12 lutego 2014, 16:39
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 11331 razy

Sony α6000 – obiecujący następca NEX-6

Sony α6000 – obiecujący następca NEX-6

Firma Sony zaprezentowała dość niespodziewanie kolejnego ze swoich bezlusterkowców, tym razem już bez członu NEX w nazwie. Sony α6000 reklamowany jest jako „aparat z najszybszym wśród aparatów z wymiennymi obiektywami systemem AF”. Choć prawdziwość tego hasła zweryfikuje dopiero czas i pierwsze testy, to należy przyznać, że sprzęt ten zapowiada się bardzo ciekawie.

Wiadomość prasowa

Firma Sony poinformowała, że w niedługim czasie na rynku pojawi się nowy korpus o handlowej nazwie ILCE-6000, szerzej znany jako Sony α6000, który oprócz znacznego wizualnego podobieństwa do modelu NEX-6, dysponować będzie najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi dostępnymi w aparatach tej klasy. W materiałach reklamowych szczególnie akcentuje się wydajność układu AF, który zgodnie z deklaracjami producenta ma być najszybszym systemem automatycznej regulacji ostrości wśród aparatów z wymiennymi obiektywami i matrycą formatu APS-C.
 

Sony a6000 Sony α6000 następca NEX-6 bezlusterkowiec aparat bezlusterkowy szybki AF
Sony α6000 – widok z przodu

 

Nastawianie ostrości w tym aparacie ma trwać zaledwie 0,06 sekundy. Jeśli okaże się to prawdą, to nowy model będzie się doskonale spisywać w sytuacjach, z którymi nie radzi sobie wiele innych urządzeń – na przykład przy fotografowaniu ulotnego wyrazu twarzy albo błyskawicznego serwu. Jeśli do tego doda się jeszcze 24,3-megapikselowy przetwornik obrazu Exmor APS HD CMOS i procesor BIONZ X, to w efekcie nowy bezlusterkowiec Sony może się okazać doskonałym aparatem na każdą okazję.

[kn_advert]

Korpus α6000 wzbogaci gamę bezlusterkowych aparatów firmy Sony. Będzie oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i tytanowej. Przede wszystkim jednak usatysfakcjonuje on tych użytkowników, którzy doceniali wprawdzie małe wymiary i wagę aparatów bezlusterkowych, ale nie chcieli rezygnować z dużej wydajności działania.
 

Sony a6000 Sony α6000 następca NEX-6 bezlusterkowiec aparat bezlusterkowy szybki AF
Sony α6000 – widok z tyłu

 

Duża wydajność systemu to zasługa opracowanego przez Sony, zaawansowanego systemu Fast Hybrid AF. Umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 179-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy współpracuje z dokładnym systemem AF opartym na detekcji kontrastu. Takie połączenie nie tylko zapewnia dużą prędkość ostrzenia, ale też wysoką wydajność w trybie seryjnym, bo aż 11 kl./s przy równoczesnym dokładnym śledzeniu ostrości. Na dodatek, system Fast Hybrid AF działa także przy nagrywaniu filmów.

Wewnątrz niedużego, starannie zaprojektowanego korpusu kryje się znacznie więcej zaawansowanych rozwiązań. Należy do nich jasny, czytelny wizjer OLED Tru-Finder, który poza komponowaniem ujęć umożliwia podgląd ostrości, ekspozycji i wpływu zmian różnych ustawień na wygląd końcowego zdjęcia. Znajdujące się na górze korpusu pokrętło trybu i pokrętło sterujące, pozwalają szybko i intuicyjnie wybrać żądane parametry ujęcia, bez odrywania wzroku od fotografowanej sceny. Siedem przycisków o programowalnym działaniu — w tym dwa dedykowane przyciski funkcji użytkownika — umożliwia przypisanie łącznie aż 43 funkcji. Do doświetlenia portretów i ciemnych wnętrz można natomiast użyć wbudowanej lampy błyskowej.
 

Sony a6000 Sony α6000 następca NEX-6 bezlusterkowiec aparat bezlusterkowy szybki AF
Schemat konstrukcji wizjera EVF o rozdzielczości 1,440 mln. punktów i stuprocentowym pokryciu kadru.

 

Wbudowany moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi pozwala przesyłać wykonane zdjęcia do telefonu lub tabletu. Z kolei w przypadku urządzeń wyposażonych w technologię NFC nawiązywanie łączności sprowadza się do jednego dotknięcia. Jedno dotknięcie wystarcza też do uruchomienia funkcji Smart Remote Control, umożliwiającej użycie telefonu komórkowego do zdalnego wyzwalania migawki i wyświetlania zdjęć.

