8 marca 2009, 12:17
Autor: Anna Cymer
czytano: 6673 razy

Sławni fotografują

Sławni fotografują

W zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej rozpoczyna się wystawa fotografii Marka Niedźwiedzkiego, znanego radiowca. To nie pierwsza znana osoba, która postanowiła pokazać światu swoje zdjęcia.

Czasem myślę sobie, że młodych fotografów, którym marzy się zorganizowanie swojej pierwszej wystawy, musi wściekać pasja celebrytów do robienia zdjęć. Bo gdy szef galerii będzie miał do wyboru ? jako przyszłą wystawę ? zdjęcia osoby z pierwszych stron gazet i nikomu nieznanego studenta, chyba nie ma wątpliwości, czyje zdjęcia wybierze.
Gdy swoje fotografie chce pokazać znana (z czegoś innego niż fotografia, rzecz jasna) osoba, mało kto patrzy na jakość tych zdjęć. Nie chcę deprecjonować dorobku fotograficznego sławnych postać, raczej zwrócić uwagę na pewne zjawisko, które ? jak sądzę ? ma miejsce na całym świecie. Gdy znany aktor, piosenkarka, polityk przyjdą do galerii z propozycją pokazania swoich hobbystycznych prac na wystawie, mało kto będzie patrzył, jak wysoki (lub niski) poziom te prace reprezentują. Przecież taką wystawę nagłośni samo nazwisko ich twórcy ? nikt nie będzie prac oceniał merytorycznie.

Zdjęcia sław można w uproszczeniu podzielić na kilka kategorii. Po pierwsze ? celebryci robią zdjęcia w podróżach. Do tej ? najliczniejszej chyba ? grupy należą wspominane już zdjęcia Marka Niedźwiedzkiego. Legendarny twórca Listy Przebojów Programu III od lat w wywiadach opowiada o swojej fascynacji Australią ? teraz postanowił za pomocą swoich zdjęć pokazać uroki tego kontynentu także innym. (o wystawie czytaj TUTAJ)


fot. Marek Niedźwiedzki

Poza radiowcem swoimi pracami z egzotycznych wypraw chwali się m.in. znany u nas z filmu Miasteczko Twin Peaks Kyle MacLachlan. Na jego stronie internetowej (www.kylemaclachlan.com) pokazuje nie tylko dokumentację swoich sukcesów w golfie oraz zdjęcia ukochanych psów, ale także fotografie, które sam wykonał podczas rozlicznych wyjazdów wakacyjnych.


fot. Kyle MacLachlan , źródło: www.kylemaclachlan.com

Druga grupa ? to artyści, którzy robią zdjęcia podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków, a więc na planie filmowym czy na deskach teatru. W Polsce znany z tego jest Janusz Gajos, doskonały aktor, który od kilku lat dokumentuje też otaczający go świat ? głównie teatralny. Jedną z jego wystaw można było rok temu zobaczyć w Warszawie (CZYTAJ). Zaplecze planów filmowych fotografuje też znany gwiazdor hollywoodzki ? Jeff Bridges. Aktor upodobał sobie szczególnie formę czarno-białej panoramy i w tej formie tworzy całkiem ciekawe obrazy, m.in. z planów filmów Big Lebowski i Wspaniali bracia Baker. Poza tym, że zdjęcia można zobaczyć na jego stronie internetowej (www.jeffbridges.com), aktora jako fotografa reprezentuje galeria Rose Gallery w Santa Monica. Bridges wydał też album ze swoimi zdjęciami pt. Pictures (można go kupić nawet w Empiku).


Okładka albumu ze zdjeciami autorstwa Jeffa Bridgesa


W swojej branży pozostaje także fotograficznie Bryan Adams, który poza śpiewaniem piosenek chętnie fotografuje innych ich wykonawców. Ma na koncie np. zupełnie udaną sesję, którą zrobił zespołowi Take That (ZOBACZ).


Take That, fot. Bryan Adams, źródło: www.bryanadams.com

Trzecią grupę fotografujących celebrytów stanowią ci, którzy poszukują czegoś więcej, dla których fotografia jest formą ?artystyczną?, którzy poprzez zdjęcia wypowiadają się na tematy zupełnie inne niż na co dzień. Jednym z takich twórców jest piosenkarz country, Kenny Rogers. Jego zdjęcia, chyba świadomie nawiązujące do najlepszych tradycji amerykańskiej fotografii spod znaku Ansela Admasa, to coś o wiele więcej niż tylko obrazki z wycieczek. Może też dlatego tak chętnie się piosenkarz nimi chwali ? m.in. na swojej stronie internetowej www.kennyrogers.biz .
Dziś każdy może fotografować. A jeśli do tego ma się znane nazwisko ? to i o karierę łatwiej. 


fot. Kenny Rogers, źródło: www.kennyrogers.bizwww.swiatobrazu.pl