9 listopada 2022, 10:55
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2948 razy

Smartfon Xiaomi kompatybilny z pełnowymiarowymi obiektywami Leica

Smartfon Xiaomi kompatybilny z pełnowymiarowymi obiektywami Leica

Xiaomi opracowało smartfon, do którego można przymocować pełnowymiarowe obiektywy Leica - Jest to koncepcyjny model urządzenia mobilnego bazujący na Xiaomi 12S Ultra.

Smartfon z obiektywem z aparatu Leica - czy to dobry pomysł?

Współpraca Xiaomi i Leica pozwoliła na powstanie smartfonów z serii 12S, jednakże pomysły były bardziej ambitne. W ramach wspólnych działań tych producentów powstał koncepcyjny model smartfona, który zakładał możliwość połączenia go z pełnowymiarowymi obiektywami Leica do aparatów. W tym smartfonie obecny jest drugi 50,3-megapikselowy czujnik zlokalizowany w wybrzuszonej części obudowy. Możliwe jest podłączenie do niego adaptera, który łączy smartfon ze szkłami Leica z bagnetem M.
 
 
 
 
Xiaomi 12S Ultra z funkcją mocowania obiektywów Leica M
 
Nie jest to konstrukcja przewidziana dla masowych odbiorców - powstało zaledwie 10 sztuk tego urządzenia. Każdy z takich smartfonów kosztuje około 202 188 złotych. Xiaomi wysłało kilka egzemplarzy do influencerów do testów. Firma nie zdradziła jednak, czy planowała masową produkcję tego urządzenia (co jest raczej mało prawdopodobne), ujawniając jedynie, że istniejące modele powstały podczas opracowywania 12S Ultra, który ostatecznie doczekał się masowej produkcji. 
 

Fotografia kulinarna od kuchni

 

 

zobacz szczegóły >>>

Smartfon koncepcyjny faktycznie działa, a Xiaomi udostępniło kilka przykładowych zdjęć wykonanych tym sprzętem.

 
 
Źródło: Xiaomi
 
 
Źródło: Xiaomi
 
 
Źródło: Xiaomi
 
To nie pierwsza koncepcja smartfona, w którym zastosowano pełnowymiarowy obiektyw. W 2014 Sony wyprodukowało parę urządzeń do mocowania do smartfonów, które były kompatybilne z obiektywami z bagnetem Sony E. Obiektywy nie były jednak fizycznie montowane bezpośrednio do urządzenia mobilnego, a obrazy były przesyłane bezprzewodowo po ich zarejestrowaniu. 
 
W 2015 roku Olympus przedstawił Olympus Air, czyli 16-megapikselowy aparat, który używał smartfona jako ekranu do podglądu na żywo. Żadne z urządzeń nie radziło sobie jednak specjalnie dobrze i nie przynosiło komercyjnego sukcesu, stąd oba projekty zostały stosunkowo szybko porzucone. 
 
Za każdym razem, gdy producent łączy smartfony z pełnowymiarowymi obiektywami, jest grupa użytkowników, która wyraża zainteresowanie taką koncepcją, ale to jeszcze nie było na tyle duże zainteresowanie, aby doprowadzić do jakiejś istotnej zmiany w trendzie rozdzielenia fotografii mobilnej i wykonywanej aparatami. Wygląda jednak na to, że mimo iż koncept Xiaomi i Leici wydaje się interesujący, to wciąż nie odniósłby odpowiedniego sukcesu, aby nie narazić producenta na straty zamiast przynieść satysfakcjonujące zyski. 
 
Kursy fotograficzne on-line w abonamencie

 www.swiatobrazu.pl