21 października 2010, 15:37
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 15225 razy

Sony NEX-VG10 z wymienną optyką - opinia magazynu Videomaker

Sony NEX-VG10 z wymienną optyką - opinia magazynu Videomaker

W lipcu firma Sony zaprezentowała nowy kamkorder z wymienną optyką - NEX-VG10. Przedstawialiśmy już nasz test tej kamery, teraz publikujemy recenzję Jennifer O’Rourke z magazynu Videomaker. Artykuł przygotowany jest przez firmę BEiKS BiK Machulski Sp.j., oficjalnego dystrybutora sprzętu firmy Sony w Polsce. 

Videomaker  to popularny  magazyn dla miłośników wideo w Stanach Zjednoczonych, który ukazuje się na rynku od 1986 roku. Przedstawiamy jego recenzję z użytkowania kamery Sony NEX-VG10.

Ostatnio Videomaker miał jako jeden z pierwszych okazję zapoznać się z nowym rewolucyjnym kamkorderem firmy Sony z wymiennym obiektywem – NEX-VG10. Jako że byliśmy pierwszym laboratorium testującym ten kamkorder, nasz rzeczoznawca spędził całą noc, by przygotować to opracowanie. Wiele osób obznajomionych z rynkiem kamer Handycam będzie wiedziało, że jest to kamera konsumencka, ale za to ma kilka bardzo niezwykłych cech, których poszukuje każdy użytkownik – od początkującego filmowca po profesjonalistę: m.in. możliwość zmiany obiektywu w dowolnej chwili.

Wielu z nas być może zna serię XL firmy Canon, która miała wymienną optykę, ale to są kamkordery profesjonalne. Nigdy wcześniej kamkorder konsumencki nie oferował takiej możliwości. Chociaż Sony umieszcza go wyraźnie w rodzinie kamer konsumenckich pod nazwą Handycam, kamera ta jest klasą samą w sobie i może spokojnie wpasować się do kategorii kamer półprofesjonalnych.

Wyobraźcie sobie te możliwości! Ujęcia o dużej głębi pola robione przy pomocy ‘długiego’ obiektywu, pełna panorama z pomocą obiektywu szerokokątnego oraz wiele innych opcji dzięki obiektywom różnych typów i różnych charakterystyk. To, oprócz kilku innych funkcji tego nowego kamkordera firmy Sony, są wystarczające powody by ulec ekscytacji.

Recenzja kamkordera NEX-VG10 z wymienną optyką

Jeśli szukacie prawie profesjonalnego działania za półprofesjonalną cenę, powinniście uważnie przyjrzeć się nowej kamerze firmy Sony o symbolu NEX-VG10. Jest to coś pośredniego pomiędzy kamkorderem video z technologiami DSLR, a wprowadzenie na rynek tego "pierwszego na świecie konsumenckiego kamkordera HD z wymienną optyką" jest miłym dodatkiem do wielu opcji dostępnych obecnie dla twórców filmów video.

Łapanie perspektywy

Wkrótce po otwarciu pudełka mamy wiele powodów do zachwytu oraz kilka nie tak miłych niespodzianek. Patrząc na plusy i minusy tego kamkordera zdajemy sobie sprawę, że te minusy zrodziły się przede wszystkim z tego, czego oczekiwaliśmy po tej kamerze, a nie z tego, jaka ona faktycznie jest.

Dlatego też, zanim przejdziemy do szczegółów, warto zwrócić uwagę na to, że uważamy, iż łatwo pomylić się w ocenie tej kamery. Powodem tego jest fakt, że kamera ta wydaje się być czymś więcej niż faktycznie jest. Musimy zrozumieć, że powinniśmy patrzeć na nią z takiej perspektywy, jaką założył sobie producent, w tym przypadku firma Sony, tj. z pozycji kamkordera konsumenckiego.

