14 lipca 2010, 08:24
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 11021 razy

Sony Handycam NEX-VG10E - pierwsza na świecie konsumencka kamera HD z wymienną optyką

Sony Handycam NEX-VG10E - pierwsza na świecie konsumencka kamera HD z wymienną optyką

Przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela i wielkości 19,5 raza większej niż w konwencjonalnej kamerze, współpraca z obiektywami z mocowaniem E oraz A (z użyciem specjalnego adaptera), wysoka jakość dźwięku stereofonicznego Quad Capsule Spatial Array, 3-calowy wyświetlacz LCD i wizjer elektroniczny - oto główne atuty nowej Sony Handycam NEX-VG10E.

Sony NEX-VG10E to pierwszy model z serii Handycam, który został wyposażony w dużą matrycę CMOS Exmor APS HD, która pozwoli na uzyskanie - jak pisze producent - "pięknego rozmycia tła, rodem z prawdziwego kina". Najważniejszą nowością jest jednak współpraca z obiektywami o mocowaniu E (Sony NEX) oraz A (lustrzanki). O ile Sony prezentowało do tej pory jedynie dwa obiektywy z bagnetem E, to w przypadku mocowania A mamy do wyboru naprawdę wiele świetnych szkieł (jak choćby optyka Zeissa), które podłączyć można za pomocą adaptera LA-EA11.

sony nex-vg10
Sony NEX-VG10E

Sercem NEX-VG10E jest 14,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, który dzięki ścisłej współpracy z procesorem BIONZ zapewni wysoką rozdzielczość nagrywanych filmów i fotografii. Matryca o rozmiarze APS-C jest mniej więcej 19,5 raza większa, niż standardowe przetworniki stosowane w sprzęcie konsumenckim. Dodatkową zaletą jest zdolność do zapewnienia płytkiej głębi ostrości. Urządzenie zapisze filmy w rozdzielczości Full HD 1920x1080 w formacie AVCHD przy 24 Mb/s, gwarantując szczegółowy i czysty obraz. Czas ciągłego filmowania jest tutaj nieograniczony w przeciwieństwie do niektórych lustrzanek; wystarczy zamocować kartę pamięci Memory Stick PRO Duo albo SD.

Sony zwraca też uwagę na stereofoniczny mikrofon Quad Capsule Spatial Array, który ma zapewnić świetną jakość dźwięku poprzez łączenie sygnałów z czterech niezależnych kapsuł mikrofonowych o przestrzennej charakterystyce, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnału. W efekcie otrzymujemy czysty, silnie kierunkowy dźwięk stereo. Możemy także podłączyć mikrofon zewnętrzny i słuchawki, by odsłuchiwać nagrania.

sony nex-vg10
Sony NEX-VG10E

Kadrowanie odbywa się za pośrednictwem 3-calowego ekranu TruBlack Xtra Fine LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów. Jego uzupełnieniem jest elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1152 tys. punktów, który przyda się w szczególności podczas nagrywania w silnym świetle dziennym. Jeśli chodzi o obsługę ustawień; możemy ręcznie regulować przysłonę, czas otwarcia migawki i balans bieli.

 

Kamera będzie sprzedawana wraz z obiektywem E18-200 mm f/3.5-6.3 OSS. Szkło powstało specjalnie z myślą o kręceniu filmów i ma charakteryzować się wyjątkowo cichym działaniem autofocusa i kołowej przysłony, która pozwoli na osiągnięcie ładnego efektu rozmycia tła.

sony nex-vg10e
Sony NEX-VG10E

Sony NEX-VG10 - wybrane elementy specyfikacji

 

Źródło: Sonywww.swiatobrazu.pl