6 listopada 2013, 19:47
Autor: Piotr Surmiak
czytano: 43067 razy

Sony DSC-QX100 - test kompaktu

Sony DSC-QX100 - test kompaktu

Sony DSC-QX100 trudno w pierwszej chwili nazwać aparatem, ale jest nim bez dwóch zdań. Chociaż pozbawiony jest ekranu LCD i wizjera to pozwala w dowolnej chwili wykonywać normalne zdjęcia, nagrywać filmy oraz korzystać z optycznego zoomu. Do kadrowania zdjęć niezbędny jest jednak dowolny smartfon z obsługą sieci Wi-Fi. Za jego pomocą możemy zdalnie sterować aparatem, zmieniać parametry jego pracy oraz wyzwalać migawkę. Dzięki specjalnemu uchwytowi możemy zaś sam smartfon zamienić w typowy aparat fotograficzny.

Budowa i wygląd zewnętrzny
Sony DSC-QX100 zaskakuje swoim wyglądem. Przypomina bowiem obiektyw, który należałoby zamocować do jakiegoś aparatu fotograficznego. W rzeczywistości kryje w sobie wszystkie mechanizmy jakie wymagane są do wykonywania zdjęć. Jest przy tym na tyle nieduży, że mieści się niemal całkowicie w dłoni. Jak na swoje małe rozmiary zaskakuje sporą wagą. Wygląda zresztą bardzo solidnie. Wszystkie elementy są dokładnie spasowane i sprawiają wrażenie bardzo wytrzymałych.

Co ciekawe aparat dysponuje też klasycznym gniazdem statywu. Dzięki niemu wraz z aparatem możemy zamontować na statywie smartfon, czego zwykle nie da się wykonać z tego typu urządzeniami. Aparat mocuje się do smartfona uniwersalnym uchwytem. Uchwyt ten należy założyć na tylną ściankę aparatu, gdzie są przygotowane do tego odpowiednie zaczepy. Dzięki ruchomemu ramieniu możemy dopasować szerokość uchwytu do każdego smartfona. Nie jest to jednak konieczne do wykonywania zdjęć czy nagrywania filmów. Możemy te czynności wykonać trzymając smartfon w drugiej ręce albo nawet odchodząc od aparatu na kilka metrów.

[converttable]

zdjęcie 1
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
zdjęcie 2
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
zdjęcie 3
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
zdjęcie 4
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
zdjęcie 5
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
zdjęcie 6
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
zdjęcie 7
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
zdjęcie 8
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

[converttable]

Podzespoły aparatu

Mimo niewielkich rozmiarów modelu DSC-QX100, zastosowano w nim podzespoły naprawdę wysokiej klasy. Dzięki nim możemy uzyskać zaskakującą wręcz jakość zdjęć. Aparat może pod tym względem konkurować z większością zaawansowanych kompaktów, a nawet z bezlusterkowcami. Szkoda tylko, że bardzo mocno ograniczono zakres funkcji, w jakie aparat został wyposażony. Możemy co najwyżej skorygować ekspozycję oraz ręcznie dobrać przysłonę, co pozwala na regulację głębi ostrości.

Obiektyw

Sony DSC-QX100 może się pochwalić naprawdę wysokiej klasy obiektywem. Jest to konstrukcja Carl Zeiss Vario-Sonnar T o jasności f1,8 przy kącie widzenia równym 28 mm (w przeliczeniu na format 35 mm). Dzięki niemu możemy uzyskać niewielką głębię ostrości i eleganckie rozmycie tła oraz bardzo wyraźne, szczegółowe obrazy fotografowanych obiektów. Obiektyw wyposażono w mechanizm zmiany ogniskowej, który pozwala na 3,8-krotne powiększenie obrazu. Zmianę zoomu można uzyskać za pomocą suwaka, który umieszczony jest na obudowie aparatu lub za pośrednictwem smartfona, który wykorzystujemy do sterowania aparatem. Do ręcznego wyostrzania obrazu możemy użyć pierścienia, który zamocowany jest wokół przedniej ścianki aparatu.