Optyko-malizacja

Tak, to słowo po prostu wymyśliłam. Świetnym sposobem, by zoptymalizować możliwości optyczne naszego sprzętu jest możność użycia różnych obiektywów. I to jest dokładnie to, co firma Sony zrobiła w kamkorderze NEX-VG10. Nigdy wcześniej użytkownik kamery konsumenckiej nie miał takiego wyboru związanego z możliwością wymiany obiektywu standardowego na obiektyw typu ‘macro’, "rybie oko" lub jakikolwiek inny, odpowiadający jego kreatywnym potrzebom.

W zestawie z kamerą znajduje się obiektyw 18-200mm (typu E-mount) z 11-krotnym zoomem optycznym. Obiektyw ten wykorzystuje cichy system autofokus (bez obaw, profesjonaliści – jest również ogniskowanie manualne) oraz optyczną stabilizację obrazu (OIS) korzystającą z technologii Optical Steadyshot. Obiektywy typu ‘E-mount’ są lżejsze, mniejsze i zoptymalizowane na użytek video.

Pierścień zoomu manualnego na obiektywie porusza się z oporem. Stwierdziliśmy, że ponieważ kamera jest bardzo lekka, użycie zoomu ręcznego skutkowało tym, iż nadgarstek skręcał się w jedną lub drugą stronę, co nie jest cechą pożądaną podczas filmowania i ogniskowania "z ręki". Właściwa technika filmowania podpowiada nam, że ogniskowanie podczas filmowania powinno być ograniczone do minimum, ale gdy jest konieczne, radzi się używać statywu. Jeśli musimy filmować z ręki, należy upewnić się, że stosujemy odpowiednią technikę filmowania z ręki, by uzyskać maksymalne podparcie i minimalną rotację nadgarstka. Zoom ze wspomaganiem załatwiłby ten problem i byłby świetną funkcją do zastosowania w następnej wersji tej kamery w przyszłości. Musimy jednak pamiętać, że hybrydowe aparaty DSLR przystosowane do filmowania jak i robienia zdjęć, a które mają wymienną optykę podobna do tej w NEX-VG10, również nie posiadają zoomu ze wspomaganiem.

Obiektywy typu E-mount dostępne w opcji to obiektyw zmiennoogniskowy 18-55mm oraz 16-milimetrowy obiektyw szerokokątny. Można również zakupić dodatkowy adaptor-uchwyt nakamerowy, który pozwala na użycie szerokiego wachlarza obiektywów typu A-mount, spotykanych obecnie w aparatach DSLR firmy Sony.

Sony NEX-VG10

Przetwornik

Kamera filmuje video w pełnym HD (1920x1080) przy 30p (29.97p) i nagrywa w formacie AVCHD 60i (59.94i) przy szybkości do 24 Mb/s. Uzyskany obraz jest prawie doskonały. Jakość wizualna obrazu i reprodukcja kolorów są świetne i aby uzyskać taką wysoką jakość kamera NEX-VG10 wykorzystuje przetwornik Exmor APS HD CMOS, o wymiarach 23.4x15.6mm, czyli ok. 19,5 raza większy niż te używane w konwencjonalnych kamkorderach.

Tak duży przetwornik pozwala na wpuszczenie o wiele większej ilości światła, co w rezultacie daje płytką głębię obrazu. Pozwala ona zmiękczyć lub rozmyć niektóre partie obrazu, aby położyć większy nacisk na tę część, która pozostaje w pełni ostra. Ta cecha przyczynia się w wielkim stopniu do osiągnięcia tej filmowej jakości w naszych produkcjach video, której poszukuje tak wielu z nas. Jest to wielką zaletą, szczególnie w kamerze klasy konsumenckiej.

Jak to brzmi?

