20 sierpnia 2021, 08:26
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1200 razy

Piękne ćmy zarejestrowane z prędkością 6000 kl./s

Piękne ćmy zarejestrowane z prędkością 6000 kl./s

Filmy slow motion odkrywają przed nami nieznane dotąd światy i pokazują codzienne zjawiska w niezwykły sposób - Kolejnym tego przykładem jest nagranie przedstawiające piękne ćmy, stworzone przez dr Adriana Smitha. Ten naukowiec i pasjonat regularnie publikuje unikalne filmy, ukazując owady w zwolnionym tempie.

Zdumiewające ćmy w filmie slow motion

Dr Adrian Smith zasłynął filmami w zwolnionym tempie, które pokazywały jak owady wybranych gatunków podrywają się do lotu lub skaczą. Dzięki temu możliwe było poznanie poszczególnych faz ich ruchu. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż część z owadów wydawała się przy tym całkiem… niezgrabna. Mimo to udawało im się pokonywać grawitację czy całkiem sprawnie się poruszać. Innym dokonaniem tego naukowca było wykorzystanie ultra szybkiej kamery do zarejestrowania ruchu najszybszego owada na świecie. Aby uchwycić poszczególne jego fazy ruchu konieczne było skorzystanie z kamery rejestrującej świat z prędkością aż 73 000 kl./s. O tych dziełach dra Adriana Smitha pisaliśmy na łamach ŚwiatObrazu.pl.
 
Teraz przyszła kolej na film uchylający tajemnice ze świata ciem. W porównaniu z poprzednimi filmami użyta do realizacji tego projektu kamera pozwalała na zarejestrowanie "zaledwie" 6000 kl./s. To jednak wystarczyło do ukazania subtelnych ruchów nocnych motyli. 
 
Dr Adrian Smith zauważa, że "cała nauka sprowadza się do robienia rzeczy, które pozwalają zobaczyć świat na nowo". Przez więksozśc czasu oznacza to gromadzenie danych, przeprowadzanie testow czy tworzenie hipotez, ale często praca naukowca może także przypominać pracę artysty, który tworzy tak niebywałe filmy. 
 
Przy takim spowolnieniu można z łatwością zobaczyć szczegóły ruchu nocnych motyli, które przy normlanej obserwacji gołym okiem uciekają ludzkiej perecpejci. Film dra Adriana Smitha pozwala na nowo odkryc piękno każdej ćmy. Po obejrzeniu tego filmu z pewnością noc stanie się bliższa każdemu.  
 www.swiatobrazu.pl