25 maja 2009, 10:58
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 25384 razy

Sony DSLR-A230, A330 i A380 - pierwsze zdjęcia i opis.

Sony DSLR-A230, A330 i A380 - pierwsze zdjęcia i opis.

Konferencja prasowa zorganizowana przez firmę Sony 19 mają 2009 w otwartym niedawno sklepie Sony Style była okazją do zapoznania się z nowościami w systemie Sony Alpha. Redakcja SwiatObrazu.pl miała okazję uczestniczyć w tym spotkaniu a pierwsze wrażenia z użytkowania oraz zdjęcia próbne zawarte są w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Nowe aparaty Sony są wyposażone w matryce, które były z powodzeniem wykorzystane w przeszłości. Procesor BIONZ, w który wyposażona jest każdy aparat A230/330/380 jest również sprawdzanym już w kilku modelach rozwiązaniem. Podobnie ma się sprawa z układem wizjera oraz konstrukcją systemu live view, który pozostał bez zmian. Zmiany w stosunku do starszych modeli zaszły w przypadku ekranów LCD, budowy mechanicznej oraz wyglądu menu i interfejsu użytkownika.

 

 

Nazwa DSLR-A230 DSLR-A330 DSLR-A380
Efektywna rozdzielczość (w megapikselach) Około 10,2 Około 10,2 Około 14,2
Przetwornik obrazu CCD typu APS-C
Procesor BIONZ

Budowa zewnętrzna


Zmiany w budowie zewnętrznej w stosunku do serii A200/300/250 można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Obudowy nowych lustrzanek są mniejsze, a aparaty lżejsze w porównaniu do swoich poprzedników.
Projektanci zdecydowali się na śmiały krok usuwając przyciski jakie we wszystkich poprzednich modelach lustrzanek Sony były usytuowane z lewej strony ekranu LCD. Ich rolę przejął wybierak złożony z pięciu klawiszy, który zastąpił joystick.
Za jego pośrednictwem można szybko dotrzeć do podstawowych ustawień takich jak: czułość ISO, tryb pracy lampy błyskowej, samowyzwalacza, zdjęć seryjnych, bracketingu czy też ustawień wyświetlania.
Poniżej zamieszczone jest porównanie budowy tylnej ścianki aparatów Sony DSC-HX1 oraz DSLR-A230.

Sony DSLR-A230
Sony DSC-HX1

źródło: Sony

Znacznemu wydłużeniu uległo ramie lampy błyskowej, dzięki czemu palnik wznosi się wyżej niż to miało miejsce w aparatach serii A200/300/350. Korzystnym efektem takiego rozwiązania jest to, że podczas używania większego obiektywu z założoną osłona przeciwsłoneczną prawdopodobieństwo wystąpienia zacienionego miejsca na zdjęciach jest mniejsze.

źródło: Sony

 

          Aparaty serii A230/330/380 zostały uchwyt o nowym kształcie. Obok znajduje się porównanie wyglądu aparatów Sony DSLR-A300 i DSLR A-380. Widać zdecydowane różnice w sposobie wyprofilowania i wykonania tej części obudowy. Pomimo zasadniczych zmian aparaty serii A230/330/380 bardzo dobrze leżą w dłoni i pozwalają na wygodną obsługę.
Nowy grip wydaje się być stworzony z myślą o komfortowym korzystaniu z trybu live view.

źródło: Sony        


Zmianie uległa budowa wybieraka służącego wyborowi odpowiedniego trybu pracy (P, A, S, M) lub programu tematycznego. Zamiast znanej z poprzednich modeli gałki, w nowych aparatach mamy do dyspozycji talerz, z naniesionymi na jego powierzchni piktogramami. Jego usytuowanie i kształt sprawia, że można się nim posługiwać podobnie jak kółkiem nastawczym które znajduje się po prawej stronie aparatu.

źródło: Sony


Kolejna zmianą jest przesunięcie gniazd kart pamięci na lewą ścianę obudowy. Pod klapką znajdują się, podobnie jak w modelach DSLR-A700 i A900, dwa sloty kart. Pierwszy to gniazdo przeznaczone dla kart Memory Stick natomiast drugie dla nośników SD. Przełączenie pomiędzy nimi odbywa się poprzez dedykowany do tego celu suwak, który jest również schowany pod klapką.

źródło: Sony


W przednich modelach wyzwalanie migawki mogło być dokonane za pomocą wężyka spustowego lub pilota zdalnego sterowania. W nowych korpusach pozostaje tylko ta druga opcja ponieważ pod klapką gniazda kart nie znajdziemy gniazda pozwalającego na podłączenie wężyka. Pilot, z którym współpracują aparaty A230/330/380 to dokładnie ten sam model, który pasuje do aparatów A700 lub A900.

źródło: Sony

 

Kolejną zauważalną zmianą jest brak włącznika SteadyShot Inside, który został usunięty z tylnej ścianki aparatu. Brak klawisza nie oznacza, że producent zrezygnował ze stosowania wbudowanej stabilizacji obrazu w swoich najtańszych aparatach. Kontrola nad pracą systemu SteadyShot Inside odbywa się za pomocą menu.


Strona 1

Strona 2


Ekran LCD


Wszystkie trzy nowe korpusy Sony Alpha są wyposażone w ekran LCD o przekątnej 2,7? o rozdzielczości 230 400 punktów. Jedynie model DSLR-A230 nie posiada uchylanego panelu LCD, który występuje w modelach wyższych. A330 oraz 380 posiadają też system automatycznej regulacji jasności ekranu w zależności od warunków otoczenia. Czujnik usytuowany obok panelu pozwala aparatowi na dostosowanie jasności ekranu co bardzo przydaje się w sytuacji gdy fotografujemy w pełnym słońcu używając trybu live view.

