Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaObiektywy CanonFotografia artystycznaPomysł na zdjęcieNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas


Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 17


 • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 45


 • Autor:
  Komentarzy: 6


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 11


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


Skradziono Twoje zdjęcie? Praktyczny poradnik w 10 krokach

Skradziono Twoje zdjęcie? Praktyczny poradnik w 10 krokach

Istnieje dość powszechne oczekiwanie użytkowników Internetu, że wszystko w nim będzie za darmo. To pewnie pozostałości z czasów, kiedy Internet pączkował, a autorzy robili wszystko, żeby spopularyzować swoje strony i produkty. Pojawiało się mnóstwo bezpłatnych aplikacji, grafik i innych dóbr, dostępnych nieodpłatnie, a Użytkownicy czerpali z internetowego skarbca pełnymi garściami. Czasy się jednak zmieniają, a prawo chroni wszystkich Twórców jednakowo - o czym nie wszyscy zdają się pamiętać. Wśród naszych Czytelników wielu padło ofiarą nieuprawnionego użycia ich prac – przekonaliśmy się o tym, publikując w przeszłości cykl dotyczący ochrony praw autorskich.Co możesz zrobić, jeśli stwierdzisz, że Twoje prawa zostały naruszone i ktoś – bez zezwolenia -  wykorzystał Twoją twórczość? Prezentujemy skondensowany poradnik.
 
1. Zachowaj spokój (choć wiemy, że to trudne) – podejmowanie pochopnych działań może spowodować poważne utrudnienia w dochodzeniu ewentualnych roszczeń.
 
2. Sprawdź, czy to na pewno Twoje dzieło – to niesamowite, jak bardzo podobne do siebie mogą być zdjęcia, wykonane przez różne osoby w tych samych miejscach.
 
3. Udokumentuj naruszenie – zanim podejmiesz jakiekolwiek inne kroki – zrób zrzuty ekranu, zapisz stronę na dysk, ewentualnie kup lub skopiuj produkt, na którym wykorzystano Twoją pracę (bardzo często są to okładki zeszytów, kubki, koszulki itp.); zanotuj datę naruszenia i wszelkie inne informacje, które są dostępne.
 
4. Pozyskaj świadków naruszenia (najlepiej dwóch znajomych, których poprosisz również o zapisanie strony i zrobienie zrzutów).
 
5. Przeczytaj artykuły z naszego archiwum:
 
 
6. Zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć – w zależności bowiem od tego, czego oczekujesz od naruszającego, kolejne działania mogą być bardzo zróżnicowane.
 
7. Jeśli chcesz załatwić sprawę polubownie, wezwij naruszającego do natychmiastowego usunięcia  naruszenia oraz do wypłaty wynagrodzenia za dotychczasowe użycie.
 
8. Jeśli uważasz, że naruszenie nie ma charakteru celowego, może wynikać z niewiedzy lub braku doświadczenia, uświadom naruszającego, w jaki sposób naruszył Twoje prawa i poproś, aby zaproponował kwotę rekompensaty – być może będzie satysfakcjonująca i uda się uniknąć dalszych komplikacji.
 
9. Jeżeli spotkasz się z brakiem reakcji lub wymijającymi odpowiedziami – patrz pkt. 10.
 
10. Jeśli oprócz wynagrodzenia będziesz oczekiwał jeszcze wynagrodzenia dodatkowego za nieuprawnione wykorzystanie prac, kwota zaproponowana przez naruszającego będzie rażąco odbiegać od Twoich oczekiwań – skontaktuj się z prawnikiem, najlepiej takim, który ma już doświadczenie w dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich i zrób to jak najszybciej.
 
Reklama

Fotografia studyjna dla początkujących


W studiu nie ma przypadków – każdy etap pracy twórczej musi być starannie zaplanowany i w pełni kontrolowany – a to wymaga odpowiedniej dawki wiedzy, którą zgromadziliśmy i w przystępny sposób opracowaliśmy w e-kursie, koncentrującym się na aspektach pracy w izolowanym, studyjnym środowisku.

 

W e-kursie pokazujemy całość pracy w studiu fotograficznym, począwszy od pomysłu na sesję a skończywszy na precyzyjnym ustawieniu wszelkich parametrów ekspozycji, balansu bieli, czy pozy ciała modelki.

 

Sprawdź jak przebiega e-kurs

 
Tytułowe zdjęcie: Barbara Jensen Vorster

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: PoradnikiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar Deja vu Mam nadzieję, że ktoś naruszy moje prawa i będę mógł zarobić.
Poradźcie mi, proszę, jakie strony powinienem przeszukiwać :)
2019.03.04 13:03, Deja vu # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

W wiosennym słońcu Wiosenny kicz wizula107 wizula106 wizula105 wizula104 wizula103