[converttable]

Zmiana ogniskowej

ogniskowa 10,4 mm
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
ogniskowa 37,1 mm
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

[converttable]

Matryca obrazu

Do rejestracji obrazu wykorzystano w aparacie matrycę CMOS Exmor R o rozdzielczości 20,2 MP i rozmiarze 1 cala. Świetnie radzi sobie ona przy zróżnicowanym i mocno kontrastowym oświetleniu, a także wówczas gdy brakuje światła. Dzięki dużemu zakresowi tonalnemu nie dochodzi do wypalenia jasnych fragmentów zdjęcia ani do utraty detali w miejscach słabiej oświetlonych. Świetnie zachowane są przy tym kontrasty, dzięki czemu zdjęcia wyglądają żywo i bardzo naturalnie. Znakomicie oddane są też naturalne, czyste kolory, które wiernie oddają autentyczne barwy fotografowanych obiektów. Jednym słowem, w tak niewielkiej konstrukcji udało się upchnąć naprawdę imponujące serce aparatu.

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Przyciski sterujące

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Chociaż Sony DSC-QX100 przypomina zwykły obiektyw to jego pracą możemy sterować korzystając z kilku elementów. Najważniejszym jest oczywiście włącznik. Jest on jednak tak  mały, że w pierwszej chwili trudno go wypatrzyć. Po  jego wciśnięciu zapala się zielona dioda i wysuwa się obiektyw, a także na umieszczonym z boku wyświetlaczu pojawia się ikona informująca o stanie naładowania akumulatora. Aparat jest już gotowy do wykonywania zdjęć i można to zrobić bez potrzeby stosowania innych urządzeń jeżeli tylko umieścimy w aparacie kartę pamięci. Do wykonania zdjęcia wystarczy wycelować obiektyw we właściwe miejsce i wcisnąć umieszczony po lewej stronie (w stosunku do włącznika) przycisk. Aparat wyostrzy obraz, co potwierdzi cichym piśnięciem, po czym wykona zdjęcie. Możemy także zmienić zoom, korzystając z niewielkiego suwaka, który umieszczono obok spustu migawki.  Przesuwając go w górę lub w dół możemy zwiększać lub zmniejszać ogniskową. Wszystko to oczywiście robiąc na wyczucie. Aby uzyskać możliwość precyzyjnego kadrowania obrazu musimy wykorzystać dowolny smartfon z obsługą Wi-Fi, na którym zainstalowany będzie program Sony PlayMemories.

Ekran ciekłokrystaliczny

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Aparat nie dysponuje żadnym ekranem LCD. Do podglądu obrazu musimy wykorzystać smartfon z obsługą sieci Wi-Fi. Na obudowie aparatu zamontowano jednak miniaturowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Wyświetlana jest na nim jest informacja o stanie naładowania akumulatora. 

Wrażenia z użytkowania
Aparat może być wykorzystany bez podłączania jakichkolwiek urządzeń. Wystarczy skorzystać ze spustu migawki i suwaka zmiany zoomu, które zamontowane są na bocznej ściance aparatu. Jednak dopiero korzystając ze smartfonu możemy kadrować zdjęcia oraz korzystać z różnych trybów pracy.