źródło: Sony

 

 

BateriaAparaty serii A230/330/380 są zasilane bateriami NP-FH50, które są już znane z kamer Sony oraz aparatu kompaktowego DSC-HX1. Jest źródło zasilania znacznie mniejsze i słabsze od wykorzystywanego w poprzednich modelach akumulatora NP-FM500H. Zmiana baterii była zapewne podyktowana walką o zmniejszenie wagi i gabarytów nowych aparatów. Założenie to udało się wdrożyć i nowe korpusy są bardziej kompaktowe jednak ma to negatywny wpływ na ilość zdjęć jakie można wykonać korzystając z jednego akumulatora a z wyświetlacza znikł wskaźnik pojemności akumulatora wyrażany procentowo.

Akumulator NP-FH50

Z wyświetlacza znikł wskaźnik pojemności akumulatora wyrażany procentowo.

źródło: SonyStrona 3


Nowe menu i ekran ustawień


Znaczne zmiany znajdziemy w menu aparatów i zmieniony został ekran ustawień jaki ukazuje się na ekranie LCD. Całość zmian polega na zbliżeniu interfejsu do tego jaki znany jest z aparatów Sony Cyber-shot. Ich użytkownicy na pewno od razu zauważą wiele podobieństw, nie tylko w zakresie wyglądu zewnętrznego, ale właśnie w sposobie prezentacji menu.
 

źródło: Sony

 

Ciekawą funkcją, która zapewne spodoba się wielu osobom jest możliwość zmiany motywu graficznego w jakim prezentowane jest menu aparatu. Poniższe przykłady pokazuję nie tylko kolorystykę, ale również sposób na przybliżenie niedoświadczonym użytkownikom podstawy obsługi aparatu. Każda funkcja jest krótko i zwięźle opisana we wszystkich wersjach językowych jakie są dostępne w aparacie. Jest niewątpliwie ukłon w stronę osób, które dopiero zaczynają przygodę z lustrzanką lub nie zadały sobie trudu przeczytania instrukcji obsługi.  

źródło: Sony

 

Najważniejszą zmianą wydaje się być sposób w jaki prezentowane są parametry - według których w danej chwili działa aparat. Za pomocą skali oraz rysunków uwidocznione są podstawowe zależności pomiędzy czasem naświetlania i przysłoną. Jest to kolejne ułatwienie dla osób, które wcześniej używały kompaktowych aparatów i nie do końca są zaznajomione z fundamentalnymi regułami którymi rządzi się świat lustrzanek.Zmiana w układzie autofocusa


Projektanci Sony przeprojektowali układ autofocusa. Poza zmienionym wyglądem oznaczenia czujników w wizjerze zostały zmienione algorytmy odpowiedzialne za działanie automatycznego nastawiania ostrości w trybie ciągłym. Nowe aparaty mają sobie lepiej radzić ze śledzeniem poruszających się obiektów i skuteczniej pracować w makrofotografii.
Od strony technicznej układ autofocusa znany z poprzednich modeli został użyty również w nowej serii. Zawiera on dziewięć czujników w tym jeden centralny jest sensorem krzyżowym.

źródło: Sony


Aparaty Sony DSLR-A230/330/380 mają wejść na polski rynek w czerwcu i lipcu bieżącego roku. Dla wielu osób będzie to okres, w którym udadzą się do sklepów aby kupić swoją pierwszą lustrzankę. Wydaje się, że firma Sony wybrała moment premiery bardzo rozważnie a nowa linia produktów jest skierowana właśnie do tych klientów, którzy chcą kupić pierwszy aparat z wymienną optyką i cieszyć się lepsza jakością obrazu. Małe gabaryty, niska waga, wbudowana stabilizacją obrazu, nowe obiektywy ?kitowe? oraz uproszczenie obsługi będą mieć dla początkujących fotoamatorów zasadnicze znaczenie. Spora ilość nowych akcesoriów, które są równocześnie z aparatami wprowadzane do sprzedaży tworzy niezwykle atrakcyjną ofertę. Jak zapewniają przedstawiciele Sony niezwykle ważnym odbiorcą ich produktów są kobiety a ostanie nowości systemu Alpha zdają się potwierdzać ten fakt.

 


Strona 4


Szczegółowy test możliwości fotograficznych nowych nasza redakcja przeprowadzi w najbliższym czasie. Poniżej znajduje się kilka próbnych zdjęć, które zostały wykonane przy okazji konferencji prasowej jaka miała miejsce 19 maja w nowym sklepie Sony Style.
Prezentowane fotografie pochodzą z aparatów w wersji przedprodukcyjnej.  

 

Sony DSLR-A230 + Sony 50 mm F1.8 DT SAM

RAW RAW RAW
1/60 -0,3 EV F1.8 ISO 200 AWB 1/160 0,3 EV F1.8 ISO 200 AWB 1/320 0,3 EV F5 ISO 1600 AWB
 

 
RAW RAW  
1/80 0,3 EV F5 ISO 400 AWB 1/125 0,3 EV F1.8 ISO 100 AWB  
 
 
Sony DSLR-A380 + Sony 18-55 mm f/3.5-5.6 DT SAM

RAW RAW RAW
1/50 0,3 EV F3.5 ISO 200 AWB 18 mm 1/125 0,3 EV F4.5 ISO 800 AWB 26 mm 1/500 0,3 EV F4 ISO AWB1600

 

 www.swiatobrazu.pl