włączymy ją w kontekst dotychczasowej twórczości Maćka Stępińskiego. Pomiędzy estetycznie dopracowanymi ekspozycjami Stepinskiego, na których oglądać mogliśmy precyzyjnie skomponowane i doskonale wyprodukowane cykle fotografii i minimalistyczne filmy, obecna wyróżnia się nie tylko wizualnie. Przez swój autoironiczny charakter sprawia, że inaczej patrzymy na artystę, który jest w stanie ocenić swoje dotychczasowe prace krytycznie i postawić nad nimi ponowoczesny znak zapytania.

Kurator: Piotr Sikora
www.stepinski.com


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem