5 stycznia 2010, 08:10
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 12801 razy

Sony DSLR-A450 - tańsza i wydajniejsza

Sony DSLR-A450 - tańsza i wydajniejsza

Firma Sony zaprezentowała dziś tańszą alternatywę dla nowych modeli serii A5XX. W nowym body znalazł się ten sam co w DSLR-A550 14,2-megapikselowy sensor CMOS oraz migawka 7kl/s i tryb Auto HDR. Wszystko to kosztem zlikwidowania możliwości odchylania ekranu i dodatkowej matrycy LiveView.

Jedną z zalet nowej lustrzanki ma być wyjątkowo długa żywotność baterii. Producent mówi nawet o 1050 zdjęciach na jednym ładowaniu, o ile będziemy korzystać z wizjera optycznego. A450 odgrywa w stosunku do serii 500 podobną rolę, jak A230 w zestawieniu z lustrzankami serii 300. Jako, że aparat ma należeć do segmentu entry-level, Sony zdecydowało pójść na kompromis.

sony

We wnętrzu Sony A450 znajdziemy 14,2-megapikselowy sensor CMOS Exmor (taki, jak w A550). Ustępstwa, mające zapewnić relatywnie niską cenę urządzenia, to "unieruchomienie"  ekranu LCD i zmniejszenie jego przekątnej do 2,6 cali (jak w A230). Poza tym nie znajdziemy także dodatkowej matrycy do podglądu na żywo.

sony dslr alpha A450, A550, A380, A330, A750

Za przetwarzanie obrazu odpowiedzialny jest procesor BIONZ, który ma gwarantować niski poziom szumów na zdjęciach. Maksymalną wartością ISO w DLSR-A450 jest 12800. Nowa lustrzanka Sony jest na pewno dość szybka, zwłaszcza jak na aparat dla początkujących czy nawet średnio-zaawansowanych - w trybie zdjęć seryjnych będzie to nawet 7 kl./s.

sony A450, A550, A380, A330, A750

Dodatkową funkcjonalnością jest tryb automatycznych zdjęć HDR - aparat sam scali poszczególne klatki w jedną fotografię, dzięki czemu późniejsza obróbka graficzna nie będzie wymagała szczególnego wysiłku. Mamy też do dyspozycji bracketing i pięć opcji kolorystycznych.

 

sony

sony dslr alpha A450, A550, A380, A330, A750

W interfejsie korpusu znajdziemy m. in. port HDMI, za pomocą którego będziemy mogli wyświetlić fotografie na ekranie dużego telewizora. Aparat dostępny będzie w sprzedaży od lutego 2010.

 

 

Informacja prasowa:

Londyn, 5 stycznia 2010 r.

DSLR-A450 - nowa, uniwersalna lustrzanka Sony średniej klasy

  • Przetwornik Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela

  • Zdjęcia seryjne z szybkością do 7 kl/s

  • Ręczne nastawianie ostrości w trybie podglądu na żywo

  • Automatyka HDR

  • Akumulator pozwala na wykonanie do 1050 zdjęć (pomiar według normy Camera & Imaging Products Association)

  • Stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE

Najnowszy model w rodzinie lustrzanek cyfrowych Sony łączy świetną jakość obrazu z dużym potencjałem twórczym.

Model DSLR-A450 odznacza się dużymi możliwościami, a przy tym jest bardzo łatwy w użyciu. Znakomicie nadaje się dla osób, które mają już lustrzankę, ale chcą przenieść swoje zamiłowanie do świetnych zdjęć na wyższy poziom. Dzięki swej wszechstronności,nowy model sprawdza się zarówno przy statycznych zdjęciach portretowych, jak i fotografowaniu dynamicznych akcji sportowych.

Sercem lustrzanki α450 jest przetwornik obrazu Exmor typu CMOS, którego efektywnarozdzielczość wynosi w przybliżeniu 14,2 megapiksela. W połączeniu z wydajnymprocesorem BIONZ, przetwornik ten odwzorowuje szczegółowe obrazy z bardzo małą  ilością szumów. Maksymalna czułość wynosi ISO 12 800, dzięki czemu przy fotografowaniu z ręki, bez lampy błyskowej w ciemnych miejscach, uzyskuje się naturalne, bardzo dobre zdjęcia.

Jasny wizjer optyczny pokrywa 95% kadru i umożliwia wygodne komponowanie ujęcia. Użytkownik może również skorzystać z funkcji ręcznego nastawiania ostrości w trybie podglądu na żywo, pozwalającej na wyświetlenie jasnego podglądu ujęcia w pełnej rozdzielczości i żądanym powiększeniu (7x / 14x) na 2,7-calowym (6,7 cm) ekranie Clear Photo LCD. Funkcja ta doskonale nadaje się do sprawdzania ostrości portretów, martwej natury, makrofotografii i architektury.

Wydajny procesor obrazu BIONZ umożliwia zdjęcia seryjne z szybkością około 5 kl/s (maksymalnie). W trybie z priorytetem szybkości, w którym ustawienia ostrości i ekspozycji są nastawiane i blokowane przed rozpoczęciem serii zdjęć, maksymalna szybkość wzrasta aż do 7 klatek na sekundę (rzeczywista szybkość zależy od warunków fotografowania i karty pamięci). To aż nadto, by z łatwością uchwycić szybką akcję. Twórcze możliwości zwiększa tryb automatyki HDR, pozwalający na połączenie w jednej klatce szczegółów w jasnych światłach i głębokich cieniach. W tym trybie aparat automatycznie wykonuje dwie klatki, które następnie łączy w jeden obraz. W efekcie powstaje fotografia HDR (High Dynamic Range) – bez komputera i specjalnych umiejętności. Cała operacja jest w pełni zautomatyzowana; użytkownik może tylko ręcznie nastawić różnicę ekspozycji między dwiema klatkami (maksymalnie 3 EV, co 0,5 EV).

Wszystkie lustrzanki Sony są wyposażone w stabilizator obrazu SteadyShotTM INSIDE. Umożliwia on wydłużenie czasu otwarcia migawki nawet o 4 stopnie EV przy korzystaniu z dowolnego spośród 30 obiektywów i dwóch telekonwerterów α, jak również kompatybilnych obiektywów firmy Minolta z mocowaniem A.

Model A450 wyróżnia się największą w całej rodzinie lustrzanek Sony wydajnością akumulatora. Pozwala wykonać bez ładowania do 1050 zdjęć* – czyli znacznie więcej niż na typowym weekendowym wyjeździe.

Dla większej uniwersalności, aparat jest wyposażony w gniazda na karty Memory Stick PRO Duo i SD/SDHC (sprzedawane oddzielnie). Lustrzankę α450 można podłączyć do telewizora HD, aby następnie z zapartym tchem  oglądać zdjęcia na dużym ekranie. O optymalne wyświetlanie fotografii na kompatybilnym telewizorze BRAVIA troszczy się funkcja PhotoTV HD, a technologia BRAVIA Sync umożliwia sterowanie wyświetlaniem pokazu slajdów i innymi funkcjami wyświetlania przy użyciu pilota od telewizora.

Lustrzanka α450 jest dostarczana z programami Image Data Converter SR, Image Data Lightbox SR i PMB (Picture Motion Browser) do łatwego zarządzania zdjęciami. Można również dokupić do niej szereg wysokiej jakości akcesoriów Sony: lampy błyskowe, torby, akumulatory, ładowarki, odbiornik GPS i inne.

Lustrzankę cyfrową Sony DSLR-A450 będzie można kupić od lutego 2010 r.

 

 

Źródło: Sony


INFORMACJE O SPRZĘCIE
Sony DSLR-A450
Przetwornik obrazuExmor CMOS o rozmiarze APS-C (23,4 mm x 15,6 mm) z filtrem barw podstawowych RGB
Efektywna rozdzielczość14,2 Mpix
Współpraca z obiektywamiObiektywy Sony α, Minolta i Konica Minolta AF
ProcesorBIONZ
Zakres czułości ISOISO 200 - ISO 12800
Tryby zapisuRAW (.ARW), JPEG, RAW + JPEG
Złącze HDMI i funkcja BraviaMinizłącze HDMI (typ C), BRAVIA Sync (menu Sync), PhotoTV Sync HD
Rozmiar zdjęćRozmiar L: 4592 x 3056 (14M), Rozmiar M: 3344 x 2224 (7,4M), Rozmiar S: 2288 x 1520 (3,5M)
Typ wizjera Optyczny, niewymienny, z dachowym, pentagonalnym układem luster
Ekran LCDTFT Clear Photo LCD 6,7 cm (2,7") (230 400 punktów)
Ręczne nastawianie ostrości w trybie podglądu na żywoTak
Stabilizator obrazu SteadyShot INSIDETak
System ochrony przed kurzemPowłoka na filtrze dolnoprzepustowym i mechanizm wstrząsania przetwornikiem obrazu
Tryby nastawiania ostrościAF/MF, Tryby AF: Pojedynczy AF, Automatyczny AF, Ciągły AF
AutofokusSystem detekcji fazowej TTL; liniowe czujniki CCD
Liczba pól ostrości9 pól
Tryby ekspozycjiZaprogramowana automatyka ekspozycji (automatyczny, automatyczny bez flesza, P), preselekcja przysłony, preselekcja czasu ekspozycji, ręczny, tryby tematyczne
Czujnik pomiaru ekspozycji40-segmentowa fotodioda krzemowa w układzie plastra miodu
Tryby ekspozycjiWielosegmentowy, centralnie ważony, punktowy
Tryby tematycznePortret, krajobraz, makrofotografia, sport, zachód słońca, portret nocą / widok nocny
Ustawienia stylów twórczychStandardowy, Żywy, Portret, Krajobraz, Zachód słońca, Czarno-biały
Czas otwarcia migawki1/4000 – 30 s i B
Bracketing ekspozycjiSeria 3 zdjęć, krok co 0,3 lub 0,7 EV
Ustawienia balansu bieliAutomatyczny / 6 ustawień / temperatura barwowa / filtr koloru / użytkownika
Zdjęcia seryjneDo 5 kl/s; do 7 kl/s w trybie z priorytetem szybkości.
Przybliżona liczba zdjęćOkoło 1050 zdjęć
Wbudowana lampa błyskowaAutomatycznie podnoszona – liczba przewodnia 12 przy ISO 100, pokrycie pola widzenia do 18 mm
Tryby pracy lampy błyskowej Lampa wyłączona, błysk automatyczny, błysk wypełniający, synchronizacja z długimi czasami ekspozycji, synchronizacja przed zamknięciem migawki, tryb bezprzewodowy*, synchronizacja z krótkimi czasami ekspozycji* *Przy korzystaniu z zewnętrznych lamp HVL-F58AM, HVL-F56AM, HVL-F42AM, HVL-F36AM
Nośniki danychMemory Stick PRO Duo / PRO-HG Duo, SD / SDHC
Wymiary (szer. x wys. x głęb.)Około 137 x 104 x 81 mm (szer. x wys. x gł., bez wystających elementów)


www.swiatobrazu.pl