Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 13


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 20

Sony World Photography Awards 2015 - wyniki konkursu

Sony World Photography Awards 2015 - wyniki konkursu

Sony World Photography Awards 2015 po raz ósmy pokazuje to, co ważne w różnych gatunkach współczesnej fotografii. Konkurs — darmowy i otwarty dla fotografów o różnych umiejętnościach, przyciągnęł rekordową liczbę uczestników: zgłoszono łącznie 183 737 zdjęć zrobionych przez fotografów ze 171 krajów. Nagrodę L’Iris d’Or, tytuł Fotografa Roku i nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów zdobył Amerykanin John Moore. Armin Appel z Niemiec został Fotografem Roku w kategorii otwartej i otrzymał nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Elliott Erwitt został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię. Prace zwycięzców i finalistów będą wystawione w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja.


Honorowy Komitet Sędziowski największego na świecie konkursu fotograficznego, Sony World Photography Awards 2015, ogłosił dzisiaj, że tegoroczną nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku zdobył Amerykanin John Moore.
 
Serię jego zdjęć wybrano spośród prac zwycięzców trzynastu kategorii profesjonalnych konkursu. "Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital" ("Kryzys związany z wirusem Ebola w stolicy Liberii") to poruszający reportaż z samego centrum tragicznych wydarzeń. Zwycięskie zdjęcia Moore'a, etatowego fotografa i specjalnego korespondenta agencji Getty Images, jako jedne z pierwszych ujawniły skalę epidemii wirusa Ebola w Monrovii, stolicy Liberii, uznawanej ze epicentrum tej śmiercionośnej choroby.
 
Moore, mieszkający na co dzień w Nowym Jorku, fotografował w ponad 70 krajach na całym świecie. W przeszłości otrzymał już Złoty Medal im. Roberta Capy, zdobył tytuł Fotografa Roku w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International oraz analogiczny tytuł przyznawany przez National Press Photographers Association, jego prace były także czterokrotnie nagradzane w konkursie World Press Photo.
 
Moore otrzymał nagrodę L’Iris d’Or i 25 tys. dolarów, a także zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony. Nagrody zostały wręczone w czasie uroczystej gali w Londynie — w uroczystości wzięli udział najważniejsi przedstawiciele branży fotograficznej z całego świata.
 
Fot. John Moore
 
Fot. John Moore
 
Jurorzy — Xingxin Guo (agencja informacyjna Xinhua, Chiny), Jocelyn Bain Hogg (fotografka, Wielka Brytani) oraz Oliver Schmitt (internetowe wydanie tygodnika "Spiegel", Niemcy) — napisali we wspólnym oświadczeniu: "Fotografie Johna Moore’a ukazują ogrom nieszczęścia ludzi, których codzienne życie zostało zniszczone przez niewidzialnego wroga. Tym jednak, co zasługuje na szczególne uznanie, jest sposób, w jaki Moore ukazuje tę tragedię. Jego zdjęcia są bardzo osobiste, a przy tym pełne szacunku dla fotografowanych ludzi, poruszają odwagą i spójnym ujęciem tematu. Istnieje cienka i trudna do zdefiniowania granica między zdjęciami po prostu wykorzystującymi taką sytuację a obrazami, które pokazują ją ze współczuciem i zrozumieniem. Prace Moore'a zdecydowanie należą do tej drugiej kategorii. Jeśli do tego dodamy doskonałe wyczucie kompozycji i przekonujący styl wizualnej narracji, otrzymujemy to, co składa się na różnicę między dobrą a znakomitą fotografią dokumentalną".
 
Reklama

Zwycięzcy i finaliści w kategoriach profesjonalnych

Dziś ogłoszono także zwycięzców oraz zdobywców 2. i 3. miejsc w trzynastu kategoriach profesjonalnych.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

 • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
 • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
 • forów dyskusyjnych;
 • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
 • codziennego newslettera informacyjnego;
 • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem