13 listopada 2023, 11:28
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 729 razy

Sony zaprezentowało model A9 III

Sony zaprezentowało model A9 III

Sony przedstawiło światu swoje najnowsze dziecko - model Alfą 9 Mark III, który jest pierwszym na świecie aparatem z globalną migawką - Oznacza to, że może fotografować z prędkością 120 kl/s bez zaciemnienia i oferuje minimalny czas naświetlania wynoszący aż 1/80 000 s.

Sony A9 III z centralną migawką

Najnowszy aparat bezlusterkowy Sony oferuje matrycę o rozdzielczości 24,6 MP, która według producenta zapewnia doskonałe wyniki przy wysokich wartościach czułości ISO i bardzo duży zakres dynamiczny. Stabilizacja w korpusie ma wydajność 8 EV. Wykorzystywany procesor obrazu to Bionz XR, który w porównaniu do tego wykorzystywanego przez model A9 II zapewnia 8-krotnie większą moc obliczeniową. Oznacza to z pewnością jeszcze bardziej wolne od szumów obrazy i błyskawiczne działanie. 
 
Naprawdę spektakularnie wyglądają możliwości tego aparatu w zakresie wykonywania zdjęć seryjnych. Maksymalnie robi to z prędkością 120 kl./s z pełnym AF, który może zmieniać ustawienia pomiędzy ujęciami. Taka prędkość fotografowania może być utrzymywana przez 1,6 sekundy z zapisem 14-bitowych plików RAW. Na obudowie umieszczono przycisk Speed Boost, który pozwala na błyskawiczne przełączenie się na maksymalną prędkość trybu zdjęć seryjnych. 
 
 
Czujniki CMOS z globalną migawką są dostępne na rynku od kilku lat, jednakże w porównaniu z konwencjonalnymi sensorami ze skanowaniem progresywnym nie były dotychczas w stanie zapewnić tak dużego zakresu dynamiki. Sytuację tę poprawiło pojawienie się technologii Stacked CMOS, która pozwala na zbudowanie fotodiody i obwodów odczytu jako oddzielnych warstw, zapewniając więcej miejsca na obwody odczytu, co przekłada się na zachowanie większej wydajności w odniesieniu do zakresu dynamicznego. 
 
Sony narazie nie podało szczegółów dotyczących sensora aparatu Sony A9 III, ale wygląda na to, że to konstrukcja dwuwarstwowa, a nie trójwarstwowa jak to ma miejsce w przypadku niektórych smartfonów. To by wyjaśniało podstawową czułość ISO wynoszącą 250, co może nieco ograniczyć maksymalny zakres dynamiki. W odróżnieniu od podstawowego modelu A9, wersja A9 III umożliwia fotografowanie w trybie S-Log3 ze skokiem czułości ISO o 3 stopnie do 2000. 
 
Globalna migawka oznacza, że A9 III może pracować z minimalnym czasem wynoszącym aż 1/80 000 s, co eliminuje potrzebę synchronizacji z krótkimi czasami migawki. Oznacza także, że nie ma ryzyka pojawienia się jaśniejszych i ciemniejszych pasów w przypadku fotografowania przy sztucznym świetle (jednocześnie aparat wykorzystuje tryb Anti-Flicker, który synchronizuje migawkę z jasnym punktem światła, aby uniknąć niespójności w ekspozycji). 
 
Aparat świetnie sprawdzi się także jako kamera filmowa. Umożliwia nagrywanie w jakości 4K/60p z przechwytywania 6K i 4K/120p bez żadnego kadrowania. Oferuje także m.in. 10-bitowe przechwytywanie 4:2:2, profil S-Cinetone i 16-bitowe wyjście wideo RAW przez HDMI. 
 
A9 III oferuje tylny ekran o przekątnej 3,2’’ i rozdzielczości 2 mln punktów z możliwością odchylania i obracania. To to samo rozwiązanie co w przypadku modelu A7R V i zawiera panel LCD pokrywający gamę kolorów DCI P3. Posiada także wizjer OLED o rozdzielczości 9,44 mln punktów o powiększeniu 0,9x. Według Sony przesunięty został spust migawki, co ma poprawić ergonomię pracy. Dodano także piąty przycisk funkcyjny z przodu aparatu. 
 
Sony A9 III będzie dostępny w sprzedaży wiosną 2024 roku. Przewidywana cena to około 24 000 złotych. 


www.swiatobrazu.pl