Sony A6500 z 5-osiowym systemem stabilizacji obrazu

Sony A6500 z  5-osiowym systemem stabilizacji obrazu

Firma Sony wprowadza nowy, flagowy aparat z matrycą formatu APS-C: A6500 (model ILCE-6500). Należy on do rodziny aparatów bezlusterkowych Sony i podobnie jak model α6300 jest wyposażony w system automatyki ostrości 4D FOCUS. Urządzenie umożliwia ustawianie ostrości w ciągu 0,05 sekundy. Do wspólnych cech modeli α6300 i nowego α6500 należy także czujnik AF z 425 polami ostrości opartymi na detekcji fazy, gęsto pokrywającymi niemal cały kadr. Nowy model wykonuje do 11 zdjęć na sekundę, zachowując przy tym ciągłość działania automatyki ostrości i śledzenia ekspozycji. Dostępny jest także tryb fotografowania z podglądem na żywo, w którym maksymalna szybkość wynosi 8 klatek na sekundę.


Dzięki powiększonemu buforowi aparat Sony A6500 pozwala zarejestrować do 307 klatek. Jest to również zasługa nowo wprowadzonego układu scalonego o dużej skali integracji, który zwiększa szybkość działania. Do zadań nowego układu należy także optymalizacja jakości obrazu na fotografiach i filmach.
 
W aparacie zastosowano ceniony, 5-osiowy, optyczny system stabilizacji obrazu. A6500 jest pierwszym korpusem Sony z matrycą APS-C, który oferuje wszystkie zalety zaawansowanego, zintegrowanego stabilizatora — w tym możliwość wydłużenia czasu otwarcia migawki o 5 stopni oraz możliwość wybierania pól AF.
 
Nowy aparat Sony A6500 jest wyposażony w system 4D FOCUS znany już użytkownikom korpusu A6300. Łączy on szybkość systemów AF opartych na detekcji fazy z wyjątkową dokładnością, którą gwarantuje detekcja kontrastu. W rezultacie ustawianie ostrości trwa zaledwie 0,05 sekundy. Elementem systemu jest 425 pól AF opartych na detekcji fazy oraz technologia High-density Tracking AF, znacznie poprawiająca efektywność wykrywania i śledzenia obiektów.
 
Nowością w modelu A6500 jest wyjątkowo pojemna pamięć buforu na zdjęcia seryjne. Obecnie mieści się w nim aż 307 klatekiii, co znacznie zwiększa szanse na uchwycenie najważniejszego momentu. Wprowadzenie tego udoskonalenia nie byłoby możliwe bez nowego układu LSI, który przyspiesza wewnętrzne przetwarzanie.
 
425 pól AF opartych na detekcji fazy oraz śledzenie ostrości działają nawet przy pracy z obiektywami z mocowaniem typu A podłączonymi za pośrednictwem adaptera Sony LA-EA3. Imponująca lista funkcji aparatu obejmuje też cichych tryb zdjęć, funkcję Eye AF w trybie AF-C, automatykę ostrości podczas powiększania obrazu, rozszerzany tryb punktowy z wyborem czujnika AF i wiele innych.
 
 
Do najciekawszych cech nowego korpusu należy 5-osiowy system stabilizacji obrazu. Model A6500 jest pierwszym aparatem Sony z matrycą APS-C wyposażonym w taki system. Gruntowna modernizacja wewnętrznej konstrukcji pozwoliła zmieścić cały układ stabilizujący we wnętrzu korpusu, którego wymiary są niemal takie same jak w modelu A6300. Innowacyjny, 5-osiowy system umożliwia wydłużenie czasu migawki o 5 stopni i wykorzystanie pełnej zdolności rozdzielczej matrycy nawet w słabym oświetleniu.
 
System kompensacji drgań działa przy pracy z różnymi obiektywami, w tym modelami z mocowaniem typu E bez systemu OSS (Optical SteadyShot) oraz obiektywami z mocowaniem typu A zamontowanymi na odpowiednim adapterze. W przypadku obiektywów z mocowaniem typu E i systemem OSS kompensacja pochylenia i odchylenia odbywa się w obiektywie, a przemieszczenia poziome i pionowe oraz przechyły są kompensowane przez korpus. Zapewnia to optymalną stabilizację na wszystkich 5 osiach.
 
Efekt kompensacji można w bardzo prosty sposób zweryfikować w wizjerze lub na ekranie LCD: wystarczy w tym celu do połowy wcisnąć spust migawki. Pozwala to dokładnie sprawdzać i stale kontrolować kompozycję ujęcia i jego ostrość, nawet jeśli używany obiektyw nie jest wyposażony w system kompensacji drgań.
 
Korpus A6500 wyposażono w ekran dotykowy, dzięki któremu użytkownik może nastawić ostrość na konkretny obiekt poprzez dotknięcie ekranu. Funkcja ta stanowi ważne uzupełnienie zaawansowanego systemu AF i trybu nagrywania filmów.
 
A6500 to pierwszy aparat Sony z funkcją gładzika: rolę tę może spełniać ekran LCD, a do komponowania ujęcia i kontrolowania obrazu służy wtedy wizjer. Przesuwając palcem po ekranie, można więc przenieść punkt ostrości z jednego fragmentu na inny.
 
Wewnątrz korpusu A6500 znajduje się 24,2-megapikselowy przetwornik Exmor CMOS formatu APS-C, który współpracuje z procesorem obrazu BIONZ X i nowo opracowanym układem LSI. Połączenie tych trzech elementów zapewnia maksymalną wydajność przetwarzania oraz imponujący zakres czułości: od ISO 100 do 51 200.
 
Wyróżnikami przetwornika obrazu są duże wymiary elementów światłoczułych i mała grubość warstwy przewodników. Konstrukcja do maksimum zwiększa efektywność przechwytywania światła, a miedziane przewodniki przyczyniają się dodatkowo do zwiększenia prędkości odczytu. Procesor obrazu BIONZ X i nowo opracowany układ o dużej skali integracji poprawiają jakość fotografii i filmów oraz zmniejszają poziom szumów przy wysokich czułościach ISO. Do zadań nowego układu LSI należy też powiększenie pojemności bufora na zdjęcia seryjne.
 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem