30 stycznia 2023, 12:16
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 872 razy

Sony Star Sphere pozwoli robić zdjęcia z orbitującego satelity

Sony Star Sphere pozwoli robić zdjęcia z orbitującego satelity

Sony zaprezentowało swój projekt Star Sphere jako sposób na przyjęcie punktu widzenia z perspektywy z kosmosu - zarezerwowanej wcześniej wyłącznie dla astronautów - Nowy projekt pozwoli na obserwowanie i udostępnianie zdjęć Ziemi z kosmosu przy użyciu zdalnie sterowanych satelitów z kamerami.

Fotografia kosmiczna dla każdego dzięki nanosatelitom Sony

Firma twierdzi, że Star Sphere jest wyjątkowym projektem, ponieważ nie tylko zapewni zdjęcia kosmosu, ale w rzeczywistości pozwoli każdemu obsługiwać nanosatelitę i robić z niego zdjęcia, które będzie można następnie wykorzystać w dowolnym celu. I to tak, jakby dana osoba faktycznie wykonała fotografię z orbity. 
 
fotografia kosmiczna
 
Nanosatelita Sony Star Sphere. / Źródło: SONY
 

 
"Możesz robić własne zdjęcia kosmiczne i nagrywać filmy za pomocą wyjątkowych obrazów, w tym z wcześniej niedostępnych kątów widzenia" opisuje swój projekt Sony. Firma twierdzi, że współpracuje przy tej realizacji z Uniwersytetem Tokijskim i JAXA (Japońską Agencją Kosmiczną) w celu opracowania i obsługi systemów satelitarnych i naziemnych, a także komercjalizacji tego projektu. 
 
Nanosatelita Star Sphere będzie krążył wokół Ziemi i umożliwi każdemu robienie zdjęć wzdłuż jego trajektorii za pomocą tego, co Sony określa jako "symulator fotografowania z orbity". Obsługa satelity będzie odbywała się za pomocą prostych elementów sterujących. Jednocześnie użytkownik będzie miał dostęp do poglądu na żywo. 
 
Orbitujący na wysokości od 500 do 600 kilometrów nad Ziemią nanosatelita będzie wyposażony w pełnoklatkowy aparat Sony (konkretny model, który będzie wykorzystywany w takiej satelicie nie został jeszcze ujawniony) i obiektyw 28-135 mm f/4. Użytkownicy będą mogli zdalnie sterować tym aparatem, ustawiając m.in. czułość ISO czy czas otwarcia migawki. Satelita będzie oferował możliwość wyboru spośród 16 możliwych orbit, a każde okrążenie Ziemi zajmie około 90 minut. 
 
Poza możliwością bezpośredniego sterowania satelitą przez krótki czas, Sony planuje także nawiązać współpracę z artystami i dać im możliwość tworzenia nowej sztuki opartej na orbitalnej perspektywie. 
 
Wszystko to brzmi bardzo ciekawie, jednakże pozostaje ważne pytanie - jak będzie wyglądał koszt dostępu do satelity Star Sphere. Firma nie podała niestety żadnych szczegółów. Sony planuje uruchomić usługę jeszcze w tym roku (dostępna będzie tylko w USA i w Japonii), a chętni mogą już teraz rejestrować się na stronie projektu, aby móc "dołączyć do załogi" Star Sphere. 


www.swiatobrazu.pl