2 stycznia 2012, 12:06
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 9332 razy

Sony NEX - Jak powstało to zdjęcie: portret glamour

Sony NEX - Jak powstało to zdjęcie: portret glamour

Oglądając ciekawe zdjęcia niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie, jak one powstały. Często nasze rozmyślania i próby uzyskania podobnych kadrów prowadzą do wniosku, że fotograf zapewne dysponował jakąś tajemną wiedzą, a poza tym wsparty był masą profesjonalnego sprzętu i licznym zespołem asystentów. Tymczasem dobre kadry o bardzo zróżnicowanej tematyce wykonać można znacznie prościej – wystarczy wiedzieć jak. W nowym cyklu artykułów „Jak powstało to zdjęcie”, realizowanym przy współpracy z firmą Sony, w ciągu najbliższych dwóch tygodni codziennie zademonstrujemy jedno zdjęcie należące do określonej tematyki, wykonane przy pomocy aparatu i akcesoriów wchodzących w skład systemu NEX. Zaczniemy od bardzo ciekawego rodzaju fotografii jakim jest portret glamour.

Określenie "portret glamour" pierwotnie stosowano w odniesieniu do barwnych, niekiedy wręcz cukierkowych fotografii przedstawiających najczęściej kobiety w pozach o delikatnym zabarwieniu erotycznym. Z czasem pojęcie to zaczęło ewoluować w kierunku szeroko pojętej fotografii mody – modele i modelki glamour nadal przedstawiani są w sposób atrakcyjny dla oglądającego, lecz z uwagi na ciągle ewoluujące kanony atrakcyjności i piękna, grupa fotografii określana mianem "portretów glamour" uległa znacznemu poszerzeniu. Fotografia prezentowana w pierwszej części naszego nowego cyklu "Jak powstało to zdjęcie" wykonana aparatem bezlusterkowym Sony NEX-C3 jest dobrym przykładem takiego właśnie nowoczesnego podejścia do idei fotografii glamour – rolę modela pełni w niej przystojny, młody mężczyzna, a kadr ukazany jest w tonacji czarno-białej o silnych kontrastach.
 

Sony NEX-C3
obiektyw E18 – 55 mm F3.5-5.6 OSS
1/40 s, f/4, 1600 ISO
ogniskowa 31 mm, korekta ekspozycji -2/3 EV
Sony NEX NEX-C3 portret glamour jak powstało to zdjęcie E 18-55mm F3.5-5.6 OSS
Uzyskanie takiego zdjęcia, wyjętego z magazynu mody lub poświęconego popularnym piosenkarzom czy gwiazdom filmowym nie jest wbrew pozorom zbyt trudne. Najważniejsze jest odpowiednie operowanie światłem i wykorzystanie możliwości jakie daje używany przez nas sprzęt. (Fot. Antoni Żółciak)

 

Uzyskanie obrazu przykuwającego uwagę, ukazującego atrakcyjność fizyczną modela lub modelki to najważniesze zadanie stojące przed fotografią glamour. Osiąga się to na różne sposoby: poprzez odpowiednie operowanie światłem, rekwizytami, stosowanie zabiegów kosmetycznych, cyfrową obróbkę zdjęć, a nawet odpowiednią grę aktorską osób pozujących. Wszystko to w celu uzyskania dokładnie takiego efektu, na jakim zależy fotografowi lub klientowi zlecającemu wykonanie zdjęcia. Oczywiście realia w jakich zmuszeni są pracować fotoamatorzy znacznie ograniczają pole działania, lecz możliwości nowoczesnych aparatów cyfrowych mogą z powodzeniem wynagrodzić niektóre braki. Z pozostałymi pomaga uporać się nasza pomysłowość oraz znajomość fotograficznej materii.

Opisywane zdjęcie wykonane zostało nie w studiu, lecz w barze. Głównym źródłem oświetlenia modela było światło słońca docierające przez okno, zmiękczone za sprawą grubej warstwy chmur na niebie. Cechą charakterystyczną pomieszczenia były dość ciemne ściany, pomalowane na intensywne barwy, które odbijały stosunkowo niewiele światła, dlatego w celu odpowiedniego doświetlenia twarzy modela z prawej strony fotograf musiał posłużyć się dodatkowym źródłem światła. W roli tej znakomicie sprawdziły się niewielka latarka LED, dzięki której punktowo rozjaśniony został najmocniejszy cień w okolicach nosa modela oraz… ekran laptopa. Zwłaszcza to drugie "źródło światła wypełniającego" okazało się być bardzo użyteczne, z uwagi na dużą powierzchnię emitującą blask (dzięki czemu światło na zdjęciu okazało się być miękkie), możliwość płynnej regulacji jasności i neutralny odcień. W efekcie możliwe było prawidłowe oświetlenie całej twarzy bez potrzeby użycia lampy błyskowej, która w tym przypadku, emitując światło dokładnie na wprost aparatu, mogłaby bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

Sony NEX NEX-C3 portret glamour jak powstało to zdjęcie E 18-55mm F3.5-5.6 OSS
Główne źródło światła (nazywane w branży fotograficznej, filmowej i teatralnej światłem kluczowym) stanowi okno znajdujące się z lewej strony za fotografem. Źródło światła doświetlającego scenę (wypełniającego), czyli notebook z ekranem emitującym białe światło oraz przyczepiona do niego niewielka punktowa latarka LED stoi na stoliku nieco po prawej stronie od fotografa. Oświetlenie tła jest znacznie ciemniejsze i praktycznie nie ma wpływu na resztę sceny.