By połączyć poszczególne sygnały dźwiękowe mikrofon kamery wykorzystuje system Quad Capsule Spatial Array i zaawansowane algorytmy obróbki. Rezultatem jest bardzo czysty dźwięk stereo. Jednakże trzeba uważać, bo mikrofon jest na tyle czuły, że zbiera również dźwięki pojawiające się podczas obsługi samej kamery. Biorąc pod uwagę, że jest to tylko kamera konsumencka, jakość dźwięku, jaki daje mikrofon jest bardzo dobra. Jednakże z punktu widzenia profesjonalisty, nigdy nie jest dobrym pomysłem poleganie wyłącznie na mikrofonie wbudowanym w kamerę, jeśli chcemy osiągnąć prawdziwie profesjonalne rezultaty. Kamera NEX-VG10 pozwala na taką opcję dzięki wejściu mikrofonowemu typu mini jack 3,5mm, znajdującemu się poniżej podwójnej stopki na akcesoria (gorąca stopka Alpha/zimna stopka uniwersalna). W pobliżu znajduje się również wejście słuchawkowe do monitorowania poziomów dźwięku.

Maniak kontroli

Kontrolki manualne dostępne są poprzez przyjazny dla użytkownika zestaw przycisków, idących w parze z kontrolnym pokrętłem tarczowym, umiejscowionym na panelu obsługi za wyświetlaczem LCD. Znajdują się tam przyciski menu, przycisk wyświetlacza (znajdziemy tu również wyświetlany histogram), przyciski odtwarzania, balansu bieli, podbicia, ogniskowej, kompensacji ekspozycji i wiele innych. Kontrolne pokrętło tarczowe znajduje się pośrodku panelu sterowania. Po jego naciśnięciu pojawia się wyświetlenie trybu filmowania (Shoot Mode). Po prawej stronie ekranu pojawia się wirtualna tarcza pokrętła z opisem każdego ustawienia pokazującym się po stronie lewej. Obracanie fizyczną, a nie wirtualną tarczą prowadzi nas na około po wyświetlaczu tarczy wirtualnej poprzez opcje takie jak priorytet migawki, priorytet apertury, wygaszanie ręczne, redukcja rozmazania obrazu w ruchu, ekspozycja manualna i inne.

Tarcza pokrętła wybiera również opcje dostępne przy pomocy innych przycisków, takie jak balans bieli lub ogniskowanie. Na przykład, kiedy naciśniemy przycisk ogniskowej (Focus), jej tarcza wirtualna pojawi się na wyświetlaczu. Należy użyć tarczy fizycznej aby zlokalizować żądane ustawienie i nacisnąć ją, aby zatwierdzić wybór. Dla użytkowników, którzy wolą manipulować prawdziwymi, a nie wirtualnymi przyciskami, pierścień ogniskowej znajduje się również na obiektywie.

To i owo

W kamerze znajdują się porty USB, HDMI, slot na kartę pamięci i wejście zasilania prądem stałym (DC). Jednym z minusów, który odkryliśmy w innych kamerach tej klasy są bardzo delikatne pokrywy tych portów. Zazwyczaj są one bardzo cienkie i łatwe do urwania. Kamera NEX-VG10 wykorzystuje grubsze tworzywo w zabezpieczeniu portów, co daje poczucie większej pewności i solidności. Kompatybilne karty pamięci to Memory Stick PRO Duo (Mark 2) oraz PRO-HG Duo (do 32GB), jak również karty SD, SDHC i SDXC (Class 4 lub wyżej – do 64GB).

Poziom kreatywności osiągalny dzięki kamkorderowi takiemu jak ten jest nieskończony. W połączeniu ze wspaniale płytką głębią pola, pięknym odwzorowaniem kolorów, dobrą reprodukcją dźwięku i panelem kontrolnym przyjaznym dla użytkownika – kamkorder NEX-VG10 jest zdecydowanie wart zastanowienia się.

A, i jeszcze jedno – robi również świetne zdjęcia o wielkości 14 megapikseli.

Specyfikacja techniczna


Mocne strony:


Słabe strony:Tekst: Jennifer O’Rourke, Videomaker, 01.09.2010
Tłumaczenie: Włodzimierz Salecki

Artykuł przygotowany przez firmę BEiKS BiK Machulski Sp.j., oficjalnego dystrybutora sprzętu firmy Sony w Polsce (www.beiks.pl).

Foto i wideo Okazje i super okazje
 

Czytaj nasz test kamerywww.swiatobrazu.pl