Aparat Sony α6000 współpracuje z serwisem PlayMemories Camera Apps, oferującym szereg darmowych i płatnych aplikacji: efekty zdjęciowe, narzędzia i inne. W rezultacie funkcjonalność korpusu może wzrastać stosownie do doświadczenia i ambicji użytkownika. Z chwilą wprowadzenia modelu α6000 do sprzedaży pojawią się w nim trzy nowe aplikacje. Smooth Reflection służy do wykonywania zdjęć przy długich czasach otwarcia migawki bez troszczenia się o trudny, wymagający nieraz wieloletniej praktyki dobór obliczania i ustawiania parametrów ekspozycji. Liveview Grading to proste w użyciu narzędzie do korygowania kolorów w obrazie filmowym. Dzięki niemu można zmieniać głębię kolorystyki, balans barw i nasycenie kolorów, kontrolując efekt w czasie rzeczywistym jeszcze przed dokonaniem nagrania. Aplikacja Star Trail pozwala z kolei wygenerować w aparacie film ze smugami gwiazd, bez używania komputera, ani ręcznego montażu. Wystarczy wybrać jest z trzech dostępnych motywów i rozpocząć filmowanie rozgwieżdżonego nieba. Oprócz tego korpus Sony α6000 jest zgodny z opracowanym przez Sony interfejsem API Camera Remote API.
 

Sony a6000 Sony α6000 następca NEX-6 bezlusterkowiec aparat bezlusterkowy szybki AF
Aparat w czarnej wersji kolorystycznej, w zestawie typu double kit.

 

Wraz z aparatem Sony α6000 w sprzedaży pojawią się też przeznaczone do niego akcesoria — między innymi "skrojona na miarę" osłona LCS-EBC, chroniąca korpus przed zakurzeniem i porysowaniem w codziennym użytkowaniu. Umożliwia ona przesyłanie danych przez łącze USB, używanie funkcji NFC, a nawet postawienie aparatu na statywie. Ochronę aparatu zapewni wykonana z hydrofobowej tkaniny i zapinana na zamek błyskawiczny, torba LCS-ASB1, przeznaczona do noszenia w ręku lub na ramieniu.

Natomiast torba LCS-BBXL, również wykonana z hydrofobowej tkaniny, ułatwia bezpieczne przenoszenie długich obiektywów, takich jak SEL18200LE lub SEL55210. Jest w niej ponadto pewien zapas miejsca, który można wykorzystać na przykład do schowania osłony obiektywu. W sprzedaży pojawi się również półsztywny ochraniacz ekranu PCK-LM17, zabezpieczający ekran LCD aparatu przed porysowaniem, zakurzeniem i pobrudzeniem odciskami palców.
 

Sony a6000 Sony α6000 następca NEX-6 bezlusterkowiec aparat bezlusterkowy szybki AF
Aparat w wersji tytanowej z firmową osłoną w stylu retro.

 

Aparat Sony α6000 można już zamawiać na stronie www.sony.pl, gdzie jego cena detaliczna wynosi 2695 złotych z możliwością rozszerzenia gwarancji za symboliczną złotówkę. Jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w kwietniu 2014 r. Przy tej cenie i parametrach zapowiada się więc prawdziwy hit.

 

Źródło: Sony

 

 

Specyfikacja techniczna

Poniżej zamieszczamy dokładną listę danych technicznych aparatu Sony α6000. Jest to oficjalna specyfikacja sprzętu w oparciu o tabelę opublikowaną na stronie producenta oraz w materiałach prasowych.

Współpraca z obiektywami (system): obiektywy Sony z mocowaniem E

Przetwornik obrazu: APS-C (23,5 x 15,6 mm), Exmor APS HD CMOS

Liczba pikseli (efektywnie): ok. 24,3 megapiksela

Format zapisu (fotografie): JPEG (DCF 2.0, Exif 2.3, zgodność z MPF Baseline), RAW (format Sony ARW 2.3)

Format zapisu (film): AVCHD 2.0, MP4

Nośnik danych: Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I)

Ustawianie ostrości: Fast Hybrid AF (AF z wykrywaniem fazy/AF z wykrywaniem kontrastu)

Liczba pól ostrości: 179 pól (AF z detekcją fazy) / 25 pól (AF z detekcją kontrastu)

Pomiar światła: pomiar z wykorzystaniem 1200 stref

Czułość ISO: odpowiednik 100–25 600 ISO, co 1/3 EV (fotografie); 100–25 600 ISO (automatyczna, z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy); 100–12 800 ISO, co 1/3 EV (film), 100 – 12 800 ISO (film, automatyczna, z możliwością wyboru górnej i dolnej granicy)

Wizjer: elektroniczny, 0,39 cla, kolorowy, rozdzielczość 1 440 000 punktów, pokrycie kadru 100%, powiększenie ok. 1,07x (w przeliczeniu na format 35 mm, przy ogniskowej 50 mm i ostrości nastawionej na nieskończoność)

Ekran LCD: przekątna 7,5 cm (3,0"), TFT, rozdzielczość 921 600 punktów, regulacja położenia około 90° w górę, 45° w dół

Funkcje Wi-Fi: oglądanie na smartfonie, przesyłanie do komputera, oglądanie na telewizorze, NFC (zgodność ze znacznikami NFC Forum typu 3, zdalne sterowanie jednym dotknięciem, udostępnianie jednym dotknięciem), współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps

Dźwięk: wbudowany mikrofon stereofoniczny, wbudowany głośnik monofoniczny

Wymiary (bez wystających elementów): 120×67×45 mm

Waga: ok. 285 g (sam korpus), ok. 344 g (z akumulatorem i kartą Memory Stick PRO Duo)

[kn_advert]

 www.swiatobrazu.pl