 

Klasyczne fotografie portretowe najlepiej wykonuje się przy użyciu programu tematycznego "Portret" lub – w wypadku osób nieco bardziej zaawansowanych – któregoś z tzw. kreatywnych trybów kontroli ekspozycji. Fotograf wykorzystał w tym konkretnym przypadku tryb preselekcji przysłony, dzięki czemu mógł skorzystać m.in. z funkcji korekty ekspozycji do zmniejszenia stopnia naświetlenia kadru o 2/3 EV. Modyfikacja ekspozycji była tutaj niezbędna, ponieważ użyty wielosegmentowy pomiar światła z uwagi na bardzo ciemne tło wykazywał tendencje do ustawiania parametrów ekspozycji, przy których scena była nadmiernie naświetlona. Do wykonania zdjęcia znakomicie nadał się dostarczany wraz z aparatem obiektyw E18 – 55 mm F3.5-5.6 OSS, który nie tylko odznaczał się właściwym do tego zadania zakresem ogniskowych, lecz dysponował też systemem stabilizacji optycznej, dzięki czemu czas naświetlania na poziomie 1/40 sekundy w zupełności wystarczył do uzyskania ostrego, nieporuszonego ujęcia.

Jeżeli chodzi o tonalność i kolorystykę zdjęcia oraz jego obróbkę cyfrową, to w przypadku zaawansowanych aparatów cyfrowych, takich jak nowoczesne lustrzanki i aparaty bezlusterkowe z wymienną optyką, fotografujący praktycznie zawsze mają możliwość skorzystania z licznych funkcji kreatywnych oferowanych przez aparat bądź też wykonania zdjęcia w formacie RAW, czyli tzw. cyfrowym negatywie i wprowadzenia określonych modyfikacji obrazu za pomocą komputera i dołączonego do aparatu specjalistycznego oprogramowania. Nie inaczej jest w przypadku użytego podczas tej sesji aparatu Sony NEX-C3.
 

Sony NEX NEX-C3 portret glamour jak powstało to zdjęcie E 18-55mm F3.5-5.6 OSS
Do wykonania zdjęcia użyty został aparat cyfrowy Sony NEX-C3 z obiektywem SEL-1855 odznaczającym się zakresem ogniskowych 18-55 mm i jasnością f/3.5-5.6. (Fot. Sony)

 

Aparat Sony NEX-C3 dysponuje licznymi opcjami wspomagającymi wykonywanie zdjęć czarno-białych, przydatnymi dla osób, które nie chcą lub nie umieją dokonywać odpowiednich zabiegów edycyjnych w programie graficznym. Najprostszym narzędziem jest dostępny w obrębie tzw. Strefy twórczej tryb Czerń i biel (B/W). W jego opcjach możliwe jest dopasowanie intensywności korekty kontrastu i wyostrzenia zdjęcia. Ponieważ jednak w wielu sytuacjach może się to okazać niewystarczające, w tej samej grupie opcji, czyli Jasność/kolor dostępne jest narzędzie Efekt wizualny, w którym znajdują się m.in. opcje umożliwiające wykonywanie zdjęć czarno-białych o bardzo dużym kontraście (HC BW) oraz stanowiący pochodną wieloekspozycyjnych technik HDRI tryb czarno-biały o bogatej gradacji (Rich BW). To, jakie rozwiązanie wybierze fotografujący, zależy od jego indywidualnych upodobań.

Końcowa obróbka fotografii obejmowała przycięcie kadru do proporcji boków 1:1 (kwadratowych), dodanie cyfrowych efektów winiety i ziarna oraz zapisanie zdjęcia w odpowiednich do publikacji wymiarach. Czynności te przeprowadzone zostały za pomocą zewnętrznego programu graficznego.

 

 

Cykl "Jak powstało to zdjęcie" realizowany przez serwis SwiatObrazu.pl aparatami firmy Sony ma za zadanie przedstawić metody wykonywania udanych, ciekawych i dobrych jakościowo zdjęć z wykorzystaniem aparatów bezlusterkowych i akcesoriów należących do rodziny Sony NEX. Na przestrzeni dwóch tygodni trwania całego cyklu codziennie opisywane będzie jedno zdjęcie, warunki w jakich zostało ono wykonane oraz techniki i akcesoria niezbędne do jego stworzenia. Zapraszamy!

 

 



www.swiatobrazu.pl