Podłączenie do smartfonu

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Do obsługi aparatu Sony DSC-QX100 można wykorzystać dowolny smartfon, nawet iPhone, z zainstalowanym, darmowym programem Sony PlayMemories. Po włączeniu aparatu wystarczy uruchomić w smartfonie ten program, a po chwili wyszuka on automatycznie w sieci Wi-Fi aparat i wyświetli komunikat z jego nazwą. Po zatwierdzeniu urządzenia, z którym mamy się połączyć pojawi się na ekranie smartfonu obraz z obiektywu, wraz z kilkoma ikonami umożliwiającymi sterowanie aparatem. Możemy je wykorzystać do wyzwolenia migawki, zmiany zoomu, wybrania jednego z kilku trybów pracy aparatu, włączenia funkcji filmowania lub skorygowania ekspozycji. Wykonane zdjęcia aparat zapisuje na karcie pamięci lub może je od razu przesyłać do pamięci smartfonu.
W czasie pracy aparat nie musi w ogóle być zamocowany do smartfonu. Możemy oba urządzenia trzymać osobno, albo każde z nich może być trzymane przez różne osoby. Najwygodniej jednak będzie zamocować aparat do smartfonu. Służy do tego specjalny moduł, mocowany do tylnej ścianki aparatu. Jest on wyposażony w dwa rozkładane ramiona, które można rozsunąć, dopasowując ich szerokość do posiadanego smartfonu. Możemy je następnie założyć na boki smartfonu, dzięki czemu przypomina on klasyczny aparat fotograficzny, chociaż nadal komunikacja między obydwoma urządzeniami wykonywana jest przez sieć Wi-Fi.

Wrażenia z użytkowania

Obsługa aparatu Sony DSC-X100 jest bardzo prosta i nie stwarza żadnych problemów. Rozmieszczenie elementów sterujących aparatem na ekranie smartfonu jest ergonomiczne i intuicyjne. Bez trudu można zmieniać zoom, tryb pracy czy skorygować ekspozycję no i wykonać zdjęcia lub zacząć filmowanie.
Niestety komunikacja przez Wi-Fi stwarza nieco problemów. Przebiega dość sprawnie, ale mimo wszystko występujące w przekazie obrazu opóźnienia utrudniają kadrowanie zdjęć, zwłaszcza gdy korzystamy z zoomu. Około 10 sekund zajmuje też przesłanie zdjęć z DSC-QX100 do smartfonu. Lepiej korzystać z karty pamięci włożonej bezpośrednio do gniazda w aparacie. Możemy wówczas zmniejszyć wielkość przesyłanego pliku do 2 MP. Znacznie skraca to przebieg całej operacji bowiem oryginalne zdjęcia, w pełnej rozdzielczości, zapisywane są na karcie w aparacie. Poza tym dość irytująca jest konieczność powrotu do trybu wykonywania zdjęć zawsze po zarejestrowaniu każdego ujęcia. Najgorzej jednak, że po wykonaniu kilkunastu zdjęć opóźnienia w przekazywaniu podglądu obrazu są tak duże, że w praktyce uniemożliwiają użycie aparatu. Należy go wyłączyć i włączyć, aby całość znowu zaczęła działać poprawnie. Szkoda, że nie ma możliwości połączenia obu urządzeń przewodem USB, co wyeliminowałoby większość drobnych, ale uciążliwych problemów. Mimo wszystko korzystanie z aparatu DSC-QX100 sprawia wiele frajdy, pomijając nawet świetną jakość zdjęć i filmów.

Zakres funkcji

Aparat rozczarowuje nikłą liczbą funkcji. Gdyby nie fantastyczna jakość zdjęć i filmów, można by go spokojnie potraktować jak zwykły gadżet. Nie mamy bowiem zbyt wielkiego wpływu na sposób wykonywania zdjęć. Wiele smartfonów może się pochwalić większym zakresem funkcji, nie wspominając nawet o prostych aparatach kompaktowych. Sony DSC-QX100 oferuje do wyboru tylko cztery tryby pracy, przy trzy z nich są całkowicie automatyczne. Pozwalają one co najwyżej na dopasowanie balansu bieli, skorygowanie ekspozycji albo włączenie ręcznego wyostrzania obrazu. W czwartym trybie pracy możemy ręcznie wybrać tylko wielkość przysłony, dzięki czemu mamy pewną kontrolę nad głębią ostrości.

Jakość zdjęć
Matryca CMOS, w jaką wyposażono aparat DSC-QX100 może się pochwalić nie tylko pokaźną rozdzielczością, wynoszącą 20,2 MP, ale też świetną rozpiętością tonalną i niskimi szumami. Świetnie sprawdza się nie tylko w pełnym słońcu, ale też przy zachmurzonym niebie albo w ciemnych pomieszczeniach. Jest to szczególnie przydatne we wnętrzach, bowiem aparat nie ma lampy błyskowej, a jego twórcy nie przewidzieli możliwości użycia lampy wbudowanej do smartfonu.

