11 maja 2010, 08:28
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 31949 razy

Sony NEX-3 i NEX-5 - nowe kompakty z wymienną optyką

Sony NEX-3 i NEX-5 - nowe kompakty z wymienną optyką

Długo oczekiwane "bezlusterkowce" firmy Sony wreszcie zostały zaprezentowane. NEX-5 i NEX-3 charakteryzuje m. in. 14,2-megapikselowa matryca Exmor APS HD CMOS, nowe mocowanie obiektywów, możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości HD.

Premiera aparatów Sony NEX-5 i NEX-3 poprzedzona była licznymi plotkami, które od długiego czasu pojawiały się w sieci. Pierwszej oficjalne informacje pojawiły się w lutym na targach PMA - producent pokazał wtedy prototyp nowych kompaktów z wymienną optyką.

sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3

W urządzeniach zaimplementowano kilka nowości. Pierwszą jest 14,2-megapikselowa matryca Exmor APS HD CMOS (której prototyp także zaprezentowano na PMA 2010), kolejną natomiast nowe mocowanie obiektywów: bagnet E. Większa część specyfikacji pokrywa się w obu przypadkach - identyczny sensor, odchylane ekrany LCD o wysokiej rozdzielczości 921 tys. punktów, tryby programowe. W aparatach NEX próżno nam szukać stabilizacji obrazu. W przeciwieństwie do lustrzanek firmy Sony, optyczną stabilizację zaimplementowano w obiektywach. Zabieg ten miał na celu ograniczenie rozmiarów korpusu.

sony nex-5 nex-3sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3 (kliknij, by powiększyć w nowym oknie)

Oba modele są zauważalnie mniejsze od konkurencyjnych aparatów Olympusa i Samsunga. NEX-5 wyróżnia możliwość filmowania w trybie AVCHD 1080i, podczas gdy Sony NEX-3 nagrywa w rozdzielczości 1280x720. Ten pierwszy cechuje ponadto obudowa wykonana ze stopu magnezu. NEX-3 wykonany został z poliwęglanu.

sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3

Współpraca z obiektywami systemowymi będzie odbywać się za pośrednictwem nowego bagnetu E. Producent udostępnia co prawda adapter do obiektywów z mocowaniem A (Sony, Minolta i Konica Minolta), jednak autofocus nie będzie dostępny.

sony nex-5 nex-3sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3 (kliknij, by powiększyć w nowym oknie)

Z matrycą współgra procesor szybki procesor obrazu BIONZ, dzięki któremu aparaty mają działać z prędkością lustrzanki. Nowe NEX rejestrują zdjęcia z szybkością 2,3 kl./s, istnieje też możliwość przełączenia na tryb priorytetu szybkości (ostrość i ekspozycja blokowana na pierwszej klatce), który gwarantuje prędkość 7 klatek na sekundę.

sony nex-5 nex-3
Sony NEX-5

Interesująco przedstawia się nowe, intuicyjne menu. Parametry ekspozycji wybiera się pokrętłem sterującym i dwoma przyciskami; obracając pokrętło można - przykładowo - zmienić głębię ostrości w obrazu podglądanym na żywo na ekranie LCD (przy obiektywach typu E). Dla mniej zaawansowanych użytkowników Sony przygotowało system pomocy, na bieżąco wyświetlany na ekranie.

sony nex-5 nex-3
Sony NEX-5

Obraz zostanie pokazany na jasnym, 3-calowym wyświetlaczu XtraFine LCD z technologią TruBlack. W obu modelach ekran można dopasować według własnego uznania, odchylając go w górę lub w dół. Jak deklaruje producent, automatyczna regulacja jasności gwarantuje jego czytelność nawet w plenerze, a dzięki TruBlack wyświetlane kadry będą bardziej żywe i kontrastowe.

sony nex-5 nex-3sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3 (kliknij, by powiększyć w nowym oknie)

Równocześnie z premierą aparatów zaprezentowane zostały nowe obiektywy. Do codziennego użytku najlepszy będzie "naleśnik" Sony E 16 mm F/2.8. Jego kompaktowe rozmiary pozwolą na noszenie sprzętu w kieszeni. Do obiektywu dostępne będą dwa konwertery: szerokokątny VCL-ECU1 i konwerter typu rybie oko, VCL-ECF1. 

sony nex-5 nex-3
Sony NEX-5 z obiektywem E 16/2.8

Drugim szkieł jest typowy "kit" - E 18-55 mm F/3.5-5.6. Korpusy NEX-3 i NEX-5 sprzedawane będą w zestawach z jednym lub z dwoma obiektywami: 18-55 i 16 mm. NEX-5 będzie można nabyć również z dodatkowym zoomem E 18-200 F/3.5-6.3 z optyczną stabilizacją obrazu i trybem Active, który w położeniu szerokokątnym ma zapewniać stabilniejsze filmowanie.

sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3 z obiektywem E 18-55/3.5-5.6

Możliwe jest również użycie opcjonalnego adaptera LA-EA1, który umożliwi użycie obiektywów i telekonwerterów systemu α i innych konstrukcji z mocowaniem A. Niestety tylko w trybie ręcznej regulacji ostrości.

sony nex-5 nex-3
Sony NEX-5 z obiektywem E 18-200/3.5-6.3

Aparaty NEX-5 i NEX-3 wyposażono w funkcję Sweep Panorama. Wystarczy wcisnąć spust migawki i przemieszczać aparat w pionie lub poziomie, by ten samoczynnie wykonał serię zdjęć i złączył je w jedno, 23-megapikselowe ujęcie. W ciągu roku ma zostać zaktualizowany firmware urządzenia, który umożliwi wykonywanie panoram 3D.

sony nex-5 nex-3sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3 (kliknij, by powiększyć w nowym oknie)

Do dyspozycji użytkowników oddano także udoskonalony tryb Auto HDR, znany z lustrzanki DSLR-A550. Pozwala on na wykonanie zdjęć o różnej ekspozycji, które są potem łączone przez oprogramowanie aparatu.

sony nex-5 nex-3      sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3 i NEX-5

Obydwa NEX-y dostarczane są z małym, przypinanym do złącza akcesoriów fleszem. Wśród opcjonalnych dodatków można znaleźć wizjer optyczny FDA-SV1, stereofoniczny mikorofon ECM-SST1, dopasowane kolorystycznie futerały, torby i paski na ramię.

sony nex-5 nex-3sony nex-5 nex-3sony nex-5 nex-3
Sony NEX-3 i NEX-5 - widok z góry, mikrofon ECM-SST1 i lampa błyskowa (kliknij na obrazek, by powiększyć w nowym oknie)

 

 

Źródło: Sony


INFORMACJE O SPRZĘCIE
Sony NEX3/NEX5
Matryca14,2 mpix, Exmor™ APS HD CMOS (23,4 x 15,6 mm)
ProcesorBIONZ
Współpraca z obiektywamiMocowanie E (obiektywy z mocowaniem typu A: Sony α, Minolta i Konica Minolta AF można montować poprzez opcjonalny adapter. Tylko MF; oprócz modeli z elektrycznym zoomem i telekonwerterów)
Czułość ISO200-12800
FilmowanieNEX-5:AVCHD: maks. 1920 x 1080i, 17 Mb/s MP4: maks. 1440 x 1080i, 12 Mb/s, NEX-3: MP4: maks. 1280 x 720p, 9 Mb/s
Zdjęcia seryjneDo 2,3 kl/s; do 7 kl/s w trybie z priorytetem szybkości (ostrość i ekspozycja blokowana na pierwszej klatce)
Zoom cyfrowy10x
AutofocusWykrywanie kontrastu (wielopunktowy (25 punktów) / centralny / nastawianie ostrości na wybrany punkt)
Pomiar światłaPomiar przez główny przetwornik obrazu (49-segmentowy, centralnie ważony, punktowy)
Funkcje aparatuRozpoznawanie twarzy, „Migawka na uśmiech”; Panorama (zgodność z 3D); iAUTO; Auto HDR; Tryb wyraźnego ruchu; Tryb zdjęć nocnych z ręki
Style twórczeStandardowy, Żywy, Portret, Krajobraz, Zachód słońca, Czarno-biały
WyświetlaczXtraFine TruBlack LCD 3 cale (7,5 cm), rozdzielczość 920 tys. punktów, regulacja kąta 80° w górę / 45° w dół
Waga i wymiaryNEX-5: 287 g z baterią i karta Memory Stick PRO Duo // 110,8 × 58,8 × 38,2 mm (szer. x wys. x gł.) – Min. głębokość 24,2 mm (bez uchwytu ani gniazda mocowania); NEX-3: 297 g z baterią i karta Memory Stick PRO Duo// 117,2 × 62,6 × 33,4 mm (szer. x wys. x gł.) – Min. głębokość 25,4 mm (bez uchwytu ani gniazda mocowania)
System ochrony przed kurzemPowłoka na filtrze dolnoprzepustowym i mechanizm przemieszczania przetwornika obrazu
InterfejsyWyjście HDMI (z technologiami PhotoTV HD i BRAVIA Sync); USB 2.0 Hi‑Speed
Wydajność akumulatoraOkoło 330 zdjęć
Nośniki danychMemory Stick Pro Duo, Pro-HG Duo, SD, SDHC, SDXC
Dostarczane wyposażeniePasek na ramię, akumulator, ładowarka, przewód USB (miniB), CD‑ROM, lampa błyskowa
KoloryNEX-5: Czarny, srebrny, NEX-3: Czarny, srebrny, czerwony


www.swiatobrazu.pl