11 kwietnia 2022, 13:28
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1771 razy

Sonda Juno uchwyciła Jowisza, Io i Europę na jednym zdjęciu

Sonda Juno uchwyciła Jowisza, Io i Europę na jednym zdjęciu

NASA udostępniła zapierające dech w piersiach zdjęcie Jowisza i jego dwóch księżyców Io i Europa - Obraz został uchwycony niedawno przez sondę kosmiczną Juno, fotografia została zarejestrowana 12 stycznia 2022 roku w trakcie przelotu w pobliżu gazowego giganta. Szczęście sprzyjało badaczom, gdyż możliwe było uchwycenie kilku ciał niebieskich w jednej klatce.

Sonda Juno uchwyciła Jowisza i jego ciekawe Księżyce

Chociaż zdjęcie zostało zarejestrowane 12 stycznia, to zespół badaczy NASA obsługujących Juno opublikował go w marcu. Na zdjęciu widać południową półkulę Jowisza, a także jedno z najbardziej wulkanicznych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym czyli Io, a także pobliską Europę, która skrywa globalny ocean płynnej wody ukryty pod grubą warstwą lodu na powierzchni. 
 
zdjęcia NASA
 
Jowisz, Io i Europa na jednym zdjęciu zarejestrowanym przez sondę Juno. / Źródło NASA
 
Według zespołu Juno księżyc Europa zostanie jeszcze lepiej zbadany we wrześniu, gdy sonda przeleci w najmniejszej odległości od tego lodowego księżyca od kilkudziesięciu lat. Jeszcze później w 2023 roku i na początku 2024 Juno zbliży się ponownie do Io. Astronomowie - nie tylko związani z NASA - z pewnością z niecierpliwoscią wyczekują efektów tych przelotów. A te zdecydowanie dostarczą kolejne zachwycające zdjęcia. 
 
NASA zdradziło, że w momencie wykonywania tej fotografii Juno znajdował się w odległości 61 000 kilometrów od szczytów burzliwych chmur Jowisza. Na pierwszy rzut oka bardzo łatwo przeoczyć księżyce Jowisza widoczne na tym zdjęciu. Wynika to z tego, że ich wymiary na zdjęciu stanowią zaledwie 2% promienia gazowego giganta, ale dobrze się przyglądając można się cieszyć podziwianiem tych pięknych obiektów. 
 
zdjęcia NASA
 
Ogromne różnice w rozmiarach omawianych ciał niebieskich sprawiają, że trzeba mocno się przyjrzeć, aby dostrzec księżyce gazowego giganta. / źródło: NASA
 
 
Co ciekawe obydwa Księżyce są bardzo od siebie odmienne. Io jest najbardziej wewnętrznym księżycem Jowisza, co skutkuje tym, że jest nieustannie rozciągany i ściskany przez ogromne przyciąganie wielkiej planety. W rezultacie Io jest bardzo wulkaniczny i wyrzuca na setki kilometrów w kosmos strumienie siarkowej magmy.
 
Europa jest z kolei lodowym ciałem niebieskim, jednakże pod skorupą lodu znajduje się ogromny ocean. Przyjmuje się, że na Europie jest więcej wody niż na Ziemi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ocean ten skrywa proste formy życia. Ten ocean jest głównym celem badawczy misji Europa Clipper, która rozpocznie się w kolejnych latach. 
 


www.swiatobrazu.pl