Jakość zdjęć

Matryca aparatu pozwala uzyskać imponującą jakość zdjęć. Są one bardzo wyraźne, czyste i świetnie naświetlone. Dzięki znakomicie dobranym kontrastom i wyważonemu nasyceniu kolorów zdjęcia wyglądają żywo i naturalnie. Świetnie prezentują się na nich najróżniejsze odcienie kolorów, a zwłaszcza błękitne niebo. Znakomicie oddane są też delikatne przejścia tonalne, co szczególnie dobrze sprawdza się przy fotografowaniu kwiatów i jesiennych liści.

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Poziom szumów

Śmiało można korzystać z aparatu przy marnym oświetleniu, mocno zachmurzonym niebie, a nawet w słabo oświetlonych wnętrzach. Nawet przy czułości ISO 3200 szumy są niewielkie i słabo widoczne, a przy tym tylko w niewielkim stopniu pogarszają jakość zdjęć. Również filmy rejestrowane przy słabym świetle prezentują się bardzo dobrze i trudno dopatrzyć się na nich jakiś mocniejszych szumów. Szkoda tylko, że aparat nie pozwala na ręczny wybór czułości. 

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Zakres tonalny

Aparat DSC-QX100 znakomicie sprawdza się w różnych warunkach oświetleniowych. Szeroki zakres tonalny matrycy sprawia, że bez obaw możemy wykonywać zdjęcia w ostrym słońcu. Nie musimy się martwić gdy w kadrze głębokie cienie sąsiadują z miejscami dobrze oświetlonymi. Na zdjęciach trudno będzie znaleźć fragmenty wypalone do bieli czy zbyt ciemne, aby można było dojrzeć obiekty ukryte w cieniu. Świetnie też prezentują się najróżniejsze odcienie szarości widoczne chmurach uchwyconych w kadrze. DSC-QX100 potrafi w pełni oddać różnorodność ich odcieni, a także naturalny błękit nieba.

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Balans bieli

Mimo niewielkich rozmiarów aparatu automatyczny balans bieli spisuje się zazwyczaj bez zarzutu. Radzi sobie bardzo dobrze w różnych warunkach oświetleniowych. Tylko przy naprawdę bardzo kiepskiej pogodzie zdjęcia nabierają delikatnie niebieskawego zabarwienia. Jeżeli mamy obawy co do efektów pracy automatycznego balansu bieli to można wybrać jedno z dziesięciu predefiniowanych źródeł światła, spośród których cztery przeznaczone są do pracy przy różnego rodzaju świetlówkach.

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Geometria obrazu

Nie musimy się martwić o geometrię obrazu. Zarówno przy szerokim kącie widzenia, jak i przy maksymalnym zoomie obiekty widoczne na zdjęciach nie ulegają widocznym zniekształceniom. Trudno też dopatrzyć się silniejszych aberracji chromatycznych. Pojawiają się one tylko w miejscach szczególnie narażonych na występowanie tego typu zniekształceń. Zwykle więc tam, gdzie na zdjęciu występują niewielkie, ciemne elementy, otoczone jasnym tłem. Znajdziemy więc ślady aberracji wzdłuż krawędzi cienkich gałęzi widocznych na tle nieba, ale do tego należy mocno zwiększyć podgląd tego typu miejsc. Zazwyczaj trudno będzie tego typu zjawiska dojrzeć bez silniejszego powiększenia obrazu.

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS


Autofocus i filmy
Mechanizm wyostrzania spisuje się, jak na tego typu niecodzienną konstrukcję, bardzo dobrze. Działa co prawda, tak jak w większości kompaktów, w oparciu o pomiar kontrastu, ale mimo to jest szybki i precyzyjny. Wyostrza obraz także podczas filmowania.

Autofocus

Sony DSC-QX100 wyposażono w autofocus wykorzystujący system pomiaru kontrastu. Niestety nie mamy żadnego wpływu na sposób jego pracy. Za to możemy wskazać na ekranie smartfonu miejsce, które na zdjęciu ma być najbardziej wyraźne. Zazwyczaj jednak autofocus działa na tyle inteligentnie, że prawidłowo wyznacza obszar, który najbardziej nas interesuje. Działa przy tym bardzo szybko i precyzyjnie. Bardzo dobrze sprawdza się też podczas filmowania. Bez trudu utrzymuje wyraźny obraz poruszających się obiektów chociaż podczas filmowania działa nieco wolniej niż przy fotografowaniu. Na szczęście wyostrzanie jest na tyle szybkie, że nadąża za zmianą ogniskowej. Opóźnienie widać wówczas, gdy szybko zmieniamy miejsce, w które wycelowany jest obiektyw i w kadrze pojawiają się obiekty umieszczone albo blisko aparatu albo daleko od niego.

Filmy

Sony DSC-QX100 bardzo dobrze sprawdza się w roli kamery filmowej. Może rejestrować filmy w rozdzielczości 1440 x 1080 z szybkością 30 kl./s. Pliki filmowe zapisuje w formacie MP4. Obraz widoczny na filmach jest czysty i wyraźny. Wyraźne pozostają nawet obiekty szybko poruszające się w poprzek kadru, co bywa zwykle problemem dla aparatów cyfrowych. Nie widać przy tym drżenia obrazu ani efektów powstających przy przeplocie półobrazów, takich jak poszarpane krawędzie obiektów. Podczas filmowania możemy też korzystać z zoomu optycznego, chociaż zmiana ogniskowej odbywa się stosunkowo wolno. Ponieważ transfer przez Wi-Fi jest zbyt wolny do przesyłu filmów dlatego aparat zapisuje je wyłącznie na karcie pamięci.

Zasilanie, pamięć, złącza

Mimo niewielkich wymiarów aparat wyposażono w pojemny akumulator. Powinien on wytrzymać całodzienne, choć niezbyt intensywne fotografowanie.

Zasilanie

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Akumulator aparatu DSC-QX100 umieszczono pod pokrywą zajmującą niemal w całości tylną ściankę obudowy. Bez trudu można ją otworzyć i wyjąć akumulator. Nie jest to jednak zwykle konieczne, bowiem do jego ładowania wykorzystuje się przewód podłączony do typowego gniazda USB i do niedużego zasilacza. Zasilacz przypomina rozmiarami typową wtyczkę elektryczną więc bez trudu można podłączyć ją do kontaktu. Warto zasilacz zawsze zabierać ze sobą dzięki czemu można w każdej chwili podładować akumulator w aparacie, jak i w smartfonie. Wystarczy wstąpić na chwilę do jakiegoś lokalu i znaleźć na ściankę kontakt. 

USB i karta pamięci

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS

Dostęp do portu USB jest bardzo łatwy. Umieszczono go wraz z gniazdem karty pamięci na bocznej ściance aparatu, obok spustu migawki. Gniazda zasłonięte są niedużą pokrywą, którą z łatwością można otworzyć. Sama pokrywa wygląda na solidną i wytrzymałą. Lepiej jednak przy jej otwieraniu uważać, aby nie urwać taśmy, która łączy pokrywę z aparatem.
W DSC-QX100 zastosowano uniwersalne gniazdo na karty pamięci. Możemy więc wykorzystać zarówno karty typu Memory Stick Micro, jak i typowe karty microSD. Jest to niezbędne jeżeli chcemy rejestrować filmy. Zdjęcia można bowiem zapisywać w pamięci smartfonu. W takim przypadku należy tylko sprawdzić czy w ustawieniach aparatu włączone jest przesyłanie zdjęć w pełnej rozdzielczości. W innym przypadku aparat prześle do smartfonu tylko zdjęcia w rozmiarze 2 MP.

Podsumowanie
Sony DSC-QX100 zaskakuje zarówno swoimi rozmiarami, jak i sposobem obsługi, a przede wszystkim jakością zdjęć. Trudno uwierzyć, że w tak niewielkim korpusie udało się pomieścić potężną matrycę CMOS i znakomitej jakości, jasny obiektyw o dużym kącie widzenia. Aparat z pewnością spodoba się zagorzałym zwolennikom smartfonów, którym brakowało dotychczas możliwości wykonywania przy nimi dobrej jakości zdjęć.

Największym atutem aparatu jest bez wątpienia świetny, bardzo jasny obiektyw. Co prawda powiększenie optyczne jakie może on uzyskać nie jest duże, ale matryca o rozdzielczości 20,2 MP pozwala na wycinanie i powiększanie interesujących nas fragmentów zdjęć. Obiektyw świetnie sprawdza się w przeróżnych warunkach pogodowych i w niemal każdych warunkach oświetleniowych możemy liczyć na czyste, ostre zdjęcia o bardzo niewielkich szumach. Zdjęcia są wyraziste, o czystych, dobrze nasyconych i naturalnych kolorach. Dzięki dużej jasności obiektywu możemy łatwo uzyskać płytką głębię ostrości i bardzo wysoką jakość zdjęć oraz filmów.

 

Ocena końcowa (w skali 1-6):
Canon G15 Powershot kompakt test aparatu kompaktowego
bardzo dobry +
 
Zalety:
  • bardzo dobra jakość zdjęć i filmów,
  • bardzo jasny obiektyw,
  • szybki, precyzyjny autofocus,
  • bardzo dobra jakość wykonania,
  • niski poziom szumów,
  • duży zakres tonalny matrycy,
  • prosta obsługa.
Wady:
  • mała liczba funkcji sterujących,
  • nieduży zoom,
  • duże opóźnienia przy wyświetlaniu podglądu kadru,
  • czasami długie nawiązywanie połączenia ze smartfonem,
  • wysoka cena.

Galeria zdjęć testowych

Galeria zdjęć testowych

QX100 Sony kompakt smartfon CMOS QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
Czas 1/640 s, przysłona f/1.8, 160 ISO, ogniskowa 10.4 mm (28 mm dla 35 mm). Czas 1/400 s, przysłona f/4.9, 160 ISO, ogniskowa 37.1 mm (100 mm dla 35 mm).
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
Czas 1/800 s, przysłona f/1.8, 160 ISO, ogniskowa 10.4 mm (28 mm dla 35 mm). Czas 1/800 s, przysłona f/4.5, 160 ISO, ogniskowa 37.1 mm (100 mm dla 35 mm).
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
Czas 1/400 s, przysłona f/1.8, 160 ISO, ogniskowa 10.4 mm (28 mm dla 35 mm). Czas 1/320 s, przysłona f/4.9, 160 ISO, ogniskowa 37.1 mm (100 mm dla 35 mm).
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
Czas 1/640 s, przysłona f/1.8, 160 ISO, ogniskowa 10.4 mm (28 mm dla 35 mm). Czas 1/640 s, przysłona f/4.9, 160 ISO, ogniskowa 37.1 mm (100 mm dla 35 mm).
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
Czas 1/400 s, przysłona f/1.8, 160 ISO, ogniskowa 10.4 mm (28 mm dla 35 mm). Czas 1/640 s, przysłona f/4.9, 160 ISO, ogniskowa 37.1 mm (100 mm dla 35 mm).
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
Czas 1/800 s, przysłona f/1.8, 160 ISO, ogniskowa 10.4 mm (28 mm dla 35 mm). Czas 1/500 s, przysłona f/4.9, 160 ISO, ogniskowa 37.1 mm (100 mm dla 35 mm).
QX100 Sony kompakt smartfon CMOS QX100 Sony kompakt smartfon CMOS
Czas 1/200 s, przysłona f/1.8, 160 ISO, ogniskowa 10.4 mm (28 mm dla 35 mm). Czas 1/100 s, przysłona f/4.9, 200 ISO, ogniskowa 37.1 mm (100 mm dla 35 mm).

 



www.swiatobrazu.pl